1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bu sıkıntılar iyinin doğum sancılarıdır
Bu sıkıntılar iyinin doğum sancılarıdır

Bu sıkıntılar iyinin doğum sancılarıdır

DİYARBAKIR- Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) tarafından İtalya'nın Prato Ticaret Odası işbirliği ile yapılan Tekstil Kümelenme Projesi çerçevesinde yapılan İşbirliği Toplantısına katıldı.

A+A-
Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir, Türkiye'de son dönemlerde yaşananlara dikkat çekerek, “Türkiye'deki son dönemlerde kimi tartışmalara bakıp, bir moral bozukluğuna girmemek gerekiyor. Bu coğrafya ne zorluklar yaşadı. İnşallah bir daha tekrarlanmaz. Bütün bu yaşadığımız sıkıntıların, yeninin daha daha iyinin doğum sancıları olduğuna inanıyorum” dedi. 
 
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ve İtalya Prato Ticaret Odası ortaklığında gerçekleştirilen Tekstil Kümelenme Projesi kapsamında "Diyarbakır Tekstil Sektörü Yerel ve Ulusal Firmalar İşbirliği Sektör Toplantısı" düzenlendi. Toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda Osmanbey Tekstilci İş Adamları Derneği Başkanı Ali Ulvi Orhan yine İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Tüm İç Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı İrfan Özhamaratlı, çok sayıda il dışından gelen sektör ve marka temsilcileri ve Diyarbakır'daki STK temsilcileri katıldı.
 
“BİRLİKTE ÇALIŞMANIN TAM ZAMANI”
 
Toplantıda bir konuşma yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, yatırımcılara şöyle dedi: “Tüm zorluk, zahmetlere rağmen bugün Diyarbakır'ın bütün dinamikleriyle başardığını ifade etmek istiyorum. Bütün darlıkların sonu ferahlıkmış. İnşallah daha ferah günler bizleri bekliyor, ama daha fazla çaba sarf etmek gerekiyor. Şüphesiz oturarak değil, biraz çaba sarf ederek bunu elde edebiliriz. Türkiye'nin tüm bölgesinde birbirimize dayanışma elini uzatarak, bu süreci daha da erken kılabiliriz."
 
Diyarbakır'da alt yapı sorununun kalmadığını belirten Baydemir, sözlerini şöyle sürdürdü: "Suyumuzu musluktan içiyoruz, kanalizasyon bağlantısı olmayan tek bir ev kalmadı. Bu arada İstanbul'da içme suyuna para ödüyorsunuz. Gelin yatırımınızı burada yapın, en azından içecek su konusunda ek bir külfetten kurtulmuş olursunuz. Bu da belediyemizin bir teşviki olsun. Belki bugün İstanbul'un Bursa'nın sahip olmadığı bir avantaja sahip Diyarbakır; belediye başkanından valisine ticaret odasına herkes, kentin ekonomik kalkınması konusunda hemfikir olarak çalışma halindedir. Diyarbakır'da bir kolunuzun, parçanızın olmasını istiyoruz. Birlikte çalışmanın ve üretmenin tam da zamanıdır ve tam da mekanıdır.” 
 
“TÜRKİYE'DE SON DÖNEMLERDE YAŞANAN TARTIŞMALAR"
 
Baydemir, konuşmasında son dönemlerde yaşanan olaylara vurgu yaparak, moral bozukluğuna gidilmemesi gerektiğini dile getirdi. Bir psikolojik bariyerden söz etmek istediğini dile getiren Baydemir, sözlerine şöyle devam etti: “30 yıl boyunca pek çok şey olduğundan farklı gösterildi. Diyarbakır'ın bütün dinamikleriyle tekstil kent oluşturuyoruz.
 
Önümüzdeki çok kısa bir sürede temeli atılacak. Bu tekstil kent içerisinde İstanbul, Bursa veya İzmir'de marka olan firmanın yer alması bana göre o psikolojik bariyerin aşılmasında çok önemli bir katkısı olacaktır. Ben burada hepinize taahhütte bulunuyorum, siz Diyarbakır'da ne üretirseniz, biz İsmail bey ile birlikte onun defilesine katılırız, o elbiseyi giyip pazarlamasına katkı sağlarız. Ama etek hariç. Türkiye'deki son dönemlerde kimi tartışmalara bakıp, bir moral bozukluğuna girişmemek gerekiyor. Bu coğrafya ne zorluklar yaşadı. İnşallah bir daha tekrarlanmaz. Bütün bu yaşadığımız sıkıntılar, yeninin daha daha iyinin doğum sancıları olduğuna inanıyorum.”
 
DTSO tarafından Diyarbakır tekstil ve hazır giyim sektörü ve yatırım avantajları hakkında yapılan sunumun ardından başlayan Tekstil ve Hazır Giyim Sektör Toplantısı'nda, yerel ve ulusal markalar görüş alışverişinde bulundu. Buluşmanın ikinci ayağında, yerel firmaların ziyareti ve Diyarbakır kent tanıtım gezisi gerçekleştirildi.
 
(ÜN-HO-Y)

HABERE YORUM KAT