1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bomba düzeneği tüplerin içine yerleştirilmiş
Bomba düzeneği tüplerin içine yerleştirilmiş

Bomba düzeneği tüplerin içine yerleştirilmiş

Diyarbakır'da HDP mitinginde meydana gelen patlamanın piknik tüpünün içine yerleştirilmiş bombadan kaynaklandığı tespit edildi.

A+A-

Diyarbakır’da HDP mitingi başlarken ilki çöp torbasında, ikincisi trafo önünde iki patlama oldu. İki kişinin öldüğü patlamalarda 100’den fazla kişi de yaralandı.Diyarbakır'da HDP mitinginde meydana gelen patlamanın piknik tüpünün içine yerleştirilmiş bombadan kaynaklandığı tespit edildi.
 
Diyarbakır’da HDP mitinginin yapıldığı İstasyon Meydanı’nda 5 dakika arayla iki patlama oldu. Şiddetli patlamalarda yaralanan ve aralarında polislerin de bulunduğu 100’ün üzerindeki kişi hastanelere kaldırıldı. Ameliyata alınan 16 yaşındaki Ramazan Yıldız ile üzerinden kimlik çıkmayan bir genç yaşamını yitirdi.   
 
PİKNİK TÜPÜNÜN İÇİNE YERLEŞTİRİLMİŞ BOMBA ÇIKTI

Diyarbakır'ın İstasyon Meydanı'nda düzenlenen HDP mitingi sırasında meydana gelen patlama ile ilgili olarak güvenlik güçleri ve savcıların çalışmaları devam ediyor. Olay yerinde yapılan ilk incelemede delil niteliğinde olan metal parçalar savcıların gözetiminde toplanarak incelemeye alındı. Güvenlik güçlerinin olay yerinde yaptığı ilk incelemede bombanın piknik tüpünün içine yerleştirilmiş bir düzenek ile patlatıldığı tespit edildi. Yetkililer, patlayan tüpün içinde yüzlerce metal bilye bulunduğunu ve güçlendirilmiş bir patlayıcı madde kullanıldığını söyledi. Olay yerinde inceleme yapan uzmanlar patlamanın olduğu bölgeye saçılmış halde bulunan 100'den fazla metal bilye ve patlayan tüpün parçalarını incelemek üzere kriminal laboratuvara götürdü. Güvenlik güçleri olayla ilgili şu ana kadar herhangi bir şüpheli tespit edemezken, terör ve istihbarat uzmanlarının bölgedeki tüm MOBESE kayıtlarını incelemeye başladığı belirtildi.


PARMAK İZLERİ TESPİT EDİLDİ

Öte yandan olay yeri inceleme uzmanlarının patlayan tüpün parçaları üzerinde bazı parmak izleri tespit ettiği belirtildi. İkinci patlamanın yaşandığı yerde bir adet parçalanmış cep telefonu ve batarya bulan uzmanlar, telefonun patlamada kullanılmış olma ihtimalini araştırıyor.

Yetkililer, patlamada 150'den fazla yaralı bulunduğunu ve 20'sinin sağlık durumunun ciddiyetini koruduğunu belirtti. 23 yaralının ameliyatının tamamlandığını söyleyen yetkililer, yaralıların bir kısmının vücudundan metal bilyeler çıktığını bildirdi.

 
5 DAKİKADA İKİ PATLAMA...
 
Patlamalardan ilk saat 17.50 sıralarında HDP lideri Selahattin Demirtaş’ın konuşacağı platformdan yaklaşık 60 metre uzaklıktaki çöp kutusunda meydana geldi. Bu patlamanın trafodan kaynaklandığı anons edildi. Yaklaşık 5 dakika sonra bu kez hınca hınç dolu olan miting alanın yanındaki trafonun önünde kulakları sağır eden bir patlama daha oldu.
 
YARALILARI AYAKLARI KOPTU... 
 
İlk belirlemelere göre parça tesirli olduğu sanılan bombaların infilak etmesiyle, miting alanı karıştı. Patlamaların olduğu yerlerin yakınında bulunan ve kanlar içinde kalan yaralılar, panik bitince hemen koridor açılarak karga tulumba önce platformun yanına taşındı, ardından gelen ambulanslarla hastanelere sevk edildi. Yaralılardan bazılarının ayaklarının koptuğu ve durumu ağır olanlar olduğu açıklandı.  
 
HEDEF DEMİRTAŞ MIYDI?
 
İdris Baluken’in konuşmasının ardından Selahattin Demirtaş’ın sahneye çıkacağı sırada meydana gelen patlama nedeniyle miting iptal edildi. Patlamayla birlikte Demirtaş aracıyla miting alanının arkasına gitti. Miting alanındaki binlerce kişi, olaya tepki için kentin en merkezi yeri olan Ofis Semti’ne yürüdü.   
 
 
AMAN SAĞDUYU!

 
HDP lideri Selahattin Demirtaş Diyarbakır’daki patlamayla ilgili, “Bütün Türkiye halkına, Diyarbakır’a geçmiş olsun diyorum. Bir kez daha sağduyuyu, serin kanlılığı elden bırakmamak dışında  seçeneğimiz yok. Ne olursa olsun, barış kazanacak bu ülkede. Herkesin içi rahat olsun” dedi. Demirtaş, CNNTÜRK’e telefonla bağlanarak şunları söyledi: “Ben konuşma için aracımdan çıkmaya hazırlanırken sahneye yakın, bir kaç metre ileride patlama oldu. Patlamanın olduğu yerde bir trafo da var. Vali Bey ve Emniyet Müdürü ile görüştüm. Çalışmalar bitmediği için patlamanın nedenini bilmiyoruz. Fakat 10 civarı arkadaşımız yaralı. Durumu ağır olan da var. Bütün halkımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Coşkulu ve heyecanlı bir mitingimizi tamamlamak üzereyken, böylesine vahim bir olayın meydana gelmesi düşündürücüdür. Ama seçim kampanyası başından bu yana ısrarla altını çiziyorum, bizim Türkiye’de barışa ihtiyacımız var. HDP’ye hepimizin ihtiyacı olduğu için, ekmekten, sudan daha çok barışa ihtiyacımız olduğu için seçim kampanyasını yürütüyoruz.” 
 
 

SEÇİME CİDDİ GÖLGE DÜŞÜRDÜ

CUMHURBAŞKANI Erdoğan, Diyarbakır’daki patlamayı yayınladığı mesajla kınadı: “Diyarbakır’da Halkların Demokratik Partisi’nin mitingi esnasında meydana gelen patlamada hayatını kaybeden ve yaralanan vatandaşlarımız olduğunu derin bir teessürle öğrendim. Türkiye’de Pazar günü yapılacak seçimler öncesinde, demokrasimize, ülkemizdeki huzur ve kardeşlik ortamını bozmaya yönelik bu tür provokasyonlara karşı tüm vatandaşlarımızın dikkatli olmaları büyük önem arz ediyor. İstikrar ve güven ortamına gölge düşürmeye yönelik her türlü girişime karşı müteyakkız durumdaki devletimizin ilgili birimleri, Diyarbakır’daki son olaya ilişkin inceleme ve soruşturmayı da hassasiyetle yürütmektedir. ”Demirtaş’ı aradı ama Erdoğan, gece atv’nin canlı yayınında ise “Bugünkü olayın seçimin iki gün öncesinde olması bana göre seçime ciddi manada gölge düşürdü” dedi, ekledi: “Yaklaşık bir saate yakındır HDP Eş Başkanını arkadaşlarıma arattırıyorum. Kendilerine ulaşamadıkları için henüz bir geçmiş olsun temennimizi iletemedik. Ama böylece şu yayın vasıtasıyla bunu iletmiş olalım.”

BUNUN DA MUTLAKA HESABINI SORARIZ...

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu Diyarbakır’daki patlamaya ilişkin, “Bu meselenin arkasında ne varsa; suikast mı, provokasyon mu? tetkik edeceğiz, gerekli sonucu en kısa zamanda elde edeceğiz” dedi, ekledi: “HDP’ye geçmişte yapılan bazı saldırıları, Adana’da, Mersin’de nasıl faili bulmuşsak; bunun da arkasında ne varsa çıkaracağız, hesabını da sorarız. Ben Başbakan olarak, AK Parti’ye yapılan saldırıyı nasıl en sert şekilde karşılarsam; MHP’ye, CHP’ye, HDP’ye, HÜDAPAR’a yapılan saldırıyı da kınar, onun için de gerekli tedbiri alırız. Vali beyle biraz önce konuştum, gerekli talimatları verdim. Buradan bütün Türkiye’ye özellikle de Diyarbakır’lı kardeşlerime sesleniyorum: Lütfen istismarlara, provokasyonlara karşı uyanık olalım.”

