1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bölgedeki çatışma ve ölümler Ergani’de kınandı
Bölgedeki çatışma ve ölümler Ergani’de kınandı

Bölgedeki çatışma ve ölümler Ergani’de kınandı

Diyarbakır'ın Ergani ilçesindeki sivil toplum örgütlerince oluşturulan Ergani Demokrasi Platformu üyeleri, bölgedeki çatışma ve ölümleri kınandı.

A+A-

Diyarbakır'ın Ergani ilçesindeki sivil toplum örgütlerince oluşturulan Ergani Demokrasi Platformu üyeleri, bölge kentlerindeki çatışmaları ve ölümleri yaptıkları basın açıklaması ile kınadı.


Eski Hükümet Konağı önünde yapılan basın açıklamasına Ergani Belediye Eşbaşkanı Ramazan Kartalmış ile DBP-HDP ilçe eşbaşkanları da katıldı. “Barışa Ses ver” yazılı pankartın açıldığı açıklamada, devreye konulan savaş politikalarına karşı tepkiler ise taşınan “Saray savaş istiyor halkımız barış”, “Savaşa hayır barış hemen şimdi”, “Cizre halkı yalnız değildir”, “Bijî aşitî” (Yaşasın Barış) dövizleri ile gösterildi.


Yaptığı açıklamada Sarayın savaş politikalarını ve çatışmaları, yaşanan ölümleri kınayan Ergani Eğitim Sen Temsilcisi Abdulcabbar Tekin, “Huzuru ve istikrarı 400 vekil şartına bağlayanlar, istediklerini alamayınca zor kullanmaya başladılar! Son yıllarda tüm ülkeye iyi gelen çatışmasızlık bitirildi. Ülkenin en güzel gençleri Suruç'ta katlettirildi. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen yerlerde büyük çatışmalar yaşandı, ortalık kan gölüne döndü. Aralarında çocukların ve sivil vatandaşların olduğu çok kişi yaşamını yitirdi. Hastaneler, sağlık çalışanları saldırıya uğradı, aciller dâhil sağlık hizmetlerine erişim sağlanamadı” dedi.


Barışın artık bir an önce gelmesi gerektiğini söyleyen Tekin'in “Bu savaş bizim savaşımız değil, savaşa mecbur olan AKP'nin ve halka rağmen yönetim darbesi yaparak anayasal suç işleyen Saray'ın savaşıdır” sözleriyle açıklama son buldu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler