1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bu üniversite tarihimizle buluşturacak
Bu üniversite tarihimizle buluşturacak

Bu üniversite tarihimizle buluşturacak

MEZOPOTAMYA Vakfı'nın Kurucular Kurulu 1′inci Olağan Toplantısı'nda konuşan BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, “İlk tohum bu topraklarda ekildi, insanlık bu topraklarda uygarlıkla tanıştı, ilk robot bu coğrafyada yapıldı, ama bizler bu bütün değerlerin

A+A-

Mezopotamya Eğitim, Bilim, Sanat, Sağlık ve Kültür Vakfı, tüm üyelerinin katılımıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda Kurucular Kurulu 1′inci Olağan Toplantısı'nı gerçekleştirdi. Toplantıya BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de aralarında bulunduğu vakıf üyeleri katıldı. Toplantının gündemleri belirlendikten sonra divana Baydemir, vakıf üyelerinden Sedat Yurtdaş, Önder Atlı ve Ronahi Önen seçildi.

Burada açılış konuşmasını yapan Baydemir, toplumların ilerlemesinde okulların önemine vurgu yaparken, “Ancak ülkemizde okullar asimilasyon yerleri oldu. Bizler Şeyh Saitlerden Mazlum Doğanlara bugünlere kadar çok zahmetli bir biçimde mücadele ettik ve kendi dilimizde, ismimizde şimdi toplantılarımızı gerçekleştiriyoruz” dedi.

“Kürtler daha fazla özgürlük inşa edecek”

Kürtçenin bilim dili olması gerektiğini ifade eden Baydemir, kurulacak üniversite ile bunun mümkün olabileceğini söyledi. Vakıf Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Selim Ülker, kurucular kurulunun 1′inci Olağan kongrenin tüm Kürtlere layık olması temennisinde bulundu. Kürtler için bu çalışmanın önemli olduğu kaydeden Ülker, bölgenin diğer yerlere göre eğitim, iş olanakları ve üniversite açılarından farklı olduğunu aktardı. Bu farklılıkların giderilmesi için halkın gereksinimlerini karşılamak amacıyla bu çalışmaların gerekli olduğunu kaydeden Ülker, “İnkar ve asimilasyon politikalarına karşı Kürtler kendi isteklerinden asla vazgeçmediklerini gösterdiler. Yeni bir paradigma ile Kürtler daha fazla özgürlük ve eşitlik inşa edecek” diye konuştu.

“Çocuklarımıza iyi bir gelecek borçluyuz”

6 Ocak 2013 tarihinde bir araya gelerek bir yol haritası belirlediklerini söyleyen Ülker, vakıf olarak diğer üniversite vakıflarından farklı olduklarını belirterek, vakfın gücünü Kürt halkından aldığının altını çizdi. Son olarak Gezi Parkı olaylarına değinen Ülker, “Gezi Parkı'nda yaşanan zorbalığı buradan kınıyorum. Bizler Roboski katliamlarına, faili meçhul cinayetlere karşı çıkmak için, çocuklarımızı yitirmeyelim diye mücadele etmek zorundayız. Kalıcı barışın sağlanması için kurumlar oluşturmalıyız. Ve bizler çocuklarımıza iyi bir gelecek borçluyuz” dedi.

“Kürt hareketi şimdi bir inşa mücadelesidir”

Son olarak konuşan BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, bu buluşmadan onur duyduğunu belirterek bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu. Kışanak, üniversite kurmanın yıllarca gündemlerinde olduğunu dile getirerek, bugün bu türlü tartışmalar yürütüyor olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Kürt hareketinin başlangıçta bir itiraz hareketi olduğunu aktaran Kışanak, “Bugün geldiğimiz nokta ise bir inşa hareketidir. Yanlışlara, zulme, baskıya itiraz ettik artık bir inşa hareketi olarak geleceğimizi inşa ediyoruz. Bugün bu toplantıda geleceğe artık daha güvenli bakmanın umudunu yaşadım. Bir aydınlanma hareketi aslında Kürtlerin uzun yıllarca sürdüğü hareket; oryantalist batı merkezli, biraz da egemenci hegemonyacı yaklaşımlara karşı kendi aydınlanmasını yaratan, kendi değerleriyle, kendi diliyle buluşmaya çalışan bir mücadele! Ve bu bir toplumsal aydınlanma hareketiydi aslında. Kendisinin farkına varma, kendi değerlerinin farkına varma, gelecek arayışı sürdürme mücadelesi! Kurulacak olan bu üniversite de bunun için önemli bir adım olacak” dedi.

Kışanak, son olarak, “Bunu hep söylüyoruz; ilk tohum bu topraklarda ekildi, insanlık bu topraklarda uygarlıkla tanıştı, ilk robot bu coğrafyada yapıldı, ama bizler bu bütün değerlerin ötesine bırakıldık. Yoksun bırakılmış durumdayız, bundan dolayı bu üniversitenin bizi tarihle buluşturacağına inanıyorum” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT