1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Bu abluka hukuki değildir!’
‘Bu abluka hukuki değildir!’

‘Bu abluka hukuki değildir!’

DİSK, KESK, TMMOB, TTB, ABF, TİHV, ÖHD ve İHD temsilcileri Diyarbakır’a gelerek sokağa çıkma yasakları ile ilgili açıklamalarda bulundu:

A+A-

Diyarbakır ve bölge illerindeki sokağa çıkma yasakları, çatışmalar ve sivil kayıplar ile ilgiliv inceleme ve görüşmelerde bulunmak üzere DİSK, KESK, TMMOB, TTB, ABF, TİHV, ÖHD ve İHD temsilcileri Diyarbakır’a geldi.

 

DTK eş Başkanı Hatip Dicle’yi ziyaret eden STK heyetinde yer alan ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, “Ablukaya alınan kentlerin hukuki açıdan hiçbir açıklaması yoktur kimse hukuki dilde açıklanmasın. Bunu kabul etmiyoruz. Bu bir askeri operasyondur başka bir şey değildir” dedi.


Diyarbakır ve bölge illerindeki sokağa çıkma yasakları, çatışmalar ve sivil kayıplar ile ilgiliv inceleme ve görüşmelerde bulunmak üzere DİSK, KESK, TMMOB, TTB, ABF, TİHV, ÖHD ve İHD temsilcileri Diyarbakır’a geldi.

 

Gelen heyette İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, DİSK/Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı, TTB Merkez Konseyi Üyesi Şehmuz Gökalp, ABF Genel Başkanı Baki Düzgün, TİHV Genel Sekreteri Metin Bakkalcı ve ÖHD Yöneticisi İlyas Danyeli ile sivil toplum örgütü temsilcileri yer aldı. STK heyeti ilk ziyareti Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yaparak, DTK Eş Başkanı Hatip Dicle ile görüşere, yaşanan gelişmeler ile ilgi bilgi alışverişinde bulundu.


DTK’nin öz yönetim deklarasyonuna destek
Ziyarette konuşan İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, öncelikle DTK tarafından açıklanan 14 maddelik öz yönetim deklarasyonunun Türkiye'nin demokratikleşmesini derinleştirmesi için önemli bulduklarını ifade etti.


Özgen: Kürtleri değil tüm insanlığı kaygılandırıyor


KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen de Türkiye'nin katliam ve ablukalarla kendi hukukunu bile çiğnediğini söyleyerek, "Uzun süredir bölgede bir abluka ve ciddi sivil katliamı var. Bu sadece Kürtleri değil tüm insanlığı kaygılandırıyor" dedi. Lami, Vali ve diğer kurumlarla yapacakları görüşmelerde müzakerelerin bir an önce başlaması gerektiğini aktaracaklarını ifade etti.


Kozağaçlı: Bu abluka hukuki değildir


ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ise "İstanbul da katledilen kadınlarla Silopi'de katledilen kadınlar birdir. Aynı evlere ateş düşürdüler. Eğer yok etmekse amaç hepimizi yok etsinler birbirimizden farklı değiliz. Ablukaya alınan kentlerin hukuki açıdan hiçbir açıklaması yoktur kimse hukuki dilde açıklanmasın. Bunu kabul etmiyoruz. Bu bir askeri operasyondur başka bir şey değildir. Elimizden ne gelirse yapacağız ve teşhir edeceğiz. Hukuki mücadelemizi sürdürüp beraber mücadele edeceğiz" sözlerini kullandı.


Çalışkan: Herkesin duyarlı olması gerekir


DİSK-Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan ise devletin bu katliamları kendi ülkesinin sınırları içerisinde yaptığını kaydederek, herkesin buna karşı duyarlı olması gerektiğini ifade etti.


Ardından konuşan TTB Genel Konsey üyesi Şeyhmus Gökalp'in de, vatandaşa sağlık hakkının ulaştırılmasının engellendiğini kaydederek, halkın sağlık hakkını ulaştırmak için mücadelelerine devam edeceklerini belirtti. 


Yapılan kısa konuşmaların ardından görüşme, basına kapalı bir şekilde devam etti. Görüşmenin ardından heyet, temasları kapsamında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne geçti. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler