1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bu kanal burdan geçmez!
Bu kanal burdan geçmez!

Bu kanal burdan geçmez!

Ergani'nin Bereketli köyüne bağlı Uzunağaç mezrasında oturan vatandaşlar, sulama kanalının arazilerinden geçmemesi için kaymakamlığa başvuruda bulundu.

A+A-

Ergani'ye bağlı Bereketli Köyü Uzunağaç Mezrası sakinleri, Devlet Su İşleri 10. Bölge Müdürlüğü'nce yapılması planlanan Kralkızı-Dicle Programlanması 1. Kısım İnşaatı kapsamında bulunan P-5 Sol ana kanalının durdurulması talebinde bulundu.

Ergani Kaymakamlığı ile Diyarbakır Valiliği'ne Bereketli Köyü Uzunağaç mezrası sakinlerinden İzzet Çoban, Osman Aslan ve Zekeriya Polat'ın adının yer aldığı dilekçe verildi dilekçede, Mezra üzerinden geçen kanalın 203, 199, 202, 264, 185, 286, 287, 296, 200, 33, 201 nolu parsellerin Bereketli Köyü Uzunağaç mezrasında ikamet eden köy halkının olduğunu ifade edilerek, “DSİ Kral Kızı Dicle Programlanması 1. Kısım inşaatı kapsamında bulunan su kanalının geçmesini bizler ve köy halkı olarak istemiyoruz” denildi.
 
'ÖLÜMLERİN SORUMLUSU DSİ OLACAKTIR'

Yıllar önce bu parsellerle ilgili köy halkı arasında kavgalar ve hatta ölümlerin bile olduğunun belirtildiği dilekçede, şu ifadelere yer verildi:“Ama şuanda Köy halkı olarak bizler sükûnet ve huzur içinde bulunduğumuz için tekrardan eski günlere dönmek istemiyoruz.

Eğer söz konusu kanal geçerse geriye dönük olayların daha da büyüyeceği ve daha çok köy halkımıza zarar verileceği, insanların ölümle karşı karşıya kalacağı aşikardır. Bundan bizler kesinlikle sorumlu değiliz. Tek sorumlu Devlet Su İşleri'dir. Ayrıca yapılan kanal sadece bizim mezraya gelmiş olup, başka arazilere fayda vermemektedir. Ayrıca köyümüz sakinlerinden hiçbiri bu kanalın geçmesini istememektedir. Bu konuda hakkında defalarca köy halkı olarak resmi kurumlara dilekçe vermemize rağmen olumlu bir cevap alamamış durumdayız. Bu yüzden, Diyarbakır Devlet Su İşlerinin Ergani İlçesi'ne bağlı Bereketli Köyü Uzunağaç Mezrasına Kral Kızı-Dicle Programlanması 1. Kısım inşaatı kapsamında bulunan P-5 Sol ana kanalının acilen durdurulmasını istiyoruz”
 
MEZRADA EYLEM YAPTILAR

Bu arada, Köy ve Mezra sakinleri de, su kanal inşaatının durdurulması için eylem yaptı. Köyde inşaatı devam eden su kanalında çalışan DSİ'ye ait iş makinelerinin çalışmasına izin vermeyen mezra sakinleri, 'Su gelmesin insanlar ölmesin' ve 'Bizi rahat bırakın bir şey istemiyor' döviz ve pankartları taşıdı.

Köy sakinleri, su kanalının geçeceği arazinin dedelerinden kaldığını ifade ederek, 30-40 kişi bir tek araziden yararlanıyor. Kanalın bu araziden geçmesi durumunda anlaşmazlıklar çıkacak ve yine kavgalar yaşanacaktır. Bu yüzden biz kanalın yapılmasını istemiyoruz. Yetkililerin biran önce bu kanalı başka bir yerden geçirmesini istiyoruz” diye tepkilerini dile getirdiler.

HABERE YORUM KAT