1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Bölgede tansiyon düşmüyor!
Bölgede tansiyon düşmüyor!

Bölgede tansiyon düşmüyor!

IŞİD'in Kobani'ye yönelik saldırısı ile 3 gündür bölgede devam eden olaylarda, Siirt'e ölü sayısı 5'e yükseldi.

A+A-
Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde IŞİD'li olduğu iddia edilen bir kişinin DBP ilçe binasına götürüldükten sonra bunu almaya gelen polisle göstericiler arasında çatışmalar çıktı.
 
Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde 7'nci gününe giren olaylar İpek Yolu'nda devam ederken, Mardin'in Derik İlçesi'nde ise kaymakamlık lojmanına saldıran grup, bazı bankalara ait ATM'lere de zarar verdi.
 
SİİRT'TE ÖLÜ SAYISI 5'E ÇIKTI
 
Siirt'te 3 gündür devam eden olaylarda ölenlerin sayısı 5'e yükseldi. Kurtalan İlçesi'nde olayların ilk gününde Yusuf Çelik ile Mehdi Erdoğan öldürüldü. Aynı olaylarda Yusuf Çelik'in babası Necmettin Çelik de yaralı olarak kaldırıldığı Siirt Devlet Hastanesi'nde bugün öğlen saatlerinde yaşamını yitirdi.
 
Siirt kent merkezinde dün çıkan olaylarda Davut Nas öldürüldü, dün akşam bir grubun benzinlik saldırısında, gruba açılan ateş sırasında yaralanan 2 kişiden biri olan Kamil Taş da bugün tedavi gördüğü Siirt Devlet Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. Böylece Siirt'te 2, Kurtalan İlçesi'nde 3 olmak üzere toplam 5 kişi çıkan olaylarda yaşamını yitirdi.
 
SİİRT'TE 3 GÜNLÜK AĞIR BİLANÇO
 
Siirt'te 3 gündür devam eden olaylarda şu ana kadar 9 okul, 1 ana okulu, 2 sağlık ocağı ile Halk Eğitim Merkezi binası ateşe verildi. Aydınlar ile Cumhuriyet Caddeleri üzerinde bulunan onlarca esnafın işyerleri, 3 kuyumcu, 3 av malzemesi satan işyerleri soyulduktan sonra ateşe verildi. Şu ana kadar çıkan olaylar Siirtte ve Kurtalan'da 5 gösterici hayatını kaybederken, 8 polis ve onlarca gösterici yaralandı. Olaylar sırasında gözaltına alınanların sayısı ise 40'a ulaştı.
 
CENAZE ZEVYE MEZARLIĞINDA DEFNEDİLDİ
 
Dün benzinlik saldırısı sırasında yaralanan ve bugün sabah saatlerinde hayatını kaybeden Kamil Taş'ın cenazesi yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı bir törenle omuzlarda taşındıktan sonra Zeviye Mezarlığı'nda toprağa verildi. Cenaze töreninde PYD ve PKK bayrakları taşınırken, sık sık slogan atan kalabalık grup, cenazenin toprağa verilmesinden sonra olaysız dağıldı.
 
KENT MERKEZİ İLE KURTALAN'DA OKULLAR YARIN DA TATİL
 
Valilik kararıyla, Siirt kent merkezi ile Kurtalan İlçesi'nde okullar yarın tatil edildi. Siirt'te 3 gün önce başlayan olaylar kent merkezinin çeşitli noktalarında hala devam ediyor.
 
SİLOPİ'DE IŞİD'Lİ İDDİASI İLÇEYİ KARIŞTIRDI
 
Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde eski Dörtyol kavşağında bir kişi IŞİD'li olduğu iddiasıyla bir grup genç tarafından önce dövüldü, sonra alıkonularak DBP ilçe binasına götürüldü. Olayı haber alan polis, DBP ilçe binasına gidince, binanın kapısı içerdekiler tarafından kapatıldı. "IŞİD'li yakalandı" söylentisi ilçede duyulunca, halk parti binasına doğru akın etti. Polisin dağılın uyarısına rağmen dağılmayan göstericilere polis, biber gazlı müdahalede bulundu.
 
Parti binasına yakın noktalarda toplanan bazı gruplar, İpek Yolu'nu trafiğe kapatmak istedi. Polis bu grupları da gaz bombaları ile dağıttı. Olay yerine gelen Başverimli Belde Belediye Başkanı Rabia Takas, DBP ilçe binasına gelerek içeriye girmek istedi. İçerideki kişinin kendilerine verilmesini isteyen polisler, zırhlı araçtan, "Kapıyı açın dışarı çıkın. Sizinle görüşmek istiyoruz" anonsu yaptı.
 
Anonsla birlikte kapı açılınca Başverimli Belde Belediye Başkanı Rabia Takas, içeriye alındı. İçeride yaklaşık 10 dakika kalan Takas'ın görüşmesinin ardından bir kişi, polis zırhlı aracına bindirilerek emniyete götürüldü. Başverimli Belediye Başkanı Takas'ın parti binası önünde bekleyen gruba dağılmaları yönündeki çağrısı üzerine buradaki kalabalık dağıldı.
 
Yakalanan kişinin Suriye'nin Rojava Bölgesi'nden Irak'ın Musul kentinde akrabalarının yanına gittiği oradan da Habur Sınır Kapısı üzerinden Şırnak'ın Silopi İlçesi'ne geldiği öğrenildi.
 
Öte yandan dün kepenklerin kapalı olduğu ilçede Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkarılmasının 16'ncı yıldönümü nedeniyle bugünde kepenkler açılmadı.
 
CİZRE'DE KOBANİ PROTESTOLARI 7'NCİ GÜNÜNE GİRDİ
 
IŞİD'in Suriye'de Kobani'ye saldırmasının ardından Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde başlayan protesto gösterileri 7'nci gününde de sürdü. Öcalan'ın Suriye'den çıkarılışının 16'ncı yıldönümüne denk gelen olaylarda, Cizre esnafı bugün de kepenk açmadı. Dün akşam Köprü başı, Dörtyol Kavşağı, Nusaybin Caddesi, Çevre Yolu'nda barikat kurup lastik yakan göstericiler, polise de ses bombası, havai fişek, molotof kokteyli ve taşlarla saldırdı. Sokak ve caddelerdeki mobese kameralarının asılı bulunduğu direkleri tahrip eden göstericiler, kendilerine müdahalede bulunan polislerle de saatlerce çatıştı. Olaylar nedeniyle Cizre ilçe merkezindeki tüm cadde ve sokaklarda taş ve ateşe verilen lastiklerle oluşturulan barikatlarla kapatıldı. Dün akşam başlayan olaylar ilçe merkezindeki muhtelif noktalarda devam ediyor.
 
DERİK KAYMAKAMLIK LOJMANINA SALDIRIP BANKA ATM'LERİNİ TAHRİP ETTİLER
 
Mardin'in Derik İlçesi'nde de 4 gündür devam eden olaylar sürüyor. Dün akşam, saatlerinde yasadışı gösteri düzenleyen yüzü maskeleri bir grup, Kale Mahallesi'ndeki kaymakamlık lojmanına saldırdı. Molotof kokteyli ile saldıran göstericilere polis de karşılık vererek, olası bir faciayı önledi. İlçedeki tek bankaya da saldıran göstericiler, banka ATM'sini ateşe vererek kullanılmaz hale getirdi. Polis, her noktada eyleme geçen göstericilere gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale ederek dağıtmaya çalıştı.
 
BATMAN VALİLİĞİNDEN 2 GÜNLÜK BİLANÇO
 
Batman Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Suriye'deki IŞİD saldırılarını protesto etmek amacıyla, kent genelinde 6-7 Ekim tarihleri arasında meydana gelen gösteri ve olaylar sonucunda, 1 kişinin hayatını kaybettiği, 57 kişinin çeşitli yerlerinden yaralandığı belirtildi. Açıklamada, il merkezinde 4 otomobilin yakıldığı, 40 işyerinin maddi hasar gördüğü ve 42 kişinin gözaltına alındı belirtilerek, sokağa çıkma yasağı ihlali nedeniyle 113 kişiye de idari işlem yapıldığı belirtildi.
 
BEYTÜŞŞEBAP'TA KOBANİ PROTESTOSUNDA OLAYLAR ÇIKTI
 
Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde dün gece bir grup eylemci, ilçe merkezinde sokak ve caddelere inerek yollara barikat kurup yasa dışı gösteri yaptı. Yolu trafiğe kapatan gençlere, polis gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. İlçenin tamamına yayılan çatışmalar devam ederken, göstericiler ilçedeki bir çok kamu binasına ve AK Parti ilçe binasına saldırdı. AK Parti ilçe binasını ateşe verdi.
 
PKK MARŞINA MEHTER MARŞLI KARŞILIK
 
Zaman zaman silahların atıldığı gösteriler sırasında, ilçenin çevresindeki dağlarda bulunan PKK'lılar da havaya ateş açtılar. İlçe merkezindeki bir camiye giren göstericiler cami hoparlöründen PKK marşları çaldı. Polisin de zırhlı araçlarından mehter marşı çalması dikkat çekti.
 
İDİL'DE OLAYLAR SÜRDÜ, BUGÜN KEPENKLER AÇILMADI
 
Şırnak'ın İdil ilçesinde Kobani'ye IŞİD saldırılarının protesto edilmesi için yapılan yasa dışı gösteriler ve olaylar dün gece de devam etti. Polisle çatışan göstericiler, yeni Mahallede bulunan Cumhuriyet İlk Okulu ile Yukarı Mahallede bulunan Çok Programlı Anadolu Lisesine saldırarak okulların bütün camlarını kırdılar. Mobese direklerinin de devrildiği ve sabah saatlerine kadar devam eden olaylarda sık sık silah sesleri duyuldu. İlçede kepenk kapatma eylemi bugünde devam ederken, son 4 gündür kepenklerin açılmadığı ilçede Ziraat Bankası ve PTT şubesi de hizmet vermiyor.
 
GÖSTERİCİLERDEN KIŞKIRTICI ANONS
 
Gece saatlerinde Turgut Özal Mahallesinde bulunan bir caminin ses sisteminden, "Olaylar sırasında polis 2 kişiyi öldürdü" anonsu yapan göstericiler, ilçede büyük panik yarattı. Anonstan sonra halk sokaklara çıktı. Haberin asılsız olduğunu öğrenen vatandaşlar tekrar evlerine döndü. Sabah saatlerinde Eğitim-Sen şube Temsilciliği Sanat sokağında bir basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından oturma eylemine geçen öğretmenlerin eylemi devam ediyor.

HABERE YORUM KAT