1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Borçlar ekonomiyi durdurdu güveni vurdu
Borçlar ekonomiyi durdurdu güveni vurdu

Borçlar ekonomiyi durdurdu güveni vurdu

Döviz kurları yükseldikçe hem bankalar hem şirketler hem de tüketiciler borçlarını ödemekte zorlanmaya başladı.

A+A-

Bankaların şirketlere baskısı, yenilenmeyen krediler ve vadesi gelmeyen kredilerin ödenmesinin istenmesi şirketleri sıkıştırıyor.


Bunların bir sonucu olarak tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen ekonomik güven endeksi yüzde 16.7 ile eylülde sert düşerek, tarihinin en düşük düzeyine indi.


GÜVENLE BAKMAK MÜMKÜN MÜ?


İşsizlik, TL’nin yılbaşından itibaren yüzde 32 oranında değer kaybetmesi, ekonomik büyümenin düşük olması gibi etkenler vatandaşların geleceğe güvenle bakmalarını engelliyor, ekonominin iyiye gideceğine olan inançlarını her geçen gün azaltıyor. Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerine göre, ekonomik güven endeksi ağustos ayındaki 85.14 değerinden eylül ayında 70.89 değerine düştü. Ekonomik güven endeksindeki düşüş, endeksi oluşturan tüm güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.


Ekonomik güven endeksi, 2012 yılı ocak ayında hesaplanmaya başladı ve ilk olarak 109.6 değerini aldı. Endeks bir önceki en düşük değerini 82.7 ile genel seçimlerin yapıldığı geçen haziran ayında aldı.


Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler