1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bu kemikler Şeyh Said ve arkadaşlarına mı ait?
Bu kemikler Şeyh Said ve arkadaşlarına mı ait?

Bu kemikler Şeyh Said ve arkadaşlarına mı ait?

Güneydoğu'daki faili meçhuller sebebiyle hangi bölge kazılsa oradan kemikler fışkırıyor.

A+A-
Diyarbakır'da Dicle Nehri kıyısına dökülen hafriyatta insan kemikleri bulundu. Hafriyatın, Dağkapı Meydanı'nda bulunan özel bir Hastane civarından getirildiği belirtilirken, söz konusu alanda, Şeyh Said ve arkadaşlarının kayıp mezarlarının bulunduğu yıllarca konuşuluyordu.
 
İHD Diyarbakır Şube Yöneticisi avukat Muhterem Süren, birden fazla insana ait kemik bulunduğuna dikkat çekerek, “İnceleme sonucunda netleşecek ancak kemikler çok eski” dedi.
 
Diyarbakır'ın merkez Yenişehir ilçesine bağlı Fiskaya Mahallesi'nde Dicle Nehri kıyısına yaklaşık bir ay kadar önce dökülen hafriyattan insan kemikleri çıktı. Hafriyatın, Dağkapı Meydanı'nda bulunan özel bir Hastane civarından getirildiği belirtilirken, söz konusu alanda, Şeyh Said ve arkadaşlarının kayıp mezarlarının bulunduğu ileri sürülüyor.
 
Kemiklerin bulunduğu alana gelerek incelemelerde bulunan İHD Diyarbakır Şube Yöneticisi avukat Muhterem Süren, kemiklerin 90'lı yıllara ait olmadığını tahmin ettiklerine dikkat çekerek, “Bu bilimsel araştırma ile netleşecek ancak kemikler çok eski. Eski Alman Hastanesi'nin bulunduğu alanda yapılan kazıdan çıkarılan hafriyatlar buraya dökülmüş. Orada Şeyh Said ve arkadaşlarının cenazelerinin olduğu yönünde iddialar vardı. Kemikler onlara ait de olabilir. Ancak sonrasında idam edilen kişilere de ait olabilir. Yapılacak araştırma sonrasında bu durum netleşecektir” dedi.
 
Emniyet İnceleme Başlattı
 
Olayla ilgili vatandaşların polisi araması üzerine Olay yerine gelen Olay Yeri İnceleme ekipleri bölgede güvenlik şeridi çekerek, inceleme başlattı.
 
Kemiklerin bulunduğu yere İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi üyeleri ve DBP yöneticileri gelip inceleme yaptıktan sonra çok sayıda polis de, zırhlı araçlar eşliğinde geldi. Polisler olay yerinde ön inceleme yaptı. Yapılan ön incelemenin ardından bölgeye gelen Olay Yeri İnceleme ekipleri alanda incelemelerde bulundu. Bölgede polislerin incelemesi sonrası olay yerine nöbetçi savcının gitmesi bekleniyor.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT