1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bombalı saldırıya uğrayan Çınar’ı ziyaret etti
Bombalı saldırıya uğrayan Çınar’ı ziyaret etti

Bombalı saldırıya uğrayan Çınar’ı ziyaret etti

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AKP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mehmet Mehdi Eker,

A+A-

 Vali Hüseyin Aksoy, Diyarbakır Milletvekilleri Mehmet Galip Ensarioğlu ve Ebubekir Bal, İl Emniyet Müdürü Adnan Taşdan ile birlikte geçtiğimiz günlerde bombalı saldırının yaşandığı, 6 kişinin öldüğü, 39 kişinin de yaralandığı yaşandığı Çınar’ı ziyaret etti.

Ziyarette esnaflarla görüşen Bakan Tüfenkci, yaşadıkları mağduriyetlerin giderileceğini söyledi. Daha sonra yaşamını yitirenlere taziye ziyaretinde bulunan Bakan Tüfenkci burada basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bakan Tüfenkci açıklamasında; yapılan saldırının hiçbir değerle ve görüşle bağdaşmadığını söyledi. Bakan Tüfenkci konuşmasına şöyle devam etti:

“Yapılan alçakça saldırıyı yerinde görmek, saldırıda mağdur olan vatandaşlarımızın acılarına ortak olmak, Çınar halkına destek olduğumuzu göstermek adına buraya geldik. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın taziye ve geçmiş olsun dileklerini Çınar halkına ilettik. Sivil vatandaşlarımızın ölümüne yol açan, bu yörenin halkının evlerini başına yıkan bir pkk var. Şehit olan güvenlik güçlerimize ve hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah rahmet etsin. Saldırılar sebebiyle hastanelerde yatan tüm insanlarımıza Allah şifa versin.

 

PKK'nın saldırılarına bu bölge insanının da dur demesi gerekiyor artık. Burada patlayan bomba, Sultanahmet’te patlayan bombayla, Fransa’da Suruç’ta patlatılan bombayla aynı. Hepsinin ortak yönü, insanlığa, sivil vatandaşa karşı yapılmış olmalarıdır ve böyle anılacaktır.  Çınar’daki saldırının faillerinin bir kısmı yakalandı, umuyoruz kısa zamanda diğerleri de yakalanacaktır.  Buradaki zulmün sonlanması oldukça önemli. PKK, bu bölgedeki halkı temsil etmiyor. Eylemleri ve yöre halkına uyguladıkları baskıyla zarar veriyor”

Bakan Tüfenkci’den sonra konuşan Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mehdi Eker ise “Bugüne kadar yaptıkları eylemlerle ülkemize zarar veren bu unsurlar, IŞİD ile benzer bir zihniyette hareket etmektedir. Bölgede yaşayan vatandaşlarımıza PKK yine saldırmış ve zarar vermiştir. Sultanahmet’te gerçekleşen saldırıyla, Çınar’da gerçekleşen saldırı arasındaki benzerliğe dikkat çekmek istiyorum. İkisi de masum insanlara karşı işlenmiş suçlardır. Her iki saldırıyı da nefretle kınıyoruz.

 

Vatandaşlarımızın maddi hasarları elbette karşılanacaktır.  Ancak çocukların, gençlerin, kadınlarımızın, bölge insanımızın yüreklerinde oluşan acıyı, hasarı biz nasıl karşılayacağız? Bu tahribatın sebebi, insanlığın da düşmanı olan pkk'lı zihniyettir. Buradaki Kürt halkının, yatağında uyuyan bebeklerin, çocukların ne günahı var? Evlerin arasında 1 ton 300 kg bombayı patlatmak hangi vicdana sığar? Bu açılan yaraları elbette sarmak için çalışacağız. İnsanlık vicdanında bu eylemleri gerçekleştirenler mahkum olmuşlardır. Saldırganlarla mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Bakan Tüfenkci ve beraberindekiler tahsis edilen İlçe Emniyet Amirliği binasını gezerek burada yetkililerden bilgi aldı. İlçedeki temaslarının ardından Bakan Tüfenkci ve beraberindekiler ilçeden ayrıldı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler