1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bu bir oyun değil
Bu bir oyun değil

Bu bir oyun değil

Diyarbakır Göç Vakfı, “Bu Bir Oyun Değil” projesiyle çocukların maruz kaldığı ihlalleri ortadan kaldırarak farkındalık yaratmayı hedefliyor.

A+A-

DİYARBAKIR Göç Vakfı tarafından “Demokratik vatandaşlık ve insan hakları eğitimi hibe programı” kapsamında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve merkez ilçe belediyeleri tarafından ortaklaşa yürütülen “Bu Bir Oyun Değil” projesi, çocuklar için farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Projeye ilişkin bilgi veren Göç Vakfı Proje asistanı Hamit Eser, amaçlarının Diyarbakır'da çocuklar açısından farklılık yaratmak olduğunu belirterek, kendileri gibi bundan sonra tüm ailelerin de çocuklarına var olan haklarını tanıması gerektiğini söyledi. Türkiye ve bölgede çocuklara yönelik ciddi ihmallerin yaşandığını dile getiren Eser, “Bölgede hem devlet kurumları hem de sivil toplum örgütleri tarafından çocuklara hiç bir hakları yokmuş gibi yaklaşılıyor. Bunlara bir farkındalık yaratmak için çocuklara yönelik tiyatro eğitimleri ve çocukların sahneleyeceği oyunlar sergileyeceğiz. Bu oyunların çocuk hakları ekseninde çıkmasını istiyoruz” diye konuştu.

'Proje bizim için önemli bir olgudur'

Yaptıkları projelerin Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye tarafından finanse edildiğini söyleyen Eser, proje başvurularının AB'nin demokratik vatandaşlık ve insan hakları kapsamında onaylandığını söyledi. Projenin Diyarbakır'da bulunan belediyeler ve Diyarbakır Göç Vakfı öncülüğünde yürütüldüğünü belirten Eser, “Bütün belediyelerin projeye dahil olması, en mağdur kesimlere kadar ulaşabilmemizi sağlamaktadır” dedi.

'Çocuklar her yerde şiddet görüyor'

Diyarbakır'da yaşayan çocukların zor şartlar altında yaşadığını söyleyen Göç Vakfı Proje Koordinatörü Ruşen Turgut ise, çocuk haklarını korumak için projeyi oluşturduklarını söyledi. Projenin temel amacının çocukların haklarını korumak olduğunu ifade eden Turgut, ” 'Bu Bir Oyun Değil' projesinden sadece çocuklar faydalanmayacak. Toplumun da etkileneceği bir projedir. Çocuklar her yerde şiddet görüyor. Çocuklar kendilerin özgür kılması için projelerimiz devam edecektir. 'Bu Bir Oyun Değil' projesi ile çocuklar özgürleşecek” diye konuştu.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT