1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bu teknik dünyada yok
Bu teknik dünyada yok

Bu teknik dünyada yok

Gençlik ve Spor Bakanlığınca başlatılan proje kapsamında Kocaeli'nden sonra Diyarbakır'da “Çoklu Düşünüş Teknikleri ile Hızlı Okuma ve Algılama Eğitim Sistemi” eğitimi verildi. Eğitmen Gökmen, “Bu Türkiye'de geliştirilen bir sistem olduğu için sadece Türk

A+A-
Diyarbakır'da “Çoklu Düşünüş Teknikleri ile Hızlı Okuma ve Algılama Eğitim Sistemi” eğitimi verildi. Gençlik ve Spor Bakanlığınca başlatılan proje kapsamında Kocaeli'den sonra Diyarbakır'da Gençlik Merkezi'nde verilen eğitime gençler yoğun ilgi gösterdi. Sınırlı sayıda kişinin alındığı etkinlikte eğitmen Şeref Gökmen, eğitim sistemi ile ilgili öğrencilere bilgi verdi.Gökmen, sistemin Türkiye'de geliştirildiğini vurgulayarak, şöyle dedi:
 
“Bu Türkiye'de geliştirilen bir sistem olduğu için sadece Türkiye'de uygulanıyor. Bu teknik dünyada yok. Bu sistemde beynin öğrenme sistemini ya da koşarken beynin program yazma gücünü öğrenmeye, okumaya, aktarmaya çalıştık. Gençlik ve Spor Bakanlığı vasıtasıyla bütün Türkiye'ye bu sistemi yaymaya çalışıyoruz. Bu teknik dünyada yok. Dünyada eşi olmayan ama benzeri bulunan bir proje.”
 
Çarpım tablosu 5 dakikada öğreniliyor
 
Projeye geçen yıl başladıklarını belirten Gökmen, projenin önce altyapısının oluşturulduğunu söyledi.
Gökmen, sistem ile çocukların öğreniminin arttığını ve daha çabuk öğrendiklerini anlatarak, “Çocuklar ders yaparken yorulmuyor. Çocuklarımız matematik dersine 2-3 saat vakit ayırıp öğrenebiliyor, performanslarını 4 saat boyunca koruyabiliyorlar. Bütün çocuklarımıza bunu yaymaya çalışıyoruz. Bu proje Milli Eğitim Bakanlığına geçerse çok iyi olur. Çünkü geliştirilebilir bir proje. Örneğin çarpım tablosunu biz çocuklara 5 dakikada öğretebiliyoruz. Bu sistemin temel hedefi sürekli gelişme kaydetmek ve bu gelişimi yaparken de çocukların liderlik vasıflarına katkıda bulunmaktır.”
 
'Bu kadar etkili olacağını bilmiyordum'
 
Dicle Üniversitesi (DÜ) Hukuk Fakültesi ikinci sınıf öğrencisi Fatma Nur Taramış da algı geliştirmenin bu kadar etkili olacağını hiç düşünmediğini belirtti. Taramış, “Ne kadar hızlı algılarsam, okursam o kadar önemli. İyi ki bu eğitime katıldım. Sonuç beklediğimden çok daha iyi oldu. Aslında burada hızlı okumayı değil düşünmeyi öğreniyorsunuz. Ondan sonra da gerisi geliyor. Bu çalışma bizi bir adım daha ileri götürebilir” şeklinde konuştu.
 
Eğitim sonunda okuduğunu anlama problemi çekenlerin, konsantrasyon eksikliği yaşayanların, daha hızlı okuyup zamanı daha etkin kullanmak isteyenlerin yaşadıkları sorunlardan bu eğitim ile kurtulduğu belirtildi. 
Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT