1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bozkurt : Ağaçsız bir dünya düşünmek çok zordur
Bozkurt : Ağaçsız bir dünya düşünmek çok zordur

Bozkurt : Ağaçsız bir dünya düşünmek çok zordur

Yenişehir İlçe Müftüsü Alettin Bozkurt, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında yaklaşık 500 ağacı toprakla buluşturduklarını belirterek, ağaç dikmenin insanlık ve doğa için çok önemli olduğunu söyledi.

A+A-
Diyarbakır Yenişehir İlçe Müftülüğü Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle ağaç dikme etkinliği düzenledi.
 
Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi arazisinde gerçekleşen ağaç dikme etkinliğine Yenişehir İlçe Müftüsü Alettin Bozkurt, Kuran Kursu öğreticileri ve öğrencileri katıldı.
Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında yaklaşık 500 ağacı toprakla buluşturduklarını belirten Bozkurt, islamda ağaç dikmenin de önemine değinerek” Allahü'-Teâlâ'nın biz kullarına ihsan ettiği nimetler, sayılmayacak kadar çoktur.
 
Bunlardan biri de ağaçtır. Ağaç, gölgesiyle sefa, meyvesiyle gıda, odunuyla hararet, ürünüyle ticaret vasıtasıdır. O, her şeyi ile büyük bir nimettir. Evimizin çatısından kapısına kadar ağaca ihtiyaç vardır. Hayata göz açan çocuğun beşiği ve -hayâta veda eden ölünün tabutu hep ağaç istemektedir. Ağacın faydaları çok cepheli ve pek yaygındır” dedi.
 
Daha önceki haftalarda camilerde ağaç dikmenin önemi konusunda hutbe de verildiğini hatırlatan Bozkurt “ Yüce dinimiz İslam, ağaç yetiştirmeye büyük önem vermiş; ağaç dikmeyi insana sevap kazandıran ve öldükten sonra amel defterinin kapanmasına engel olan bir sadaka olarak kabul etmiştir” dedi.
 
Dünya hayatının vazgeçilmez nimetlerinden birinin de ağaç olduğunu vurgulayan Bozkurt , “Her insan, doğumundan ölümüne kadar hayatının her safhasında ağaçların yaprağından, kerestesinden, çiçeğinden, dalından ve birçok güzelliğinden faydalanmaktadır. Ağaçsız bir dünya düşünmek çok zordur. Ağaç, gölgesiyle sefa, meyvesiyle gıda, odunuyla hararet, ürünüyle ticaret vasıtasıdır. Ormanların bir ülke için ne kadar önemli olduğu bu gün daha iyi anlaşılmıştır “ dedi.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT