1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Boynumuzun borcu'
'Boynumuzun borcu'

'Boynumuzun borcu'

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Suriye'ye yardım kampanyası başlattı.

A+A-

DİYARBAKIR Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, merkez 4 ilçe ile birlikte Suriye'ye yardım kampanyası başlattıklarını belirterek, "Geçmişte dedelerimiz ve babalarımız bir sıkıntı yaşadıklarında, başları sıkıştığında kendilerini hattın altına (Suriye'ye) atıyorlardı. Yani Suriye onların sağınağı idi. Bugün Suriye'ye yardım etmek boynumuzun borcudur" dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, merkez 4 ilçe belediyesi ile Suriye için başlattıkları yardım kampanyasıyla ilgili belediye binası önünde açıklama yaptı. Yanıbaşlarındaki komşu ülke Suriye'deki iç savaşı, çatışmayı kaygıyla izlemeye devam ettiklerini söyleyen Baydemir, şunları söyledi:

"Oradaki baskıcı rejime halkın göstermiş olduğu refleksin ve direnmenin ve çatışmanın da yaratmış olduğu büyük bir insani dram söz konusu. Her şeyden önce Suriye halklarının özgürlüğe, demokrasiye, barışa bir an önce ulaşmasını temennisini ifade etmek istiyoruz. Şüphesiz ki bu despotik rejimin, uygulamalarının yaratmış olduğu bir başka insani travma bir başka trajedi var. Orada bulunan sivil halkın içerisinde bulunduğu maddi güçlükler, yoksulluk, açlığa varan bir gıda ambargosu. Tam da bu noktada Diyarbakır'da bulunan dinamiklerimiz, hatırı sayılır bir çabanın içerisinde bulundular. Dayanışma içinde bulunan tüm yurttaşlara teşekkür ediyoruz."

KAMPANYA 1 AY SÜRECEK

Osman Baydemir, şu ana kadar giden yardımın yanı sıra 5 belediyenin resmi başvuruyla aldıkları izinle yeni bir dayanışma sürecini bugün itibarıyla başlatıklarını söyledi. Baydemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yaklaşık olarak bir ay sürecek kampanyada hem büyükşehir, hem de ilçe belediyelerin ortaklaşa yürüteceği bir kampanya olacaktır. Özellikle yardım malzemelerinin bugüne kadar en az ulaşmış olduğu Halep, Afrin, Kamışlı, Serekani gibi bölgelere bu yardımın ulaşması konusunda Suriye'ye komşu olan Nusaybin üzerinden gerçekleşecek. Diyarbakır halkının desteğiyle toplanacak yardım malzemeleri sadece 10 kalemden ibaret olacak. Kuru bakliyat, un, pirinç,yağ, çay, şeker, çocuk bezi ve çocuk mamasından oluşacak. Bugünün dayanışma ve destekg ünü olduğunu belirten Osman Baydemir, "Geçmişte dedelerimiz ve babalarımız bir sıkıntı yaşadıklarında, başları sıkıştığında kendilerini hattın altına (Suriye'ye) atıyorlardı. Yani Suriye onların sağınağı idi. Bugün Suriye'ye yardım etmek boynumuzun borcudur. Toplanan yardımlar BDP Grup Başkan Vekillerinin Ankara'daki girişimleri ile açılan Nusaybin Sınır Kapısı üzerinden Suriye'ye uluştarılacaktır" diye konuştu.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT