1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bolivya Heyetinden Bağlar Belediyesi'ne ziyaret
Bolivya Heyetinden Bağlar Belediyesi'ne ziyaret

Bolivya Heyetinden Bağlar Belediyesi'ne ziyaret

Newroz kutlamalarına katılmak üzere Diyarbakır'a gelen Bolivya heyeti Bağlar Belediyesi'ni ziyaret etti.

A+A-

Ziyarete, Senatör Mary Medina Zabaleta, Senatör Rossemery Carlo Lucas, Senatör Zonia Guardia Melgar ve Senatör Danışmanı Dr. Sandra Quiroz'in aralarında bulunduğu heyet katıldı. Heyeti makamında ağırlayan Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, kadın çalışmalarını ve verilen hizmetlerini anlattı. Belediye bünyesinde kadın-erkek eşitlik komisyonunu oluşturduklarını dile getiren Baran, cinsiyet kotasında titiz bir çalışmaya sahip olduklarını söyledi. Kürt ve Bolivya halklarının birbirine benzediğini vurgulayan Baran şöyle konuştu:

“Kadınlara yönelik birçok çalışma yapıyoruz. Çalışmalarda temel aldığımız konulardan biri de %50 cinsiyet kotasını oluşturmak. Başta eğitim, kültür, sanat, sosyal ve sportif etkinlikler olmak üzere birçok alanda hizmeti kapsayan projeler geliştirerek kadınlarımıza umut olmaya çalışıyoruz” dedi.

'Diyarbakır'a gelmekten mutluyuz'

Senatör Mary Medina Zabaleta, ilk defa Newroz'a geldiklerini ve Kürtleri desteklediklerini söyledi. Bolivya'da kadınların büyük rol oynadığını ifade eden Zabaleta, kadın ve erkeklerin eşit konumda olduklarını belirtti. Zabaleta,  “Newroz'a davet edilmemiz çok nazik bir davranış. Diyarbakır'a gelmekten çok mutluyuz. Kürtleri destekliyoruz. Bizde daha yolun başındayız. Bolivya'da da etnik farklılık çok var ve bazı muhalif kesimler bizleri engelleye çalışıyorlar. Bizde buna karşı mücadele ediyoruz” diye konuştu.

Kadın merkezlerinde hem istihdam amaçlı hem de kişisel gelişimi desteklemeye dönük çalışmalarının devam etiğini söyleyen Baran, bu faaliyetlerin sadece verilen eğitimle sınırlı kalmadığını ve bu konuda kadınların farklı alanlarda istihdam edildiğini belirtti.
 

HABERE YORUM KAT