1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bordo bereliler bombaları imha ediyor
Bordo bereliler bombaları imha ediyor

Bordo bereliler bombaları imha ediyor

DİYARBAKIR - Diyarbarkır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı ile birlikte başlayan operasyonlar 50’inci gününde devam ederken, Hasarlı ve Fatihpaşa Mahallesi’nde PKK'lıları sözde karargah olarak kullandığı bölgeler ablukaya alındı.

A+A-

Güvenlik kuvvetleri tarafından yapılan çalışmalarda PKK'lılar barındıkları, mevzilendikleri ve keskin nişancı ile patlayıcı yerleştirdikleri noktalar tek tek tespit edildi.

 

Yapılan tespitlerin üzerine bölgede 24 saat esasına göre uçan polis helikopterinin aldığı görüntüler karadan operasyonu sürdüren birliklere verilerek, PKK'lılar sözde karargah olarak kullandıkları alana sıkıştırıldı.

 

Güvenlik kuvvetlerinin görüntü almaması için PKK'lıların karargah olarak kullandıkları bölgeye giren sokakları bezlerle kapattığı, bölgedeki binaların üzerinden de brandalarla helikopterin görüntü almasının engellendiği belirtildi.

 

BOMBALAR İMHA EDİLİYOR


Sur ilçesinde devam eden operasyonlara dahil olan ve Bordo Bereli olarak adlandırılan Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı Özel Kuvvet Komutanlığı birlikleri, PKK'lıların kurduğu bombalı tuzakları imha etmeye başladı. Polis Özel Harekat (PÖH), Jandarma Özel Harekat (JÖH) ve korucularla devam eden operasyonlara 150 Bordo Bereli’nin de katılması ile genişletilen operasyonlarda PKK'lıların kurdukları bombalı tuzakların teker teker imha edildiği belirtildi.

 

Bordo Bereliler tarafından imha edilen bombalı tuzakların ardından birlikler Hasırlı ve Fatihpaşa Mahallesi’nde terk edilen evlerde arama yapıyor. PKK'lıların bir süre önce kullandıkları ve güvenlik kuvvetleri ile girdikleri çatışmalardan sonra kaçtıkları evlerde tuzaklar kurdukları ortaya çıktı.

 

EVLERİN KAPILARININ ARKASINA MUTFAK TÜPLERİ İLE TUZAK KURULDU


Bordo Bereliler tarafından imha edilen tuzakların yollarda, sokaklarda, evlerin girişlerinde ve kapılarında yoğunlukta olduğu belirtildi. Kaldırım altları, sokak ortaları, rögar kapakları altları ile PKK'lıların boşalttığı evlerin girişlerine değişik bombalar tuzakladığı bildirildi.

 

Bordo Bereliler tarafından başlatılan imha çalışmalarında PKK'lıların boşalttığı evlerin giriş kapılarının arkasına mutfak tüpleri ile tuzak kurulduğu ve kapının açılması ile bomba düzeneğinin devreye girerek patlama meydana geldiği belirtildi.

 

Bordo Bereliler tarafından son üç günde yaklaşık 50 bombanın etkisiz hale getirildiği kaydedildi. PKK'lıların boşalttığı evlerin büyük bölümünde tuzaklama olduğu için güvenlik kuvvetlerinin büyük titizlikle ilerlediği öğrenildi.

 

KESKİN NİŞANCILAR GÜVENLİK KUVVETLERİNİN İLERLEMESİNİ ÖNLÜYOR


Günden güne sözde karargah olarak kullanılan bölgeye yaklaşan güvenlik kuvvetlerinin PKK'lılar tarafından binalara yerleştirilen keskin nişancılar tarafından ateş altına alındığı belirtildi. Güvenlik kuvvetlerinin verdiği şehitlerin bir bölümünün keskin nişancılar tarafından başlarından vurulduğu, bir bölümünün ise tuzaklanan bombaların imhasında yaşandığı belirtildi.

 

Dün devam eden operasyonlarda tuzakları imha eden Bordo Bereliler, PKK'lılar tarafından bir binaya yerleştirilen keskin nişancıyı tespit ederek öldürdü.


Bölgede PÖH, JÖH, korucular ve Bordo Bereli birliklerin katılımıyla operasyonlar tüm hızıyla devam ediyor.


(AKK-CC-Y)

HABERE YORUM KAT