1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Bu makine kitaplardaki bakterileri yok ediyor
Bu makine kitaplardaki bakterileri yok ediyor

Bu makine kitaplardaki bakterileri yok ediyor

Eskişehir İl Halk Kütüphanesi'nde kullanılan “Kitap Temizleme Makinesi” kitapları bakterilerden arındırarak, kullanıcılara daha hijyenik bir kullanım sağlıyor.

A+A-
Kütüphaneyi kullananlar için devreye sokulan kitap temizleme makinesi sayesinde öğrenciler ve vatandaşlar, kitaplarda biriken bakterilerden oluşan hastalıklara karşı korunmuş oluyor.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürlüğü tarafından Kore'den ithal edilen “Kitap Temizleme Makineleri”, mikrop kırıcı morötesi ışınlarla kitapları sterilize ederek kitaplarda oluşan bakterileri yok ediyor. Makinenin içine koyulan kitaplar, 30 saniye gibi kısa bir sürede üzerinde bulunan mikroplardan arınıyor. Temizlik için herhangi bir temizlik maddesi ya da su kullanılmayan makine sayesinde kitapların cildi ve sayfaları temizleniyor. Bu sayede kitaplar daha hijyenik bir şekilde ve gönül rahatlığıyla kullanılabiliyor.
 
İnsan vücuduna ya da kitaplara zarar verebilecek hiçbir kimyevi madde içermeyen makine, kitaplarda bıraktığı hijyenik koku sayesinde kullanımı ve kitap okumayı daha zevkli hale getiriyor. Makineyle ilgili düşüncelerini dile getiren öğrenciler ve vatandaşlar, uygulamaya konulan hizmetten son derece memnun olduklarını ifade ettiler. Kitapların yüzlerce kişi tarafından kullanıldığını ve bunun sonucunda sayfalarda bakteriler oluştuğunu belirten öğrenciler, kitapların makine sayesinde daha temiz olduklarını söyledi. 
 
Bir atasözünü hatırlatarak makine hakkındaki görüşlerini bildiren okuyucu Hafize Erdoğan, makinenin çok kullanışlı ve güvenilir olduğunu söyledi.
 
Erdoğan, “Atalarımız temizlik imandan gelir demişler. Burada kitapları temizleyerek bize sağlıklı ürünler sunmalarından çok memnun oldum. Çok güzel bir uygulama. Çok teşekkür ediyorum. Kullandığım kitapların elbette daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Kitapları okurken ilk önce ellerimiz temas ediyor. Daha sonra kitapları temiz olmayan ortamlarda bırakabiliyoruz. Burada bu makinenin verdiği güvenle kitapları alıp okumak çok daha güzel. Bu hizmette emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. 
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT