1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Borcunu ödeyen emekli olabilecek
Borcunu ödeyen emekli olabilecek

Borcunu ödeyen emekli olabilecek

Tescili yapıldığı halde, 30 Nisan itibarıyla 12 ay ve üzerinde prim borcu bulunan Bağ-Kur'lular, temmuz sonuna kadar borçlarını ödeyip emekli olabilecek veya yapılandırıp ödeme imkanına kavuşabilecek.

A+A-
23 Nisan'da yasalaşan torba kanunda Bağ-Kur'luları sevindirecek bir düzenleme yer aldı. Buna göre Bağ-Kur'lulardan tescili yapıldığı halde, 30 Nisan itibarıyla 12 ay ve üzerinde prim borcu bulunanlar, temmuzun sonuna kadar borçlarını ödeyip emekli olabilir veya yapılandırıp ödeme imkanına kavuşabilirler.
 
 
Bu kişiler bu sürelere ilişkin borçlarını ödemezlerse sigortalılıkları dondurulacak. Bu düzenleme sayesinde genel sağlık sigortası prim borcu olduğu için sağlık hizmetlerinden yararlanamayan Bağ – Kur'lunun da çilesi bitmiş olacak. Bazı Bağ – Kur'lular, SSK'lı olarak emekli olabilecekler.
 
Bağ-Kur'lu için dondurma miladı 30 nisan
 
 
Bağ-Kur'lu esnaf ve çiftçi borçları için getirilen dondurma hakkında 30 Nisan 2015 milat kabul edilecek. Bu tarih itibarıyla 12 ay ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu bulunan 1.3 milyon Bağ-Kur'lu, 31 Temmuz 2015'e kadar borcu ödemezse sigortalılık süreleri askıya alınacak.
 
Çalışan Bağ-Kur'luya çifte zam
 
 
Bin lira ve altındaki emekli aylıklarına 100 lira, bin liranın üzerindeki aylıklara da 1100 lirayı geçmeyecek şekilde fark ödenecek. Çalışan Bağ-Kur'lu içinse ödenen destek primi yüzde 15'ten yüzde 10'a inecek. Böylece 100 liralık seyyanen zamla birlikte eline geçen para 145 lira artacak.
 
 
Öte yandan, Resmi Gazete'de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve değişik kanunlarda değişiklik yapan düzenleme, İŞKUR tarafından 31 Aralık 2016 tarihine kadar yürütülecek işbaşında eğitim programına katılan 18 yaşından büyük 29 yaşından küçük genç işsizleri istihdam eden işverenlere teşvik verilmesini öngörüyor. İşverenlerin işbaşında eğitim sırasında bu kişiler için yapacakları masraflara karşılık her ay asgari ücretin yarısı kadar kazançları vergi matrahından indirilecek.
 
 
Eğitim programını takiben 3 ay içerisinde işe alınan kursiyerler için işverenin ödemesi gereken primler imalat sektöründe 42 ay, diğer sektörlerde 30 ay süreyle İşsizlik Fonu'ndan karşılanacak. Eğitime 30 Haziran 2015'ten önce başlanırsa, bu işçiler için 6 aylık ilave teşvik sağlanacak.

HABERE YORUM KAT