1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Borçlu Belediyelerin elektrikleri kesilecek
Borçlu Belediyelerin elektrikleri kesilecek

Borçlu Belediyelerin elektrikleri kesilecek

DİYARBAKIR- Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ), enerji sağladığı 6 il ile bu illere bağlı tüm ilçelerde bulunan ve aralarında belediyeler, resmi kurumlar, ticarethaneler ve meskenlerin yer aldığı tüm borçlu müşterilerinin enerjilerini kesmeyi s

A+A-
DEDAŞ'tan yapılan açıklamaya göre, Şırnak ve ilçe belediyeleri haziran ayı sonrasında yaklaşık 14 milyon kilovat enerji kullandı. Belediyelerin kullandığı bu enerjinin bedelinin tamamı şirket tarafından ödendi. Buna karşılık Şırnak ve ilçe belediyelerinden elde edilen tahsilat, sadece yüzde 7 oranında gerçekleştirilebilirken, söz konusu alacağın yüzde 93'ü ise ödenmedi.
 
Özelleştirmenin gerçekleştiği 1 Temmuz 2013'ten bu yana geçen sürede Şırnak Belediyesi ile ilçe belediyelerinin kullandığı enerjinin maliyeti şirket tarafından finanse edildi. Bu yapının sürdürülebilme imkanı bulunmadığından adı geçen borçlu belediyelerin elektrik enerjisinin kesilmesinin kararlaştırıldığı açıklamada, “Aylarca yapılan yazılı ve sözlü çağrılara cevap verilmeyince, içme suları dahil olmak üzere belediyelerin tüm borçlu aboneliklerinin enerjisinin kesilmesine karar verilmiştir. Yine aynı şekilde borçlarından ötürü içme suyu şebekelerinin de enerjisinin kesilmesine karar verilmiştir.
 
Yarına kadar anlaşma sağlanmadığı takdirde, diğer illerde odluğu gibi Şırnak İl Belediyesi ile bazı ilçe belediyelerinde enerji kesintisine gidilmesi zorunlu olmuştur. Müşterilerin ve dolayısıyla da vatandaşların mağdur olmaması için, tüm resmi ve ilgili makamlar, belediyelerin bağlı olduğu partiler, hem yazılı, hem de sözlü olarak bilgilendirilmiştir” denildi.
 
DEDAŞ, buna ilave olarak kampanyaya katılmayan borçlu köylere ait içme suyu şebekelerinin de enerjilerini kesme kararı aldı. Bu kapsamda Şırnak'ta içme suyu enerjisi kesilecek 81 köy içme suyu abonesi bulunduğuna da yer yapılan açıklamada, “İlgili köy muhtarlıklarının, şirketin sağladığı faizsiz, vade farksız kampanyadan yararlanarak, köylülerin mağdur edilmemesi beklenmektedir” denildi.
 
(YRT-ÖZ-Y)
 

HABERE YORUM KAT