1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Borçları ertelenen mağdur esnaf nasıl başvuru yapacak
Borçları ertelenen mağdur esnaf nasıl başvuru yapacak

Borçları ertelenen mağdur esnaf nasıl başvuru yapacak

Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Hakkari'de terör nedeniyle borçları ertelenen esnaf, resmi yazı ile bankaya müracaat edecek. Son müracaat tarihi ise 31 Aralık.

A+A-

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Hakkâri’de olaylar nedeniyle zarar gören esnaf ve sanatkârların kredi borçlarının bir yıl erteleneceğinin anımsatarak, “Söz konusu dört ilde 8 bini aşkın esnafımıza ait 345 milyon lira civarında kredi bakiyesi bulunmaktadır. Bu tutarın tamamının ertelenmesi halinde Hazine tarafından 17 milyon liralık bir katkı söz konusu olacaktır” ifadesini kullandı.

1 YIL ERTELENİYOR

Bölge Koordinatör Bakanı ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, yazılı açıklamasında, Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Hakkâri’de olaylar nedeniyle zarar gören esnaf ve sanatkarların, Halk Bankası tarafından kullandırılan düşük faizli kredilerden doğan borçlarının bir yıl ertelenmesine yönelik kararın Resmi Gazete'de yayımlandığını hatırlattı.

RESMİ YAZIYLA BAŞVURU YAPMALARI GEREKİYOR

Karar kapsamındaki esnaf ve sanatkârın, terör olaylarından zarar görüldüğüne dair resmi yazı ile bankaya müracaatta bulunmaları durumunda kredi borçlarının erteleneceğini bildiren Yılmaz, müracaatların 31 Aralık’a kadar yapılması gerektiğini ifade etti.
 
BORCU ERTELENENLER KREDİ KULLANABİLİR
 
Başvuru süresi içinde, daha önce düşük faizli kredi çekmiş ve bu kararla borcu ertelenen esnaf ve sanatkârların tekrar kredi kullanabileceğini kaydeden Yılmaz, “Kararın yayımı ile öncelikle yayım tarihinden son müracaat tarihine kadar, borç ertelemesinin gerçekleşmesi durumunda erteleme süresi sonuna kadar borçlular hakkında takip işlemine başlanmasının önüne geçilmiştir. Diğer taraftan gerçekleştirilen erteleme işleminin borca ilişkin kurulmuş olan her türlü teminat, müşterek borçluluk veya kefalet ilişkisini sona erdirmeyeceği de düzenlenmiştir” değerlendirmesinde bulundu.
“BANKALARIN GELİR KAYBI HAZİNEDEN KARŞILANACAK”
Borç erteleme işlemlerinden dolayı bankanın karşılaşacağı finansal kayıpların hesabında, esnaf ve sanatkar kredilerine uygulanan cari kredi faiz oranının dikkate alınacağını vurgulayan Yılmaz, “Bankanın yapacağı gelir kaybı hesaplarının sonuçları ise aylık olarak Hazine Müsteşarlığına iletilecek.

Söz konusu kayıplar Hazine Müsteşarlığınca ilgili yıl bütçesine bu amaçla konulacak ödenekten karşılanacaktır. Söz konusu dört ilde 8 bini aşkın esnafımıza ait 345 milyon lira civarında kredi bakiyesi bulunmaktadır. Bu tutarın tamamının ertelenmesi halinde Hazine tarafından 17 milyon liralık bir katkı söz konusu olacaktır” ifadesini kullandı.
“MÜCADELEMİZ SÜRECEK”
Bakan Yılmaz, terörün yerel ekonomiye verdiği zararın telafisine devam edeceklerini belirterek, bir taraftan terörle mücadele yapılırken, diğer taraftan yoksulluk ve işsizlikle mücadelelerin aralıksız şekilde süreceğini, kamu yatırımlarının yanı sıra özel kesim yatırımları ile kalkınma sürecinin de sürdürüleceğini kaydetti.

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT