1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bomba taşınıyor iddiasına yalanlama
Bomba taşınıyor iddiasına yalanlama

Bomba taşınıyor iddiasına yalanlama

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, resmi plakalı toplu taşıma araçlarıyla bomba taşındığı iddiasıyla 5 aracın arandığı ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

A+A-

 Açıklamada haberlerin asılsız olduğu belirtildi.Diyarbakır’da belediye otobüslerinde bomba taşındığı ihbarı üzerine harekete geçen polisin üç gün önce art arda giden 5 otobüsü durdurarak, inceleme yaptığı iddia edilmişti.

 

Basında yer alan haberlere göre, 155 hattına, Diyarbakır'da Büyükşehir Belediyesi'ne ait şehiriçi toplu taşıma araçlarında bomba taşındığına ilişkin bir ihbar düştü. İhbar üzerine polis, harekete geçti.

 

Kentin dört bir yanında otobüsleri incelemeye alan polis, merkez Yenişehir ilçesi Fiskaya Mahallesi'nde hareket halinde olan 5 otobüsten şüphelendi. Bunun üzerine otobüsleri durduran polis, yolcuları güvenli bir şekilde indirerek, araçlarda incelemelerde bulundu. Bomba imha uzmanları ve detektör köpekler eşliğinde yapılan incelemelerde, ihbar asılsız çıktı.

 

Ancak incelemeler sırasında otobüs şoförlerinin olay yerinden ayrılması nedeniyle, araçlar yoldan kaldırılamadı. Şoförlere ulaşmayan çalışan polis, belediyeyi arayarak, durum hakkında bilgi verdi.

 

Ancak belediye güvenlik gerekçesiyle araçları almaları için personel göndermedi. Bu yüzden yol trafiğe kapanırken, araçların göstericilerin eline geçmemesi için güvenlik tedbiri alan polis, araçların alınmasını bekledi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise, güvenlik gerekçesiyle araçlarını almadıklarını kaydetti.


Bu haber ve Fiskaya’da belediye otobüslerine alıkonulması üzerine bazı basın yayın organlarında çıkan haberlere ilişkin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Hikmet Altuğ da yazılı bir açıklama yaptı.


Bazı basın yayın organlarında belediye otobüsleriyle ilgili asılsız bazı haberlere yer verildiğini hatırlatan Altuğ, hiçbir araçlarının bomba ihbarı nedeniyle durdurulmadığını, pazar günü saat 09.00’da üniversiteden şehir merkezine yolcu taşıyan 7 araçlarının, Fiskaya Semti’nde kimliği belirsiz kişilerce durdurulup, şoförlerden zorla kontaklar alınarak yola çekildiğini kaydetti.


 ‘Can güvenliği sağlanamadığı için müdahalede bulunamadık’
Bu araçlara ileriki saatlerde personellerinin müdahale ettiğini, 7 araçtan 4’ünün sağlıklı bir şekilde olay yerinden alınarak seferlerine tekrar devam ettiğini ifade eden Altuğ, “Ancak Pazar günü 19.50’de tekrar rutin seferlerini yapan 2 aracımıza, aynı bölgede kimliği belirsiz kişiler tarafından el konulmuştur.

 

 

O gece otobüslerimiz personelimizin can güvenliği bulunmadığından müdahalede bulunulmamıştır. Salı günü bir iki defa otobüslerimizin alınması için Emniyet Müdürlüğü ile diyalog geliştirilmiş ancak, can güvenliğimiz olmadığı için araçlarımız alınmamıştır.” dedi.


Altuğ: Lastikleri taktıktan sonra araçlarımızı aldık
Salı günü saat 15.30 civarında personelleri tarafından yapılan girişimin başarıyla sonuçlandığını kaydeden Altuğ,  “Araçlarımızın yanına gidildiğinde 5 aracımızın da ön lastiklerinin patlatıldığı görülmüştür. Lastikler olay yerine götürülerek değişim yapılmış ve 15.30-18.00 saatleri arasında personelimizin yaptığı çalışmalar ile araçlarımız güvenlikli bir şekilde tekrar garaja çekilmiş ve bugün itibariyle seferlerine başlamışlardır.” diye konuştu.


Yaşanan olayla ilgili dün ve bugün bazı basın yayın organlarında çıkan haberlerin asılsız olduğunu belirten Altuğ, kimliği belirsiz kişilerce el konulan araçlarını can güvenlikleri sağlandıkları süre zarfında aldıklarını söyledi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler