1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR TANITIM

  3. Bu da Dicle çapkını
Bu da Dicle çapkını

Bu da Dicle çapkını

Diyarbakır’da Dicle Vadisinde üreyen ve yılın 4 mevsimi boyunca bu bölgede yaşayan nadir kuş türlerinden biri olan yalıçapkını (Alcedo atthis), mavi ve turuncu renkleriyle Dicle’nin en güzel kuşlarından biri olarak dikkat çekiyor.

A+A-

Dicle’nin gözdesi ve çapkını


Dicle Nehri kıyısındaki yarlarda oyduğu tünellerde üreyen yalıçapkınları, yuvalarını da beyaz dışkılarıyla işaretliyor. Dicle Nehrinin geçtiği hemen bütün bölgelerin yanı sıra Türkiye’nin hemen bütün sulak alanlarında bulunan yalıçapkınları, genellikle bir süre suyun üstünde kanat çırparak asılı duruyor. Bu şekilde sudaki balıkları gözlemleyen yalıçapkınları daha sonra jet hısıyla suya dalarak avını alıp suyun yaklaşık yarım metre yükseğinde uçarak uygun gördüğü bir dala konuyor ve avını bu şekilde tüketiyor.
 
Tanımı


Balıkçıl bir kuş türü olan, gagası kama biçiminde siyah (dişinin alt tarafı kırmızıdır), başı büyük ve kuyruğu kısa bir kuş olan yalıçapkınının, üst tarafı ise göz alıcı yeşil-mavi, kuyruk sokumu ise metalik mavidir.Boğazının altında beyaz boğaz lekeleri bulunan yalıçapkının alt tarafı kızıldır. Yalıçapkınının ayakları pullu bir deriyle kaplıdır ve kıpkırmızıdır. Azami dalış derinliği 1 metre olarak değerlendiriliyor.
 
Beslenme


Yalıçapkını kuşu, sulak alanlarda hızla suya dalarak yakaladığı balıklarla beslenir.Balık avlamak için bir dalın üstünde beklemek zorunda değildir. Balığın olduğu her yerde avlanabilir. Küçük balıkları kolay yutabilmek için baş tarafından yani kılçıklarının yönünde yutar. Fakat balıkları yavrularına yedirecekleri zaman, kuyruklarında tutar ve onların rahatça yutabilecekleri yönde ağızlarına verir. 1.3 saniyede avını yakalayabilme potansiyeline sahip canlıdır.
 
Biyolojisi


Yalıçapkını çoğunlukla uygun bir av çarpıcı mesafe yakınına geldiğinde su taşkın elverişli bir dal veya başka bir yapı üzerine tüneyen ve suya daldırarak yakalar, balık ve omurgasızlarla beslenir.  Üreme sezonunda, yalıçapkını çiftleri arama yaparken bir ekran uçuş gerçekleştirir. Yuvalarını nehir ya da bir ağacın kökleri arasında bir tünel oluşur; her iki cinste yuvarlak odadan sonra tünel kazmaya yardımcı olur. Nisan veya Mayıs ayında altı yedi beyazımsı yumurta çıplak toprak üzerine serilir, ancak bir süre sonra balık kemikleri yuva odasına bir astar formu oluşturur. Her iki ebeveyn de 19 ila 21 gün boyunca kuluçkaya yatar .

 

(Selim Kaya)

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT