1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bu çatışmalar yaban hayatı da vurdu: Dicle’nin feryadı
Bu çatışmalar yaban hayatı da vurdu: Dicle’nin feryadı

Bu çatışmalar yaban hayatı da vurdu: Dicle’nin feryadı

Dicle Vadisi, 20 dolayında memeli ve 200 dolayında kanatlı hayvan popülasyonuyla yaban hayatta önemli bir yere sahip olmasına rağmen gereken ilgi gösterilemiyor.

A+A-

Son dönemlerde Sur bölgesinde yaşanan çatışma ortamı ve bunun üstüne bastıran karakış nedeniyle kar altında kalan yiyeceklere ulaşamayan çok sayıda memeli ve kanatlı hayvanlar açlıkla baş başa kaldı.
 
Hevsel’de yaban hayat tehdit altında


Geçmişte, özellikle kar yağışını fırsat bilen ve profesyonel avcılar tarafından bohçacı olarak tabir edilen kaçan avcılar, tarafından sabahtan akşama kadar avlanmanın yapıldığı Hevsel’de bu sene Sur bölgesine yaşanan çatışmalar ve aniden bastıran kar yağışı nedeniyle söz konusu bölgede yaşayan çok sayıda memeli ve kanatlı hayvanı açlıkla baş başa bıraktı. Çatışmalar nedeniyle yem de bırakılamayan hayvanların açlıktan telef olma riski de söz konusu oldu.

 

Hayvan severler, Hevsel’deki yaban hayat için neler yapılabileceği konusunda kara kara düşünürken, Orman ve Su İşleri İl müdürlüğünün memeli ve kanatlı hayvanlar için Hevsel’de belli bölgelere yem bırakılması bekleniyor.


Başta su samuru, kızıl tilki, sansar, sincap, saz kedisi, yaban kedisi ve çeşitli kemirgenlerin yanı sıra çok sayıda memeli ve kanatlı hayvanların bulunduğu Hevsel bahçelerindeki bu zengin yaban hayatın korunması için devletin ne yapacağı ise merak konusu oldu.

HABERE YORUM KAT