1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bozdağ: Anayasa Mahkemesi yasayı ihlal etti
Bozdağ: Anayasa Mahkemesi yasayı ihlal etti

Bozdağ: Anayasa Mahkemesi yasayı ihlal etti

Adalet Bakanı Bozdağ “Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili Anayasa Mahkemesi kararının anayasa ve yasayı ihlal olduğu açıktır” dedi.

A+A-

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili “hak ihlâli” kararı veren Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) bu kararıyla, “Anayasa ve yasayı ihlâl ettiğini” söyledi.

Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bozdağ, Dündar ve Gül ile ilgili “hak ihlâli” kararı veren Anayasa Mahkemesi için, “Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili Anayasa Mahkemesi kararının anayasa ve yasayı ihlal olduğu açıktır” dedi.

Ne olmuştu?

Anayasa Mahkemesi, 92 gün tutuklu kalan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün, “kişi hürriyeti ve güvenliği haklarının ihlâl edildiğine” karar vermiş, kararın ardından iki gazeteci Silivri Cezaevi’nden tahliye edilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu karara uymuyorum, saygı da duymuyorum” demişti.

AYM’den yapılan açıklamada Can Dündar ve Erdem Gül’ün tahliyesinin önünü açan karara ilişkin yapılan bazı yayınlar için “Mahkememizin vicdanını ipotek altına almaya çalışan yayınlar” ifadesi kullanıldı.

Anayasa Mahkemesi Başkan Zühtü Arslan ise “Anayasa Mahkemesi’nin kararları herkesi ve her kurumu bağlar” açıklaması yaptı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler