1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Borcunu Ödemeyene kesinti ve haciz başlıyor
Borcunu Ödemeyene kesinti ve haciz başlıyor

Borcunu Ödemeyene kesinti ve haciz başlıyor

Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ) Genel Müdürü Haşim Keklik, borcunu zamanın ödemeyen abonelerin elektriğinin kesileceğini, ardından da haciz işlemi başlatılacağını bildirdi.

A+A-

Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ) Genel Müdürü Haşim Keklik, borcunu zamanın ödemeyen abonelerin elektriğinin kesileceğini, ardından da haciz işlemi başlatılacağını bildirdi.

Keklik, söz konusu uygulamanın özellikle bayramdan sonra tam anlamıyla yürürlüğe gireceğini söyledi.

TEDAŞ Genel Müdürü Haşim Keklik, konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, TEDAŞ'a bağlı elektrik dağıtım şirketlerinin kullandıkları enerjiyi Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ), Türkiye Elektrik Ticaret Anonim Şirketi (TETAŞ) ve serbest üreticilerden tedarik ettiklerini hatırlattı.

Söz konusu kurumlardan alınan enerjinin kendilerine aylık olarak faturalandırıldığını, TEDAŞ şirketlerinin de abonelerden yaptıkları tahsilat ile bu faturaları ödediklerini belirten Keklik, şöyle konuştu:

“Bazı abone gruplarımız faturalarını ödemedikleri zaman biz de bu ilgili gruplara faturalarımızı ödemekte güçlük çekiyoruz. Özellikle belediyeler, bazı resmi kurumlar, tarımsal sulama aboneleri ve kısmen de olsa konut ve sanayi abonelerimiz ödemedikleri zaman biz de kendi faturalarımızın bir kısmını veya tamamını zamanında ödeyemiyoruz.

Bağlı şirketlerimizde bu hafta başında bir toplantı yaptık. Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği çerçevesinde faturalarını ödememekte ısrar eden abonelere bundan sonra yapacağımız şey; özellikle bayramdan sonra elektriğini kesmek olacak. Belediyeler, tarımsal sulama aboneleri ve resmi daireler de dahil olmak üzere borcunu ödemeyen abonelere ayrım gözetmeksizin elektrik kesintisi uygulayacağız. Şirketlerimiz bu borçlu abonelere gerekli yazıları gönderdiler.”

Borcu olan sanayi, ticarethane, mesken, şantiye, tarımsal sulama, belediye, resmi daire ve içme suyu abonelerinde ayrım gözetmeksizin borçlarını ödemeyenlerin elektriklerinin kesileceğini vurgulayan Keklik, kesintinin ardından borçlu aboneye icra işlemi başlatılacağını söyledi.

Keklik, birikmiş borcu olup da borcunun yapılandırılmasını isteyen abonelere 36 aya kadar taksitlerle borcunun yapılandırılacağını vurguladı.

 

EN BORÇLU ABONE GRUBU BELEDİYELER

 

Gazetecilerin en borçlu kurumların hangileri olduğunu sormaları üzerine Keklik, en borçlu abone grubunun belediyeler olduğunu, belediyelerin birikmiş toplam borcunun 933 milyon YTL'yi bulduğunu söyledi.

Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerinin borcu bulunmadığını, fakat bu şehirlerin bazı alt belediyelerinin borçlu olduğunu kaydeden Keklik, Gaziantep ve Kahramanmaraş belediyelerinin ise birikmiş ciddi borçları bulunduğunu, belediye borçlarının esas olarak şehre su getiren pompalardan kaynaklandığını bildirdi.

Keklik, kamu kurumları arasında Milli Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı başta olmak üzere neredeyse tüm bakanlıkların ve resmi dairelerin çeşitli miktarlarda borcu bulunduğuna işaret etti.

HASTANELERİN ELEKTRİĞİ DE KESİLECEK Mİ?

 

Borcunu ödemeyen hastane ve okulların elektriğinin kesilip kesilmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine Keklik, “Eğer ilgili bakanlıktan elektrik tüketimleri için para aldılarsa ve buna rağmen borçlarını ödememekte ısrar ediyorlarsa kesinti uygulayacağız. Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği bu konuda hiçbir kuruma ayrıcalık getirmiyor” diye konuştu.

 

ENERJİ KİT'LERİ ARASINDA PROTOKOL İMZALANMIŞTI

 

Bu arada enerji KİT'leri arasında, birbirlerine ve üçüncü şahıslara olan ödemelerin kanuni ve sözleşmelerinde öngörülen vadelerde yapılması için geçtiğimiz salı günü bir protokol imzalanmıştı.

İlk fatura döneminden itibaren yürürlüğe girecek protokole göre, enerji KİT'leri bundan sonra birbirlerine ve üçüncü şahıslara borçlu olmayacak ve ödemelerini cari dönem içerisinde gerçekleştireceklerdi. Borcunu ödemeyen KİT'lere ise idari yaptırımlar uygulanacaktı.