1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bombaya 5’inci kurban
Bombaya 5’inci kurban

Bombaya 5’inci kurban

Diyarbakır'da yaşanan bombalı saldırıda ağır yaralanan Ali Türkman de yaşamını yitirdi. Bomba kurbanlarının sayısı Türkman’le birlikte 5’e yükseldi.

A+A-

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 5 Haziran'da Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda gerçekleştirdiği mitinge yönelik bombalı saldırıda ağır yaralanan Ali Türkman, tedavi gördüğü Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yaşamını yitirdi.

Türkman'in yaşamını yitirmesi ile saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 5'e yükseldi. Saldırıda daha önce Ramazan Yıldız, Necati Kulur, Şehmuz Kaçan ve Civan Arslan yaşamını yitirmişti. Yaşamını yitiren Türkman'in cenazesi, aynı hastanede yapılan otopsi işleminin ardından Yeniköy Mezarlığı Morgu'na getirildi.


Buradaki cenaze törenine, HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ve Çağlar Demirel, belediye eşbaşkanları, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile yurttaşlar katıldı. Törende konuşan Mezopotamya Yakınlarını Kaybedenler Derneği (MEYA-DER) Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Mehmet Yaşar "Diyarbakır'da 5 Haziran'da yapılan bombalı saldırı, ne insanı ne de vicdanidir. O mitinge gelen yurttaşların tek amaçları orada özgür ve demokratik bir yaşamı savunmaktı. Biz tekrardan bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz" dedi.


DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ali Şimşek ise bombalı saldırı ile büyük bir katliam yapmak istenildiğini belirtip “Amaçları Kürt halkının iradesini kırmaktı ama bilsinler ki Kürtler yıllardan beri bu tarz saldırıları yaşamış bir halktır ve hiçbir zaman mücadele etmekten kaçınmayacaklardır" diye konuştu. Konuşmaların ardından cenaze toprağa verildi. Ardından da taziye kuruldu.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler