1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bölgede okullar boykotla başladı
Bölgede okullar boykotla başladı

Bölgede okullar boykotla başladı

TZP-Kurdî'nin 2013-2014 eğitim-öğretim yılı öncesi "anadilde eğitim" talebine ilişkin aldığı "boykot" kararı nedeniyle bölge il ve ilçelerinde bulunan birçok okulda öğrenciler okulları boykot etti.

A+A-

Okulların önünde polis önlemleri dikkat çekerken, yapılan açıklamalarda, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile devlet arasındaki görüşmelerin kalıcı bir barışla sonuçlanması için "anadilde eğitimin olmazsa olmaz olduğu" vurgulandı.

DİYARBAKIR
TZP-Kurdî tarafından 2013-2014 eğitim-öğretim yılı öncesi "anadilde eğitim" talebine ilişkin alınan ve BDP ile DTK'nin destek verdiği "boykot" kararı için Diyarbakır'da birçok okul önünde basın açıklaması yapıldı. Sabah saatlerinden itibaren boykotun etkili olduğu birçok okulda sessizlik dikkat çekerken, "boykot" kararına uyan çok sayıda öğrencinin derse girmek yerine okul önlerinde gruplar halinde beklemeyi tercih ettikleri görüldü. "Boykot" nedeniyle polisin neredeyse tüm okul önlerinde zırhlı araçlar eşlinde yoğun önlem aldığı görülürken, önlemlerin yanı sıra kameralar ile okul çevresini kayıt altına alması dikkat çekti.

BAĞLAR
Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesinde bulunan 5 Nisan Mahallesi'ndeki Hürriyet İlköğretim Okulu önünde bir araya gelen Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi üyeleri, öğrenci velileri ve çocuklar düzenlenen kampanyaya ilişkin basın açıklaması yaptı. İlk olarak konuşan öğrenci velisi Ahmet Çağdaş, Kürt dili üzerindeki baskılara dikkat çekerek, okullarda anadilde eğitim olmadığından dolayı bir hafta boyunca çocuklarını okula göndermeyeceğini söyledi. Ardından söz alan Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Atlıhan, anadilde eğitimin en doğal insani hak olduğunu belirterek, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile devlet yetkilileri arasındaki görüşmelerin kalıcı bir barışla sonuçlanması için anadilde eğitimin olmazsa olmaz olduğunu söyledi.

Şeyhşamil Mahallesi'nde de çoğunluğunu çocukların oluşturulduğu kalabalık bir grup, Vali Ünal Erkan İlköğretim Okulu önünde basın açıklaması yapmak istedi. Daha önce yoğun önlem alan polis ise yapılmak istenen açıklamaya "valilik kararını" gerekçe göstererek, izin verilmeyeceğini belirtti. BDP Bağlar İlçe Başkanı Ahmet Gezen ile polisler arasında yapılan uzun görüşmelerin ardından yurttaşlar, basın açıklamasını okul bahçesinin bitişiğindeki kaldırım üzerinde yaptı. Açıklamada Kürtçe'nin de Türkçe dili gibi eğitim dili olmasını talep ettiklerini ifade eden Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Hikmet Korkmaz, Kürt halkının kimliksel hakları için yıllarca mücadele ettiğini ve verdiği bu mücadeleyle de anadilde eğitimin hayata geçirilmesini sağlayacağını belirtti. Açıklama sırasında "Zimane me rumateye" ve "Be ziman jiyan na be" yazılı dövizler taşınırken, öğrencilerin "Be ziman jiyan na be" şeklindeki sloganı bir polis tarafından "sessiz olun içerde ders var" sözleri ile engellenmek istendi. Açıklamaların ardından okulları "boykot" eden öğrenciler, evlerine döndü.

