1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Borcu olan mescit yardım bekliyor
Borcu olan mescit yardım bekliyor

Borcu olan mescit yardım bekliyor

Diyarbakır'da 1925 yılında Kemalist rejim tarafından idam edilen Şeyh Said'in adını taşıyan mescitte borcundan tam teşekküllü şekilde ibadet yapılamıyor. Cami derneği ve mahalle sakinleri, 70 bin TL'lik borç için devlet kurumları, belediyeler ve hayırseve

A+A-
Diyarbakır'ın merkez ilçesi Kayapınar'a bağlı Huzurevleri mahallesinde bulunan mescit, borcundan dolayı semt sakinlerine tam kapasite ile hizmet veremiyor. Diyarbakır'da 1925 yılında Kemalist rejim tarafından idam edilen Şeyh Said'in adını taşıyan mescidin 70 bin TL borcu var.
 
Mescidin kalan eksiklerinin giderilmesi ve eski borçlarının ödenmesi için kaynak aranırken, il ve ilçe müftülüklerine yapılan başvurulardan sonuç alamayan cemaat ve mahalle sakinlerin umudu kent yöneticileri ve hayırseverler.
 
MAHALLELİ KENDİ İMKANLARIYLA YAPTI ANCAK
 
Şeyh Sait Mescidi Yapma ve Yaşatma Derneği Başkanı Hüseyin Yılmaz, mescidin tam teşekküllü olarak hizmet verebilmesi için 70 bin TL'lik kaynağa ihtiyaç olduğunu belirterek, bugüne kadar yaptıkları çalışmalarda bunu elde edemediklerini söyledi. Yılmaz, “Kendi imkanlarımızla bu kadar yapabildik. 200 metrekarelik alanda inşa edildi. 300 kişi aynı anda namaz kılabiliyor. Erkekler ve kadınlar için Kur'an'ı kursları organize ediyoruz. Mescidin borcu ve eksikleri var. Bunları gidermemiz lazım. Şu ana kadar müftülüklere yaptığımız başvurulardan sonuç alamadık. Mahalle sakinlerinin de bu parayı ödeyecek gücü yok. Valilik, belediyeler ve hayırseverlerden yardım bekliyoruz. Aksi takdirde bu önemli ibadet yeri bu şekilde atıl olarak kalacak.” dedi.

HABERE YORUM KAT