‘MİLYONLARCA OY, TEK BİR CANIN KARŞILIĞI OLAMAZ’

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, patlamayı önce Twitter’da kınadı:  “Diyarbakır’da yaşanan menfur olayı kınıyor, üzüntülerimi bildiriyorum. Allah’tan yaralılar için acil şifalar diliyorum ve herkesi sükunete davet ediyorum. Unutulmasın ki milyonlarca oy bile tek bir canın karşılığı olamaz.” CHP lideri, Aliağa’da ise “İki kişinin hayatını kaybettiğini öğrendim son derece üzgünüm. Seçimlere çok az kaldı, provokasyonlar olabilir, hepimiz çok dikkatli olmalıyız” dedi.  

 

KAN MERKEZİ ÖNÜNDE UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU 
Patlamanın ardından çok sayıda kişi yaralıların tedavi gördüğü Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi, Selahaddin Eyyübi Devlet Hastanesi, Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi’nin yanı sıra bazı özel hastanelere giderek kan verdi. Hastanelere giden binlerce kişi kan vermek için kan merkezlerinin önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Kan toplanması için ise bir çok alanda çağrıların yapıldığı görüldü. Hastanelerin önünde partililerin bekleyişi devam ediyor.
 
HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi’ninde tedavi gören yaralıları ziyaret etti. Aydoğan, burada tedavi gören 52 kişin hafif şekilde yaralandığını ve kısa bir süre içerisinde de taburcu edileceğini söyledi. 
 
KENTTE PROTESTO EYLEMLERİ SÜRÜYOR  
 
HDP’nin mitinginde yaşanan patlamanın ardından Diyarbakır’da kepenk kapatma, araçlarla korna çalma ve ışık kapatma gibi çeşitli eylemlerle protesto gösteriler gece boyunca devam etti. 
 
DTK AÇIKLAMASI
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Sağlık Meclisi, patlamada 316 kişinin yaralandığını açıkladı. Miting alanında bir kişinin de düşerek öldüğünün belirtildiği açıklamada, ’Patlamada 2 olmak üzere miting alanında da bir kişinin düşmesi sonucu toplam 3 kişinin hayatını kaybettiği, 10’u ağır olmak üzere toplam 316 yaralı bulunmaktadır. Bu temelde HDP’ye yapılan bu saldırıyı nefretle kınarken, halkımızı sağduyu ve sukunete davet ediyoruz. 7 Haziran seçimlerinde HDP’nin başarısına yönelik yapılan bu saldırıyı gerçekleştiren, ortaya çıkarmayan, koruyan ve kullandığı dil ile teşvik edenlere halkımızın sandıkta gerekli cevabı vermeye çağırıyoruz’ denildi. 
 
 
DEMİRTAŞ ORADAYDI
 
Patlamalar, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş konuşmasını yapmak üzere sahneye çıkmak için aracında beklerken meydana geldi. Patlamayla birlikte Demirtaş aracıyla miting alanının arkasına giderken, eskortluk eden aracı polis otosu sanan grup tahrip etti.
 
Miting alanındaki binlerce kişi olaya tepki gösterenler, kentin en merkezi yeri olan Ofis Semti’ne yürüdü. Güvenlik güçleri, bu grubun bölgedeki resmi binalara ulaşmasını engellemek için yoğun önlem aldı. Polisle bu gruplar arasında yer yer olaylar çıktı.
 
Miting alanındakilerin çoğu, gerginlik nedeniyle evlerine giderken, kalan grubu da polis  TOMA’lardan tazyikli su sıkarak dağıttı. Polis, miting alanındakilerin tahliyesinin ardından  patlama yerlerinde inceleme başlattı.
 
Kentte gergin bekleyiş sürerken olayla ilgili HDP yöneticilerle resmi yetkililerin açıklama yapması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT