1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bombalanan lokantasını Diyarbakır'da açtı
Bombalanan lokantasını Diyarbakır'da açtı

Bombalanan lokantasını Diyarbakır'da açtı

DİYARBAKIR- Ülkesindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriye uyruklu Ahmet Nasif, savaşta bombalanan lokantasının bir benzerini Diyarbakır'da hizmete açtı.

A+A-
Halep'te yaşamını sürdürürken savaş nedeniyle büyük mağduriyet yaşayan, ekmek teknesi olan lokantası bombalandıktan sonra eşi ve 6 çocuğuyla hayatta kalabilmek için Türkiye'ye sığınan Nasif, 3 ay önce Diyarbakır'a yerleşti.
 
Burada bir süre yardımlarla hayatını sürdüren Nasif, bu süreçte Suriyelilere tercümanlık yapan Nasır Em Mahma ile tanıştı.
 
Mahma'nın yardımıyla kiralık bir eve yerleşen Nasif, geçimini sağlayacağı bir iş bulmak için de Mahma'dan yardım istedi.
 
Suriye'de lokanta işlettiğini öğrenen Mahma'nın desteğiyle Bağlar ilçesinde açtığı iş yerine daha önce işlettiği "Halep Lokantası" adını veren, Nasif kimseye muhtaç olmadan alın teriyle ailesinin geçimini sağlamanın mutluluğunu yaşıyor.
 
Suriye'ye özgü yemekler yaparak savaş mağdurlarının ülkelerine duyduğu özlemi bir nebze olsun gideren Nasif'in müşterileri çoğunlukla Suriyeliler.
 
- "Türkiye'den ve Türk hükümetinden Allah razı olsun"
 
Ahmed Nasif, AA muhabirine, yaklaşık 10 yıldır Halep'te lokanta işlettiğini ancak lokantasının savaşta bombalandığını söyledi.
 
Bunun üzerine 3 ay önce ailesiyle Türkiye'ye sığındığını anlatan Nasif, savaşta akrabalarının çoğunun hayatını kaybettiğini, bir kısmının ise kaybolduğunu, savaşın çok acı olduğunu dile getirdi.
 
Nasif, yerleştiği Diyarbakır'da kimseye muhtaç olmadan yaşamını sürdürmek için aldığı destekle lokanta açtığını ifade ederek, Halep'teki lokantasının ismini yeni lokantasına verdiğini anlattı.
 
Kendileri için yaşamın Türkiye'de yeniden başladığını vurgulayan Nasif, "En büyük arzumuz savaşın bitmesi ve ülkemize dönmek. Ancak bize bu süreçte kapılarını açan ve desteklerini esirgemeyen Türkiye'den ve Türk hükümetinden Allah razı olsun. Çok mutluyum. Sığındığım ülkede kimseye muhtaç olmadan alın terimle rızkımı kazanıyorum. Savaşta canımızı kurtardığımız için şükrediyorum" dedi.
 
- "Bu yemekler Suriye'de çok meşhur"
 
Lokantada her gün, felefil, fetti duru gibi Suriye'ye özgü 7-8 çeşit yemek çıkardığını kaydeden Nasif, bu yemeklerin ülkelerinde çok meşhur olduğunu belirtti.
 
Nasif, savaş mağdurlarının bu yemeklerin özlemini duyduğunu, Halep Lokantası açıldığını duyan Suriyelilerin lokantaya akın ettiğini anlattı.
 
Nasır Em Mahma ise zaman zaman yemekleri merak eden Türk vatandaşların da lokantaya geldiğini dile getirdi.
 
- Komşuları Nasif ile gurur duyuyor
 
Nasif'in komşusu esnaf Derviş Küçüker, Suriye'deki savaştan kaçarak Diyarbakır'a yerleşen Nasif'in geçimini sağlamak için iş yeri açmasını olumlu bulduklarını söyledi.
 
Kendisini desteklediklerini ifade eden Küçüker, Nasif ile komşuluk yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu kaydetti.
 
Hurdacılık yapan Hüseyin Gezik da zaman zaman Suriye'ye özgü yemekler için Halep Lokantası'na geldiklerini anlattı.
 
- "Ülkemize özgü özlem duyduğumuz yemekleri yiyebiliyoruz"
 
Suriyeli Muhyeddin Şabo ise savaş nedeniyle Halep'ten 8 ay önce 11 kişilik ailesiyle Türkiye'ye geldiğini belirterek, Nasif'in lokantasında özlemini duydukları yemekleri yeme fırsatı bulduklarını kaydetti.
 
"Verdikleri destekten dolayı Türkiye'deki vatandaşlardan Allah razı olsun" ifadelerini kullanan Şabo, Türkiye'de sadece iş bulmada zorluk yaşadıklarını belirtti.
 
 
 
Muhabir: Sema Kaplan 
Yayınlayan: İbrahim Yakut
 

HABERE YORUM KAT