1. HABERLER

  2. SPOR

  3. 'Bölgenin Gülü Diken Oldu'
'Bölgenin Gülü Diken Oldu'

'Bölgenin Gülü Diken Oldu'

Yıldız ve Dicle amatör kulüplerinin birleşmesiyle kurulmuştu Diyarbakırspor.Rengi:Yeşil Kırmızıydı.Yeşili Dlclespor'dan,Kırmızıyı ise Yıldızspor Kulübü'nden almıştı.

A+A-

Yıl:1968...24 Haziran günü adeta Diyarbakır'da bayram vardı.Genel Kurul büyük bir katılımla yapılmış, Diyarbakır'ın renkli işadamlarından Nejat Cemiloğlu Başkan seçilmişti.

Muhteşem futbulcuları kadrolarında bulunduran Dicle ve Yıldız Kulüpleri Diyarbakırspor'u  başarıya götürecekleri belliydi.Ve öyle de oldu.Yapılan takviyelerle,Diyarbakırspor başarıdan başarıya koştu.Amatör kümeden,3'cü profesyonel ligine,ardından 2ci lige bir yıl sonrada 1'inci Futbol Ligine yükseldi.

Artık,büyük takımların korkulu rüyası olmuştu Diyarbakırspor.

Diyarbakırlılar maç günlerini iple çekiyorlardı.Muhteşem bir taraftar kitlesi vardı.

Diyarbakırlıların kendisiyle gurur duydukları,rahmetli ses sanatçısı Kenan Temiz'in amigoluk yaptığı o şaşalı yılları unutmamışlardır sanırım.

Diyarbakırspor yalnız Diyarbakırlıların değil, bölgemizin de gülü olmuştu.Maçın Diyarbakır'da olduğu haftalarda,Elazığ,Mardin,Urfa,Malatya,Van,Bitlis ve Batman'dan binlerce seyirci Diyarbakır'a akın ederdi.

Yani anlayacağınız,Diyarbakırspor başarılarıyla,bölgeye önemli bir hareket getirmişti.

Peki bugün ne durumda Diyarbakırspor?Bana göre içler acısı bir durumda.Sahibi olmayan,sahiplenilmeyen,kimsesiz bir Diyarbakırspor.

Ocak ayında,Genel Menejer Ramazan Kahramaner,Sami Mavigöz,Ali Güldamlası,Kayyum Temsilcisi Nurettin Uğur'un girişimiyle,Diyarbakırspor'un içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıyı biraz olsun gidermek için,İstanbul ve Ankara'da yaşayan Diyarbakırlı işadamlarına gittiler.İstanbul'da,iş adamı,Ali Ağaoğlu,Mustafa Sarıgül,Diyarbakırspor'un eski yönetcilerine,Başkanlarına giderek;Diyarbakırspor'un içinde bulunduğu durumu bu kişilere anlatmaya çalışmışlar...Hatta,İstanbul'da Diyarbakırspor yararına müzikli bir gecede yapmışlar.Maalesef,üzülerek söylüyorum;İstanbul'da yapılan geceye yaklaşık 80 kişi katılmış.Ankara'da ise geceyi iptal etmek zorunda kalmışlar.

Ankara'da deyim yerindeyse,T.B.M.M'nde de gitmedikleri,görmedikleri bölge milletvekileri kalmamış.Başbakan ve Yardımcılarına davetiye bıraktıktan sonra,Diyarbakır Millet Vekilleriyle  bire bir görüşmüşler.Ancak kesin bir sonuç alamamışlar. Ramazan Kahramaner'le Ankara'da kaldıkları otelde tanışmıştım.Para bulma umuduyla Ankara'ya,İstanbul'a giden bu arkadaşlar büyük bir hayal kırıklığıyla Diyarbakır'a dönmek zorunda kaldılar.Ama,hiç kimseye kırgın olmadıklarını,birgün mutlaka bu kentin sahibi çıkacaktır,dediler.

Bugün,TRT'Spor'da,(20/02/2013 Çarşamba)Genel Menajer,Ramazan Kahraman'ı görünce kanal değiştirmedim.Diyarbakırspor'u konuşuyordu.Hiçbir gelişmenin olmadığını,ancak Diyarbakır'ı bu duruma düşürenlerden hukuken hesabı sorulacaktır,bundan kimsenin şüphesi olmasın dedi.

Taraftar Derneği Başkanı,Ramazan Turgay ise:Türkiye'nin en coşkulu taraftarına sahip olan Diyarbakırspor'un bu duruma düşürülmesine çok üzüldüğünü; Diyarbakırspor'un başarılı olduğu yıllarda başrolleri oynayan bu kişilerin bugün nerelerde olduklarını çok merak ettiğini söyledi.

Sahiden,gül diken olunca nereye kaçtı bu insanlar?

Yazan        : Recep Acay

HABERE YORUM KAT