Bombalı gün!

Bombalı gün!

Önceki gece, Polis noktası ve Adliye lojmanlarına ses bombası atılırken, dün de el yapımı bomba taşınırken infilak etti, 5 kişi yaralandı.

A+A-

Diyarbakır son 48 saat içerisinde peşpeşe bombalı saatler yaşadı. Önceki gece yarısı, Şehitlik'te Polis noktasına, Elazığ yolu üzerindeki Adliye lojmanlarına ses bombası atıldı, dün de öğlen saatlerinde el yapımı bombanın patlaması sonucu, 13 ila 17 yaş arasında 5 kişi yaralandı. olis, olay yerinden topladığı uzuvları yaralıların tedaviye alındığı hastaneye götürdü.

Günün kanlı bombalı olayı dün saat 13.20'de, Koşuyolu 204 sokakta meydana geldi. İddiaya göre sokakta yürüyen yaşları 16-17 olduğu belirtilen iki kişiden birinin elinde bulunan el yapımı parça tesirli patlayıcı henüz bilinmeyen nedenle infilak etti. Büyük bir gürültüyle patlayan bomba, çevrede büyük korku ve paniğe neden oldu.
 
BOMBAYI TAŞIYANIN PARMAKLARI KOPTU
 

Patlamada elinde patlayıcı infilak eden kişinin el ve parmakları koparken, yanındaki arkadaşı ile sokakta oynayan 2 kız çocuğu olmak üzere toplam 5 kişi de yaralandı. Patlama üzerine olay yerine çok sayıda polis ve ambulans sevk edildi. Yaralılar ambulanslarla Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

Polis patlamanın olduğu sokağı trafiğe kapatarak geniş çaplı inceleme başlattı. Bu arada patlayıcının infilak etmesi üzerine el ve parmakları koptuğu belirtilen kişinin kopan uzuvları polis tarafından olay yerinden toplanarak hastaneye götürüldü. Polis, patlamayla ilgili başlattığı geniş çaplı soruşturmayı sürdürüyor.
 
ELİNDE BOMBA PATLAYAN HIRSIZLIKTAN SABIKALI
 
Elinde bomba iniflak eden kişinin B.C., olduğu ortaya çıktı. Bileği kopan B.C.'nin kopan uzuvları polis tarafından hastaneye götürüldü. Ameliyata alınan B.C.'nin durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi. Elinde bomba patlayan B.C.'nin poliste hırsızlık suçundan kaydı olduğu belirlendi. B.C.'nin kısa bir süre önce cezaevinden çıktığı öğrenildi.
 
POLİSE SALDIRI YAPILACAKTI
 
Polis yetkilileri, patlayıcının ana cadde üzerinden geçiş yapacak olası bir polis aracına atılmak üzere taşınmış olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Bölgedeki tüm işyeri ve mobese kameraları incelemeye alınırken, olayla ilgili geniş çaplı soruşturma sürüyor. Olay yerinde incelemelerde bulunan Bağlar Kaymakamı Dursun Balaman, patlamada 5 kişinin yaralandığını ve olayın çok yönlü soruşturulduğunu açıkladı.Patlamada bambayı taşıyan B.C.'nin yanı sıra 18 yaşındaki R.F., 16 yaşındaki Y.Y., ile o sırada yoldan geçen kız kardeşler 16 yaşındaki G.İ., ile 14 yaşındaki E.İ.'nin tedavilerine hastanelerde devam ediliyor.
 
GÖRGÜ TANIĞI 'DEHŞET VERİCİ ANLAR YAŞADIK'
 

Bir görgü tanığı ise Ramazan ve gündüz saati olmasının yaralı sayısının artmasını önlediğini ifade etti. Bombayı taşıyan 2 kişi ile olay yerinde bulunan 3 kişinin yaralandığını ifade eden görgü tanığı, patlamadan dolayı büyük panik yaşadıklarını söyledi. Görgü tanığı,”Tesadüfen buradan geçiyorduk. Patlama olunca neye uğradığımızı şaşırdık. 5 kişinin yaralandığını gördüm. Bunlar arasında patlayıcıyı taşıyanlar da vardı. Ramazan ayı ve gündüz olmasaydı daha büyük facia yaşanabilirdi.” diye konuştu.
 
BELEDİYE BAŞKANLARI OLAY YERİNDE
 
Olayın duyulması üzerine Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran olay yerinde inceleme yaptı, yurttaşlardan bilgi aldı. Başkanlar yaşananların üzücü olduğunu ifade etti.
 
VALİLİK: EL YAPIMI PARÇA VE BASINÇ ETKİLİ BOMBA PATLADI
 
Öte yandan, Diyarbakır Valiliği olayla ilgili yazılı açıklamada bulundu. Açıklamada şöyle denildi:
" Bağlar İlçesi Koşuyolu Caddesi 204 sokak içerisinde el yapımı parça ve basınç etkili bombanın patlaması neticesinde yaşları küçük olduğu tespit edilen 5 şahıs muhtelif yerlerinden yaralanmış, yaralanan vatandaşlarımızdan 2'si Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altına alınmış, 3'ü ise Devlet Hastanesi'nde ayakta tedavi edilerek taburcu edilmişlerdir. Patlamanın meydana geldiği yerde uzman ekipler tarafından yapılan ilk incelemelerde, patlamanın el yapımı parça ve basınç etkili bombanın patlaması neticesinde meydana geldiği anlaşılmıştır. Olay mahallinde yapılan araştırmalarda patlamadan dolayı yaralanan vatandaşlarımıza ait olduğu değerlendirilen uzuv parçalarının süratle hastaneye intikali sağlanmıştır. Konu ile ilgili çok yönlü soruşturma yürütülmektedir."
 
GECE DE BOMBALI SALDIRILAR YAŞANDI
 
Öte yandan, Diyarbakır-Elazığ karayolundaki Adliye Lojmanları'nın bahçesine önceki gece saat 23.00 sıralarında ses bombası atıldı. Hakim ve savcıların aileleriyle birlikte bahçede oturduğu esnada düzenlenen saldırı paniğe neden oldu. Saldırıyı gerçekleştiren kişi ve kişilerin yakalanması için geniş çaplı çalışma başlatıldı. Bu arada Şehitlik Semti'ndeki Trafik Şube Müdürlüğü binasına da aynı saatlerde ses bombası atıldığı ancak herhangi bir zarar meydana gelmediği öğrenildi.
 
 Bu arada Şehitlik Semti'ndeki Trafik Şube Müdürlüğü binasına da aynı saatlerde ses bombası atıldığı ancak herhangi bir zarar meydana gelmediği öğrenildi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT