1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bu kentin sahibi yok mu?
Bu kentin sahibi yok mu?

Bu kentin sahibi yok mu?

Son yağışların ardından onarım çalışmalarının sürdüğü Diyarbakır Eğitim Araştırma Hastanesi'nin çevresi çamur deryasına döndü.

A+A-

Onarım çalışmalarının zamanlamasına dikkat çeken hasta yakınları, "Vatandaşın parasıyla vatandaşa eziyet ediyorlar. Bu kentin sahibi yok mu?" diye sitemlerini dile getirdiler

Diyarbakır Eğitim Araştırma Hastanesi'nde (DEAH) yaşanan alt yapı sorunu yağışlarla beraber tekrar gündemde. DEAH'ta geçtiğimiz yıllarda yaşanan su baskınlarının önüne geçmek için yaklaşık 2 ay önce başlatılan bakım-onarım çalışmaları devam ederken, önceki gün yaşanan sağanak yağış sonrası hastane yine su ve çamur deryasına döndü. Yaklaşık 100 milyon Liraya TOKİ tarafından 4 yıl önce yaptırılan Hastane'de drenaj ve yağmur suyu tahliye sisteminin yanlış ve eksik yapılmasından kaynaklanan su baskınlarının önüne geçmek için 2 ay önce başlatılan bakım-onarım çalışmalarının da çözemeyeceği iddia edildi.

MEVCUT YÜKÜ KALDIRMIYOR
Onarım çalışmalarının sürdüğü hastanede, olması sebebiyle mevcut yükü kaldırmadığı; onarılsa bile yeterli verimin alınmayacağı iddia edilirken, adını vermek istemeyen bir hastane yetkilisi, eksiklikler hakkında şu bilgiler verildi:

"Binanın drenaj sisteminde ciddi eksiklikler söz konusu. Logarlar binaya yakın ve çapları küçük. Drenaj borularının iki keçe ile sarılması, alt ve üst kısımlarına birer metrelik çakıl döşenmesi gerekirken yapılmamış ve 3 yıl içinde logarların tümü çatlamış. Birçok yerde sadece drenaj borusu var ve hastane içindeki bağlantıları da yapılmamış."

ÇALIŞMALAR NE ZAMAN BİTECEK?
Yaptığı başarılı çalışmalardan çok mevcut alt yapı ve asansör sorunlarıyla basında gündeme gelen DEAH'ta yaşananlardan hasta ve hasta yakınları da şikayetçi. Sorunların bir an önce çözülmesini isteyen hasta yakınlarından İslam Savaş, "Yağmurların başladığı sıra inşaat mı olur, neden daha önceden başlanmadı? Hastane çamurdan geçilmiyor. Çamur kuru olduğu zaman toz çıkıyor. Astım, bronşit ve göğüs hastaları daha fazla fenalaşarak sitem ediyorlar. Tam bir rezalet söz konusu. Çalışmalar ne zaman bitecek?" dedi.

ABDEST ALACAK YER YOK
Hastaneye sıcak su gelmediğini belirten bir başka hasta yakını Fatma Hatun Yerel ise, "Yemekler iyi çıkmıyor. Abdest alacak doğru düzgün bir tuvalet yok. Hastalarımızı mecbur olmasak buraya getirmeyeceğiz. Sorunlar ne zaman bitecek. Milletin paraları boş yere insanlara peşkeş çekiliyor. Hastanenin her tarafında sorun var. Asansörleri beklemekten bıktık. Sözde yeni yapmışlar, yazık değil mi? Bizlere eziyet çektiriyorlar. Derdimizi anlatacak bir yetkili bulamıyoruz. Bu nasıl bir anlayıştır; Bu şehir bu kadar mı sahipsiz? Onlarca sorun var. Böyle bir zamanda inşaat çalışmasına anlam veremiyoruz. Çamur içinde kaldık, arabalarımızı park edecek ya da insanca oturacak bir yerimiz yok" diye konuştu.

ONARIM ÇALIŞMASI BAŞLATILMIŞTI
Adeta çamur deryasına dönen hastane çevresinde bakım onarım çalışmalarının Aralık ayının sonuna kadar bitirileceği bildirildi. Bölgenin en büyük hastanelerinden olan 700 yataklı Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde drenaj sisteminden kaynaklı yaşanan sıkıntıların önüne geçmek için Genel sekreterliğin talebi doğrultusunda Sağlık Bakanlığı'nca Eylül ayında onarım çalışması başlatılmıştı.

HABERE YORUM KAT