1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Borsa başkanları Diyarbakır'da toplandı
Borsa başkanları Diyarbakır'da toplandı

Borsa başkanları Diyarbakır'da toplandı

Aralarında Batman Ticaret Borsası Başkanı Arif Güneş'in de bulunduğu 28 Borsa Başkanı Diyarbakır'da toplandı.

A+A-

Aralarında Batman'ın da bulunduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 28 Ticaret ve Sanayi Odası ile ticaret borsası başkanı Diyarbakır'da düzenlenen toplantıda çözüm sürecinin bölge ekonomisine etkisini değerlendirdi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası'nın (Dtso) ev sahipliğinde, bölgenin ekonomik durumunu ve çözüm sürecini ele almak üzere bölgedeki 28 Ticaret ve Sanayi Odası ile ticaret borsasının meclis ve yönetim kurulu başkanlarının katılımıyla Diyarbakır'da 2 gün süren toplantı düzenlendi. Oda başkanları adına açıklama yapan Dtso Başkanı Ahmet Sayar, önceden planlanan bu toplantının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır'a gerçekleştireceği ziyaret öncesine denk gelmesi sebebiyle ayrıca önem kazandığını söyledi. Cumhuriyet tarihi boyunca bölgeler arası süregelen gelişmişlik farkının en ağır etkilerinin bölgede yaşandığını vurgulayan Sayar, 10 yıldır bölgeler arası ekonomik dengesizliğin ortadan kaldırılması çabalarının, bölgedeki toplumsal refahı istenilen düzeye getiremediğine işaret etti.

Sayar, bölge oda ve borsaları olarak, bir daha çatışma ortamına dönülmemesi adına sorunun çözümüne katkı sunacakları bazı adımların acilen atılması gerektiğini dile getirerek, "Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi için merkez ile yerel arasındaki yetki paylaşımı yeniden düzenlenmeli, çözüm sürecine katkı sunması açısından, başta hasta ve seçilmişler olmak üzere, fikirlerinden dolayı suçlananlara verilen cezalar kaldırılmalı ve bu geriye dönük olarak da işletilmelidir" dedi.

HABERE YORUM KAT