1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bozkır organize seracılık bölgesi ile kalkınacak
Bozkır organize seracılık bölgesi ile kalkınacak

Bozkır organize seracılık bölgesi ile kalkınacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, önümüzdeki yıldan itibaren Yozgat ile birlikte Afyonkarahisar, Aydın, Denizli, Diyarbakır, İzmir, Konya, Kütahya, Manisa, Şanlıurfa illerinde tarıma dayalı "Organize Seracılık Bölgesi" kurulmasını programına aldı.

A+A-

Üretilecek ürünlerin katma değerinin artırılmasında, yeni istihdam alanlarının oluşturulmasında gerek yurt içi, gerekse ihracata yönelik ürünlerin üretilmesinde Jeotermal Organize Sanayi Bölgesi'nin büyük katkılarının olacağı belirtildi.

Arsa tahsisleri sonucunda hak kazanan üretici ve müteşebbislerin kuracakları seraların, seracılık tekniklerine uygun modern donanıma sahip ve bilgisayar kontrollü olabileceği, seraların ısıtılması konusunda jeotermalin kullanılacağı, bunun da işletme giderlerinde büyük bir paya sahip olan ısıtma maliyetlerini önemli ölçüde aşağıya çekeceği, jeotermal seracılık faaliyetinin gayet karlı bir yatırıma dönüşeceğine dikkat çekildi.

ZENGİN KAYNAKLAR MEVCUT

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan raporda, Yozgat'ın çok aktif bir deprem fay hattı üzerinde olmamasına rağmen Yozgat Merkez, Yerköy, Sarıkaya, Sorgun, Saraykent ve Boğazlıyan ilçelerinde, 25-85 derece arasında değişen ısıda zengin sıcak su kaynaklarının bulunduğu hatırlatıldı. Raporda, yeni teşvik sisteminde 5'inci Bölge illeri arasında yer alan Yozgat'ta, desteklerden yararlanmak için 10 dekar kapalı alanda seracılık yapılması gerektiği belirtildi.

Organize Seracılık Bölgesi'ne ilişkin bir proje de daha önce Yozgat Ticaret Ve Sanayi Odası tarafından hazırlatılmıştı. Oda'nın, Bozok Üniversitesi'nin katkılarıyla hazırlattığı proje doğrultusunda Yerköy ve Saraykent ilçelerinde organize sera bölgesi için uygun alanlar belirlendi. Belirlenen bu alanlardan Yerköy ilçesinde ikisi İl Özel İdaresine, biri de Yerköy Belediyesi'ne ait 3 adet kuyudan saniyede 92 litre sıcak su elde edildiği, bu suların sağlık ve turizm alanında değerlendirilebileceği ifade edildi. Sondaj çalışmaları sonucunda 66 metre derinliğe inilerek saniyede 74 derece sıcaklıktaki suya ulaşılan Saraykent ilçesinde daha fazla derinliğe inilmesi halinde 98-100 derece sıcaklıkta suyun bulunma ihtimalinin yüksek olduğu ifade edildi.

MEVCUT TESİSLER

Yozgat'ta önceki yıllarda kurulan jeotermale dayalı sera tesislerinde üretim devam ediyor. Sorgun ve Sarıkaya ilçelerinde bulunan tesisleri gezen Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Sorgun'daki tesislerin bir bölümünün Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Ekonomik Yatırım Projeleri kapsamında hibe desteğinden yararlanılarak kurulduğunu bildirdi. Özdemir, domates üretimi yapan her iki tesisin iç piyasanın talebini karşıladığını, ihracat hazırlığı yaptıklarını anlattı. Yozgat'ta jeotermal seracılık yatırımı yapmayı düşünen yatırımcıların Orta Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından destekleneceği, yatırımcıların Yozgat Yatırım Destek Ofisi'nden bilgi alabilecekleri ifade edildi.

HABERE YORUM KAT