1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Bu paket başka olacak gibi'
'Bu paket başka olacak gibi'

'Bu paket başka olacak gibi'

Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklayacağı paket önceki paketlerden farklı olacağı kanaatinde olan iş adamlarını heyecanlandırdı.

A+A-

Başbakan Binali Yıldırım’ın bugün kentte yapacağı ziyaret öncesi; yeniden kalkınma projesi ve ekonomik gelişme programının devreye gireceği ve ilk temelinin de bugün Diyarbakır’da atılacağını söylemesi kentteki iş camiasında bir heyecan yarattı.

Diyarbakır iş camiası, bu seferki paketin önceki paketlerden çok farklı olacağını düşünüyor ve bekliyor. İş camiası, özellikle cazibe merkezlerinin oluşturulması, üreticinin ürettiği malın alım garantisinin verilmesi gibi desteklerin çok önemli olduğunu düşünüyor ve bunların hem üretime hem de istihdama ivme kazandıracağına inanıyor.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, “Diyarbakır ve bölge illeri, verimli tarım arazileri, inanç, kültür, turizm potansiyeli, genç nüfusu, pazar avantajları gibi önemli bir potansiyele sahip. Bu potansiyelin ortaya çıkarılması hem bölge hem de ülke ekonomisine önemli katkı sağlayabilir. Buna dönük zaman zaman açılan teşvik paketlerinde bölge için bir takım avantajlar sunulmasına rağmen yeteri düzeyde bu potansiyel harekete geçirilemedi. Yatırım ortamının gerekli düzeyde olmamasının yanında bölgesel teşviklerde daha az avantajlı ancak yatırım ortamı daha uygun bölgeler tercih edilebilmekteydi. Son teşvik sisteminde de 6. Bölge en avantajlı bölge olmasına rağmen altı bölge içerisinde aldığı pay, olması gerekenin altındaydı” diye konuştu.

 “CAZİBE MERKEZLERİNİN ÜRETİME, İSTİHDAMA İVME KAZANDIRACAĞINA İNANIYORUM”

Cazibe merkezlerini üretime ve istihdama ivme kazandıracağına inandığını belirten Sayar, “Sayın Başbakanımızın Pazar günü açıklayacağı paketin önceki paketlerden farklı olduğu görünüyor. Cazibe merkezleri oluşturularak gerek üst yapının yapılması, gerek alım garantisinin verilmesi gibi destekler önemli ve üretime, istihdama ivme kazandıracağına inanıyorum. Tabi ki daha kapsamlı değerlendirme yapmak için paketin açıklanmasını ve içeriğini görmek gerekiyor” şeklinde konuştu.

 “MEVCUT YATIRIMCILARI AYAKTA TUTACAK ADIMLAR DA ATILMALI”

Bir tarafta yeni yatırımları teşvik edici politikalar geliştirirken bir taraftan da mevcut yatırımcıları ayakta tutacak adımlar da atmak gerektiğine dikkat çeken Sayar, “Son bir yıldır bölgede yaşanan çatışmalı ortamın oluşturduğu sonuçlardan dolayı mevcut işletmelerimizin büyük çoğunluğu yaşadıkları hacim kaybından dolayı ciddi finansman sorunu yaşamaktalar. Finansmana erişim ve finansman maliyeti ülkenin yaşadığı sorun, bölgede çok daha yüksektir.

Bu konuda gerek faizsiz kredi gerekse de mevcut kredi borçlarının ertelenmesi iş insanlarına nefes verecektir. Tüm bunların yanında iyi niyetle üzerinde uzun süre çalışılan desteklerin tam olarak amacına ulaşması için yatırım ortamını da uygun hale getirmek gerekiyor. Ticaretin, üretimin olması için huzur ve güven ortamı, barış ortamı da mutlaka olmalı. Gerek uygun yatırım ortamı gerekse bölgeye uygun teşvik desteklerinin sağlanması durumunda girişimcilerimizin hem bölge hem de ülke ekonomisine önemli katkılar sunacağına inanıyorum” dedi.