Fatih Mahallesi'nde bulunan Hüseyin Uluğ İlköğretim Okulu'nda biraraya gelen ve aralarında KURDİ-DER Diyarbakır Genel Merkez yöneticisi Rıfat Öztürk, Eğitim Sen Diyarbakır Şube Yönetim Kurulu üyesi Nihat Kıratlı, BDP'li yöneticilerin bulunduğu çok sayıda öğrenci katıldı. Yoğun polisiye önlemi altında açıklama yapan Öztürk, bir hafta boyunca çocuklarını anadilde eğitim talebiyle okullara göndermeyeceklerini söyledi. Eğitim Sen Diyarbakır Şube Yönetim Kurulu üyesi Nihat Kıratlı da, Kürt halkı üzerinde yıllardır devam eden tekçi politikaları kabul etmeyeceklerini belirterek, buna karşı verdikleri mücadeleyi yükselterek sürdüreceklerini söyledi.

YENİŞEHİR
Diyarbakır'ın merkez Yenişehir ilçesine bağlı Turgut Özalp İlköğretim Okulu önünde gerçekleşen ve çok sayıda yurttaşın katılımı ile yapılan açıklamaya, Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı Kasım Birtek, BDP Diyarbakır İl Örgütü Başkanı Zübeyde Zümrüt, Yenişehir Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu da destek verdi. Açıklamada "Dilimiz onurumuzdur" ve "Zimane me rumeta me ye" dövizleri açılırken, "Be ziman jiyan na be" sloganları atıldı. Burada konuşan Diyarbakır Eğitim Sen Şube Başkanı Birtek, Kürt halkının dilini tartışma konusu yapmaya kimsenin hakkı olmadığını dile getirerek, "Kürtlerin Kürt çocuklarına her sabah kendi varlıklarını Türk varlığına armağan etmeleri dayatılması insanlık suçudur. Bu insanlık suçuna ortak olmayacağız" diye konuştu. Yenişehir'de bulunan bazı okullarda basın mensuplarının görüntü alması okul yönetimi tarafından "valilik kararı" gerekçesiyle engellendi.

HAKKARİ
"Okulları boykot" çağrısına Hakkarililer de katıldı. Yaklaşık 75 bin öğrencinin bulunduğu Hakkari'de boykot nedeniyle okulların tamamına yakını boş kaldı. Sabahın erken saatlerinde öğretmenler okullarını açıp öğrenci beklerken, kent merkezinde binlerce öğrencisi bulunan ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarına uğrayan öğrencilerin sayısı 100'ü geçmedi.

YÜKSEKOVA
"Anadilde eğitim" önündeki engeller nedeniyle alınan boykot kararı çerçevesinde Yüksekova'da tüm okullar boş kaldı. Okullar, sadece görevli personel ve bazı öğretmenlerin gittiği görüldü. Yüksekova'nın Esendere ve Büyükçiftlik beldelerinde de öğrencilerin okulları boykot ederek, okula gitmedikleri öğrenildi.

VAN
Van'ın birçok mahallesinde de okullar boykot edildi. Polislerin sabah saatlerinden bu yana okulların etrafında zırhlı araçlarla dolaştığı ve okullara girerek, boykotun durumunu kontrol ettiği öğrenildi. Depremden sonra konteyner kentte öğrenim gören Erek Lisesi öğrencilerin de tamamı okulu boykot etti. Binlerce öğrencisi olan Süphan İlköğretim Okulu'na sadece birkaç öğrenci gelirken, Hacıbekir (Xaçort) Mahallesi'ndeki okullar da boykot edildi. Hacıbekir Mahallesi'ndeki Dumlupınar İlköğretim Okulu, Vangölü İlköğretim Okulu, Kinyas Kartal İlköğretim Okulu ve Cumhuriyet Lisesi'nde sınıfların boş olduğu görüldü.

ŞEMDİNLİ
Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde "okul boykotu" çağrısı üzerine ilçedeki okulların tamamı boş kaldı. İlçenin tüm okullarında sınıfların boş olduğu görülürken, okullara öğretmenler dışında giden olmadı. Bir hafta sürecek boykota köy okullarının tamamına yakınının da katıldığı öğrenildi. (DİHA)

HABERE YORUM KAT