1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Brezilya ve Arjantin'e çalışma ziyareti
Brezilya ve Arjantin'e çalışma ziyareti

Brezilya ve Arjantin'e çalışma ziyareti

Bölge açısından öne çıkan tarım, hayvancılık, tarımsal araştırma ve geliştirme, tarıma dayalı sanayi, kentleşme, yoksullukla mücadele ve turizm sektörleri ile ilgili bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunmak amacıyla Karacadağ Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu'

A+A-

01-09 Aralık 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek ziyarete; Diyarbakır Valisi ve Ajans Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Cahit Kıraç, Yönetim Kurulu Üyeleri Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, Diyarbakır İl Genel Meclisi Başkanı M. Mürşit Ekinci, Urfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı E. Sabri Ertekin, Ajans Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun ile Ajans personeli katılıyor.

Türkiye'nin Sao Paulo Ticaret Müşavirliği ile işbirliği yapılarak gerçekleştirilen Brezilya ziyareti kapsamında, Sao Paulo Belediyesi, Brezilya Tarımsal Araştırma ve Teknoloji Transfer Enstitüsü (EMBRAPA), Zootekni Enstitüsü, Sao Paulo Tarım ve Gıda Enstitüsü ziyaret edilecek. Sao Paulo Belediyesi'nde yoksullukla mücadele ve kentsel dönüşüm konusundaki uygulamalar konusunda bilgi alınacak. Ayrıca, tarım ve hayvancılık konusundaki örnek uygulamalarla ilgili yerinde incelemeler yapılacak.

Türkiye'nin Buenos Aires Büyükelçiliği ve Ticaret Müşavirliği ile işbirliği yapılarak gerçekleştirilen Arjantin ziyareti kapsamında da, Arjantin Sanayi Birliği - Bölgesel Kalkınma Departmanı, Arjantin Kalkınma Bakanlığı - Bölgesel Kalkınma Departmanı ve Arjantin Dışişleri Bakanlığı - Yatırım Geliştirme ve Ticaret Teşvik Müsteşarlığı ziyaret edilecek. Ziyarette bu kurumların bölgesel kalkınma ve gelişme konusunda uyguladıkları program ve projeler, KOBİ'leri destekleme, yönetim ve rekabet edilebilirliklerini güçlendirme, finansal kaynaklara erişimlerini kolaylaştırma, yatırım geliştirme, uluslararası yatırımcılar ve yerel firmalar arasında bağlantılar kurma ve ortaklıklar geliştirme için yaptıkları çalışmalar konusunda bilgiler alınacak ve tecrübeler paylaşılacak.

Ayrıca, bu ziyaretlerde, Diyarbakır ve Urfa bölgesinde yürütülmekte olan faaliyetler ile potansiyel yatırım olanakları ve işbirliği yapılabilecek alanlar konusunda bilgi alışverişi gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

ABD, Almanya, İngiltere gibi dünya ekonomi devleri ile yarışan ve kısaca BRICS Ülkeleri olarak bilinen Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti içinde yer alan Brezilya hızla büyüyen bir ekonomiye sahip bulunuyor.

Ajans Yönetim Kurulu Başkanı Vali Kıraç, Diyarbakır ve Urfa illerinden Arjantin ve Brezilya'ya ihracat çok az olduğunu son birkaç yılda bazı firmalar Brezilya pazarına mal satmaya başladığını söyledi.

HABERE YORUM KAT