EBEDİNOĞLU TALEPLERİNİ 24 MADDEDE SIRALADI

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu da Başbakan’ın ziyareti öncesi yazılı bir açıklama yapmıştı. Ebedinoğlu, bölge ve kentteki esnafların beklentilerini 24 maddede şöyle sıraladı:

Bölgemizdeki Esnaf ve Sanatkârları İçin Taleplerimiz:

1.    Bu süreçte ödemelerini zamanında yapamayan ve bankalar nezdinde takibe uğrayan ayrıca ticari sicili bozulan kesimimize “Sicil Affı” uygulamasının devreye sokulmalıdır.

2.    Esnaf ve Sanatkârımızın çalışamadığı süre içinde ödeyemediği çek ve senetleri için devlet garantörlüğünde bir çözüm sağlanmalıdır.

3.    Zarar ziyan ödemeleri mümkün olan en kısa sürede yapılmalıdır.

4.    Yasak boyunca esnaf ve sanatkârımız iş kaybına uğramıştır. Bu anlamda gerek mahkeme ve gerekse bilirkişi marifetiyle uğradıkları iş kaybı zararlarının karşılanması da sağlanmalıdır.

5.    Esnaf ve Sanatkârımızın zarar gören işyerlerindeki zarar tanzimleri, beyanları esas alınmak suretiyle yapılabilmelidir.

6.    Evleri yıkılan ve yakılmış olan halkımıza ayırt etmeksizin kira yardımlarının yapılması. Bu yardımlar kalıcı olarak barınma sorunu çözülene kadar sürdürülmelidir.

7.    Olaylardan doğrudan bir zarar görmese de, olaylar nedeniyle bölgedeki piyasa koşullarına bağlı olarak durgunluk yaşayan meslek odalarına kayıtlı esnafa Faiz Desteği ve uzun vadeli Faizsiz Kredi Desteği gibi enstrümanlarla destek sağlanmalıdır.

8.    Tüm bankalardan alınan bütün ticari krediler en az 1 yıl süreyle ertelenmelidir.

9.    Esnaf ve Sanatkârın yanında Tüccar ve Sanayicinin 2016 yılı vergilerinin tamamı terkin edilmelidir.

10.    Bölgedeki imalat, sanayi ve turizm işletmelerine (otellere) proje karşılığı hibe desteği sağlayan Kalkınma Ajanslarının verecekleri hibeler için Kalkınma Bakanlığınca tahsis edilecek ödenek miktarı arttırılmalıdır.

11.    Kamu bankalarınca KGF kefaletiyle tahsis edilecek Can Suyu Kredileri benzeri, düşük faizli, ödemesiz dönemli kredi paketleri hazırlanmalıdır.

12.    Şiddetli çatışmalar sonucu adeta harabeye dönen, yok olan Sur, Yüksekova, Şırnak, Nusaybin, Cizre’nin yeniden inşası biran evvel yapılarak (kanalizasyon, atık su, yağmur suları, içme suları, elektrik telleri, telefon kablolarının yer altına alınması) hayatın normale dönmesi sağlanmalıdır.

13.    50 bin TL alt limitli geri ödemesiz Kredi, öncelikle olaylardan doğrudan zarar gören ve akabinde olaylardan dolaylı zarar gören ve Bölgedeki meslek odalarına kayıtlı olan bütün esnaf ve sanayicinin istifadesine sunulmalıdır.

14.    Hükümetin son dönemde SGK primleri için uygulamakta olduğu teşvik indirimi ile bayram öncesi Bağ-kur primlerine getirmiş olduğu % 5’lik indirim esnaf teşkilatımızca olumlu karşılanmıştır. Ancak bu indirimlerden borcu olan veya maddi imkânsızlık nedeniyle primlerini düzenli ödeyemeyen esnaf sanatkârlarımızın büyük bir çoğunluğu faydalanamamaktadır. Söz konusu teşviklerden esnaf ve sanatkârlarımızın tam olarak istifade edebilmeleri için kapsamlı bir Bağ-kur ve SGK prim affı getirilmeli, 568,22TL olan en düşük Bağ-kur primi makul bir tutara düşürülmelidir.

