1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Borusan’a savcılık soruşturması
Borusan’a savcılık soruşturması

Borusan’a savcılık soruşturması

Land Rover Company’ye Türkiye’de açılan toplatma davasında çarpıcı gelişme yaşandı. Türk işadamı Engin Yakut, Land Rover’ın Türkiye distribütörü Borusan Otomotiv hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

A+A-

Borusan’a savcılık soruşturması
Aralarında Reuters, Amerikan Bloomberg’in de bulunduğu yabancı 382 gazete ve haber ajansında yayınlanan Land Rover Company’ye Türkiye’de açılan toplatma davasında çarpıcı gelişme yaşandı. Türk işadamı ve avukat Engin Yakut, Land Rover’ın Türkiye distribütörü olan Borusan Otomotiv hakkında ‘Dolandırıcılık, resmi evrakta sahtecilik ile mahkeme kararlarını uygulamama tehdit ve gasp’ suçlarından, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı’na şikayet

Engin Yakut “Soruşturma sonucunda Borusan yöneticileri hakkında, 27 yıl hapis istemiyle ceza davası açılabilir. Önümüzdeki günlerde distribütör firma için Cumhurbaşkanlığı makamına da şikâyette bulunacağız” diye konuştu. Yakut’un avukatı Candaş Gürol ise emniyet müdürleri, hakim ve bilirkişi heyetinin, ‘tanık’ sıfatıyla dinlenmesini talep ettiklerini söyledi.

Mahkeme emrini uygulamadı

Engin Yakut, söz konusu toplatma davasıyla ilgili şunları söyledi: “Kullanılmaz duruma gelen Range Rover ciplerdeki arızaların tespiti için 12. Sulh Hukuk Mahkeme Hakimi ve üç bilirkişisiyle Borusan Oto İstinye’ye keşfe gittik, Ancak şirket, mahkeme emrini uygulamadı. Mahkeme tarafından verilen ‘motoru sökün’ yazılı kararına rağmen, Borusan Otomotiv yetkilileri bu karara direndi ve uygulamadı. Biz de bunun üzerine suç duyurusunda bulunduk. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, şüpheli Borusan Oto hakkında başlattığı soruşturma devam ediyor.”

Tanık olarak dinlenecekler

Savcılık tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, 12.Sulh Hukuk Mahkeme Hakimi Metin Özdemir ve üç bilirkişinin de ‘tanık’ sıfatıyla dinlenilmesi talep edildi. Engin Yakut’un verdiği bilgiye göre savcılık, Borusan Otomotiv yöneticilerinin de ifadelerinin alınması için Sarıyer Emniyet Müdürlüğü’ne talimat yolladı. Borusan Otomotiv’in sözkonusu arızalı aracı geri vermeyerek gasp ettiğini söyleyen Engin Yakut “Bununla kalmayıp bir de tehdit edildim. Tehdit üzerine Firuzköy Emniyet Amirliği’ne gidip şikayetçi olduk. Bu konuyla ilgili 12.Sulh Hukuk Hakimi Metin Özdemir, Beylikdüzü İlçe Emniyet eski Müdürü Seçkin Çengeloğlu ile Esenyurt İlçe Emniyet eski Müdürü Bülent Köksal’ın da aralarında bulunduğu 8 ayrı tanığın dinlenilmesini talep ettik” diye konuştu.

Aynı model Ranger Rover’larda üretim hatası var iddiası

Engin Yakut “Yıldız ve İstanbul Teknik Üniversiteleri’nden 13 bilim adamı, ‘Range Rover Vogue cip’ler için, fabrika hatalı’ raporu verdiler. Raporda ayrıca seri arızalar ülke genelindeki bütün modellerde olabilir notu düşüldü. Avrupa Birliği Parlamentosu ve AB Komisyonu’na da başvurumuzu yaptık. Toplatma davası sadece Türkiye değil, dünya medyasında da geniş yankı buldu. Dava,  17 Eylül’de İstanbul 1. Tüketici Mahkemesi’nde görülecek” dedi.

Arızalı aracı geri vermeyerek delil karartıyorlar

Engin Yakut ayrıca, “Borusan Oto’da 13 Range Rover aracın dışında çok sayıda başka arızalı araçlar da bulunuyor. Bunların açığa çıkmasını önlemek için Türk mahkemelerinin yazılı kararları uygulanmıyor. Borusan, resmi evrakları başkalarının adına düzenleyerek sahtecilik yapıyor. Servisteki aracımıza da, tehditle ve zorla el koyarak gasp ettiler” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT