1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bu kez Baydemir gazetecileri çekti
Bu kez Baydemir gazetecileri çekti

Bu kez Baydemir gazetecileri çekti

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde yaptığı basın toplantısında 2013 yılının Diyarbakır surlarının yılı olması için imza kampanyası başlattıklarını belirtti.

A+A-

 Baydemir açıklamasının ardından eline fotoğraf makinesi alıp gazetecileri çekti.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Yerel Gündem 21 Kent Konseyi tarafından “2013 Diyarbakır Surları Yılı Olsun” kampanyası başlatıldı. Diyarbakır Surları'nın korunması ve restore edilmesini amaçlayan proje çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'na gönderilmek üzere imza kampanyası da başlatıldı. Kampanyanın ilk imzasını atan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, tanıtım amacıyla Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basın toplantısı düzenledi. Diyarbakır'ın kendini binlerce yıldan bu yana koruyan surları son 100 yıldan bu yana koruyamadığını belirten Baydemir, “Gelin Diyarbakır Surlarını restore etmek, Dünya Kültürel Miras Listesi'ne taşımak hepimizin ortak gayesi olsun. Bugün böylesi bir startı verelim. Son 12 yıllık yerel yönetimler deneyimimizde Diyarbakır surları ve kültürel mirasının geleceğe taşınması birinci derece önceliğimiz oldu ve olmaya devam edecek. Surları korumak, restore etmek, geleceğe taşımak, bilinçle birlikte kaynağı da gerektiriyor. Tam bu noktada bir eşgüdüme ihtiyaç var. Surların korunması için kapısını çalmayacağımız tek bir mekanizma yoktur. 2013 yılı Diyarbakır surlarının yılı olsun. Surlar hak ettiği ilgiyi görürse, hak ettiği kaynakla restore edilirse yılda en az 3 milyon turisti hak ediyor. Bu da Diyarbakır'da ve bölgemizde yoksulluk ve yoksunluğun ortadan kaldırılması demektir. Turizm aynı zamanda bir barış projesidir. Karşılıklı tanıma, farkındalık yaratma, farklılıklara saygı gösterme projesidir. İnançlar arası saygı projesidir. Kültürler etnik kimlikler arası bir birini tanıma ve saygı gösterme projesidir. Diyarbakır'ın ve bölgenin kurtuluşu bana göre barıştadır” dedi.
Yapılan açıklamanın ardından eline bir fotoğraf makinesi alan Baydemir, imza atan gazetecileri tek tek fotoğraflarken, “Rahmetli Rauf Denktaş da ömrünün son günlerinde fotoğraf makinesine sarılmıştı” diyerek espri yaptı. Baydemir tek tek fotoğraf çektikten sonra yine bir espri yaparak “Mesleğiniz elden gidiyor, ben geliyorum” dedi.