15.    KOSGEB’in 50.000TL’lik Girişimcilik kredisi tutarı mal ve malzeme alımını da kapsayarak limiti 150.000TL’ye çıkarılmalı, esnaf ve sanatkârlarımızın bu krediden yeterince faydalanabilmesi için şartlar biraz daha esnek hale getirilmelidir.

16.    Yine Hükümetin bayram arifesinde açıkladığı Ekonomik Pakette yer alan ticari araç sahiplerinden ÖTV alınmaması olumlu karşılanmış, KDV’nin de alınmaması ve akaryakıtta indirim taleplerimizin karşılanmasıyla ticari araç sahibi esnaflarımızın talepleri tamamiyle yerine getirilmiş olacaktır.

17.    Nakliyeci, taksici ve minibüsçü esnafın sigorta poliçeleri için 3 yıl muafiyet sağlanmalıdır.

18.    Çırak ve kalfaların SGK primleri Devletçe karşılanmalıdır.

19.    AVM’ler il ve ilçe merkezlerinin dışına çıkarılmalıdır.

20.    Kayıt dışı görünen ve yasak süresinde zarar görmüş kesim için zarar tanzimi yapılıp usulsüzlük cezası ile de kayıt altına alınmalıdır.

21.    Esendere gümrük kapısı bir an önce açılmalı ve İran İslam Cumhuriyeti devletiyle ithalat ihracat ile sınır ticareti başlatılmalıdır. Bura da yapılacak kolaylaştırıcı bürokratik önlemler ile kaçakçılığın önüne geçilmelidir.

22.    Şemdinli derecik sınır kapısı ile Çukurca Üzümlü sınır kapısı da bir an önce ticaret erbabının hizmetine açılmalı ki; ülke adına katma değer yaratılsın.

23.    Bir defaya mahsus olmak üzere kıt koşullarda hizmet veren meslek odalarımıza maddi destek sağlanmalıdır. (kira, sigorta, stopaj vergileri, sigorta giderleri, su, telefon başta olmak üzere birçok gider kalemleri için.)

24.    Hoşgörülü idareci ve yöneticiler ile birlikte birikimli memur ve öğretmen atamaları ile bu süreç güçlendirmelidir.
Yapılacak bu gibi düzenlemeler ve alınacak tedbirlerle Bölgede piyasa dinamizminin yeniden tesis edilmesi sağlanabilir.”

ÖZKILIÇ: ÖNCEKİ TEŞVİK PAKETLERİNDEN İLERİ BİR TEŞVİK POLİTİKASI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYOR VE BEKLİYORUZ

Diyarbakır Organize Sanayici İş Adamları Derneği (DOSİAD) Bakanı Aziz Özkılıç ise bölgenin yatırımla alakalı büyük potansiyelinin bulunmasına rağmen bu potansiyelin bir türlü ortaya çıkarılamadığına dikkati çeken Özkılıç, “Belki bu paket bölgenin potansiyelinin ortaya çıkarılmasında etkin rol oynayabilir” dedi.

Başbakan’ın açıklayacağı paketi merakla ve heyecanla beklediklerini ifade eden Özkılıç, “Böylesi gelişmeler olumludur. İstihdama ivme kazandıracak ve olumlu açıklama olacağını düşünüyoruz. Taleplerimiz vardı o taleplerimiz inşallah karşılanacağını düşünüyorum. Tabi taleplerimizin karşılanması da tek başına yetmiyor yatırımların ilimize tam olarak gelmesi için huzur ve güven ortamının tam anlamıyla sağlanması gerekiyor. Yatırım ikliminin oluşturulması, huzur ortamının sağlanmasıyla bugüne kadar hükümet teşvik politikalarında başarılı olmuştur, bu teşvik paketinin ileri bir teşvik politikası olacağını, açıklanacağını düşünüyor ve bekliyoruz. Ülkemize, bölgemize ve ilimize hayırlı uğurlu olmasını şimdiden diliyorum” diye konuştu.

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT