1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bu fail de tanıdık çıktı
Bu fail de tanıdık çıktı

Bu fail de tanıdık çıktı

Diyarbakır'da 5 Haziran günü HDP'nin mitingine yapılan ve 4 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırı ile ilgili 5 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamenin ayrıntıları ortaya çıktı.

A+A-

İddianameye göre bu saldırının faili de son dönemlerdeki bombalı saldırılarda ortaya çıktığı gibi tanıdık. İddianamede saldırgan Orhan Gönder'in 2014 yılında El Kaide üyeliğinden ifadesinin alındığı ve Gönder ve kayıp diğer şahısların "terör nitelikli kayıp şahıs" olarak aranmaları için işlem yapıldığı belirtildi.

Diyarbakır'da 5 Haziran günü Halkların Demokratik Partisi ( HDP) mitingine düzenlenen bombalı saldırıda 5 kişinin katledilmesine 210 kişinin de yaralanmasına ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. İddianamede tutuklu şüpheliler İsmail Korkmaz (35), Mustafa Kılınç (39), Orhan Gönder (20) ve Burhan Gök (37) ile firari şüpheli İlhami Balı'nın (33), 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs', 'Nitelikli öldürme', 'Nitelikli öldürmeye teşebbüs' ve 'Tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma' suçlarından cezalandırılması istendi. Savcı tutuklu şüpheliler İsmail korkmaz, Mustafa Kılınç, Orhan Gönder, İlhami Balı, Burhan Gök hakkında 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 4 bin 101'er yıldan 6 bin 318'er yıla kadar hapis cezası talep etti. İddianame, Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

'Gaziantep'ten Suriye'ye geçip DAİŞ'e katıldım'

Miting alanına bombayı bırakan Orhan Gönder'in TEM'de alınan ifadesinde iddianamede şu ifadelere yer verildi: " 2011-2012 DAİŞ'e sempati duyup, Ömer Dündar'ın yönlendirmesi ile Gaziantep'te bir camiye, sonra Suriye sınırında bir yere gittik. 2 DAİŞ üyesi ile buluştuktan sonra bir evde ders aldık. Cengiz kod adını kullandım" dedi.

'Bombaları otel odasında sakladım'

İfadesinde Türkiye'ye geri dönüşünü anlatan Gönder, "Suriye'de Serdar kod adlı DAİŞ üyesinden 2 el yapımı bomba ile 3 hatsız cep telefonu alarak, onun talimatı ile HDP mitingine bombalı saldırı yapmak için sınırı geçtim. Dağkapı semtinde bir otele yerleştikten sonra otel odasına sakladım. Miting alanı çevresinde keşif yaptım. Olay günü taksi ile miting alanı yakınına gittim. Bombalarla miting alanına giderek önce çöp tenekesine bıraktım" dedi.

'Patlama sırasında kaldığım otele yakındım'

Miting alanına girişlerin başlaması ile ilk bombayı çöp tenekesine bıraktığını söyleyen Gönder, "Miting alanına girdim. HDP yöneticileri konuşmaya başladıktan sonra çaycıya poşeti getirmesini istedim. Bombayı seyyar tezgahın altına bağlayıp alandan ayrıldım. İlk bombanın alarmını saat 17.50'ye kurdum. 2'nci bombayı birkaç dakika sonra telefonla arayıp patlattım" dedi.

'2014'te ifadesi alınmış'

İddianamede, Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2014 yılında Mustafa Dokumacı'nın da aralarında bulundukları 22 kişi hakkında 'El Kaide ve Çatışma Bölgeleri ile İrtibatlı Gruplar' konulu soruşturma yaptığını belirten savcı, bu kapsamda Orhan Gönder'in ifadesinin alındığını da kaydedildi.

'Gönder hakkında terör nitelikli kayıp şahıs olarak işlem yapılmış'

Gönder'in ailesi 2014 yılında çocukların kaybolması ile ilgili başvuru yaptığı belirtilen iddianamede, bu kişilerin radikal gruplar ve terör örgütleri kamplarına katılmak için yurtdışına çıkabilecekleri konusunda çalışma yapıldığı belirtildi. İddianamede, Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturması ile Orhan Gönder ve kayıp diğer şahısların 'terör nitelikli kayıp şahıs' olarak aranmaları için işlem yapıldığı belirtildi.

 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT