1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bölgenin yumurta ihtiyacını karşılayacaklar
Bölgenin yumurta ihtiyacını karşılayacaklar

Bölgenin yumurta ihtiyacını karşılayacaklar

Diyarbakır'da 19 bin metrekare alanda kurulan tavuk çiftliği 3 bin tavuk ile günlük ortalama 1800 yumurta üretimi kapasite ile bölgenin yumurta ihtiyacını karşılayacak.

A+A-
SALMA TAVUKÇULUK (FREE RANGE ) halk arasında klasik olarak bilinen köy yumurtası üretimidir.
 
SALMA TAVUKÇULUK tavukların özgürce arazide dolaşıp doğadan her türlü minarel ve gıdaları yedikleri ,bütün gün doğal yaşam içinde yaşamaları şeklinde yapılan açık besi tavukçuluğudur.Bu tarz besi şekline aynı zamanda ÖZGÜR TAVUK MODELİ de denilmektedir. SALMA TAVUKÇULUK ( FREE RANGE ) tavukçuluk besleniçek tavuk adeti ne göre kapalı kümesi ve bu adet e göre de açık arazi olması gerekiyor.
 
SALMA TAVUKÇULUK yapacak kişiler kapalı kümesten araziye yemlikten suluklara ve besleniçek olan tavuk ırkından veriliçek yem e kadar tüm detaylara dikkat etmelidir.
SALMA TAVUKÇULUK(KÖY YUMURTASI ) ÜRETİMİ girişiminde bulunanlar bu işe girerken doğru kurallara göre başlarlar ise bu iş çok kolay basit, karlı ve geleceği çok parlak bir iş sektörüdür..
 
SALMA TAVUKÇULUK ta doğru kümes şartları doğru ırk ve doğru hayvan seçimi ve doğru besi yapmanız halinde verimi çok yüksek ve sorunsuz bir üretim alırsınız. SALMA TAVUKÇULUK(DOĞAL YUMURTA) ÜRETİMİ bazı insanlarca çok basit e alınırak sadece bugday mısır vererek basitçe üretim olacak gibi düşünülmemelidir.Silvan yolu üzerinde kurulan tavuk çiftliğinin sahibi Mustafa Uruç yaptığı açıklamada hedeflerinin 11 bin tavuk ile bölgenin en büyük tavuk çiftliği olması olduğunu söyledi. Uruç, “Güneydoğu'da kurduğumuz ilk çiftlikte 19 bin  metre kare alanda  3000 adet tavuk var şuanda  günlük 1800 yumurta doğal yumurta verecektir. Çok yakın zamanda hedefimiz olan 11  bin tavuk ile hizmet vereceğiz. Çiftliğimizde tavuklar 18 ile 25 derece sıcaklık ortamında yaşamaktadırlar. Işıklar 14 saat açıktır  otomotik sistem havalandırma ısıtma tertibatı otomotik yemleme sulama yiyecekleri mısır buğday arpa, mercimek,soya ,razmol,bonkalite bunların karışımı ile tavuklara hergün yem olarak vermekteyiz, ek gıda olarak her türlü yemek ve yeşillikler takviye olarak vermekteyiz ayrıca 19 bin dönümlük arazide geziniyorlar eşeleniyorlar, doğadan bulduğunu besin maddesi olarak yiyorlar” dedi.
 
6 bin metre kare salma alanı olduğunu da sözlerine ekleyen Uruç, “Çiftliğimiz toplam alan olarak 19 bin metre karedir  toplam 20 personel çalışmaktadır bakımları hayvan civcivlikten 20 inci haftaya kadar tüm periyodik aşıları veteriner hekim gözetiminde yapılıyor. Havalandırma  belli aralıklarla periyodik olarak yapılmaktadır. Aylık rutin olarak bakımları veteriner kontrölünde düzenli olarak yapılmaktadır. Çiftlik ve çevresi tamamı ile dezenfekte ediliyor 30 günde dezenfekte ediliyor. Çiftlik tarafına bakıcı hariç kimse içeriye alınmıyor sağlık açısından dolayı, içme suları düzenli olarak otomatik nipellerden 24 saat kesintisiz  sağlanıyor. Karantina odaları var  inşallah halkımıza sağlıklı  bölgemize yakışır yumurta üretimini yapacağız” diye konuştu.
 
Almanya'da yaşadığını ancak Diyarbakır'a hizmet etmenin bir borç olduğunu düşünerek Diyarbakır'a gelip böyle bir oluşumu kuran Uruç, “Ben Diyarbakırlıyım Almanya'da yaşıyorum bir gün aklıma geldi bu yumurta işi aklıma geldi bölgemizde yok bölgemizde  ihtiyaç olduğunu öğrendim karar verdim gelip bu tesisi kurmaya karar verdim. Diyarbakırımıza yakışır  bir doğal yumurta çiftliğini kurduk.  Güvenlik kameraları kümes içi hemde dış mekanda gece görüşü 24 saat gözlenerek takip edilmektedirler .yumurta paketleme  odalarımız var paketleme makinamız var havalandırma ve  ısıtma  sistemimiz mevcut   Şuan Lohman Brown ırk  tavuklarımız var” dedi.
 

HABERE YORUM KAT