1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bölge’de kültür ve eğlenceye para harcamıyor
Bölge’de kültür ve eğlenceye para harcamıyor

Bölge’de kültür ve eğlenceye para harcamıyor

TÜİK verilerine göre, maaşların üçte biri kiraya gidiyor. Hanehalkı araştırmasında gıda, alkolsüz içecekler, kültür ve eğlenceye en az pay ayıran bölge Güneydoğu oldu.

A+A-

TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürlüğü’nün Hanehalkı Bütçe Araştırması 2014 yılı sonuçlarına göre, Türkiye genelinde hanehalkı tüketim harcamaları içinde en yüksek pay kira ödemelerine gidiyor.

Gıda ve alkolsüz içecekler harcamasına ise en fazla pay yüzde 26 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki hanehalkları tarafından ayrılıyor. Yine eğlence ve kültüre Güneydoğu en az harcamayı yapan bölge oldu.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğü’nün Hanehalkı Bütçe Araştırması 2014 yılı sonuçlarına göre, Türkiye genelinde hanehalkı tüketim harcamaları içinde en yüksek payı yüzde 24,8 oranıyla konut kira harcamaları alırken, harcamaların yüzde 19,7'si gıda ve alkolsüz içeceklerden oluşuyor. Haneler harcamalarının yüzde 2,1'ini sağlık harcamalarına, yüzde 2,4'ünü ise eğitim hizmetlerine ayırdı. Harcama dağılımındaki bu yapı, bölgeler itibariyle önemli farklılıklar gösteriyor.
 
Güneydoğu gıdaya pay ayıramıyor
 
12 bölge bazında hanehalkı tüketim harcaması gruplarının dağılımına göre, konut kira harcamasına en fazla payı yüzde 28,9 ile İstanbul'da yaşayan hanehalkları ayırırken gıda ve alkolsüz içecekler harcamasına en fazla pay yüzde 26 Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki hanehalkları tarafından ayrılıyor. Ulaştırmada yüzde 19,6 oranıyla Batı Anadolu Bölgesi başı çekerken, haberleşme harcamasında Doğu Karadeniz yüzde 4,4 ile en fazla harcamanın yapıldığı bölge oluyor. Sağlık, eğitim, eğlence-kültür ve lokanta-otel harcamaları payı açısından da ilk sırada yer alan İstanbul, gıda harcamasında yüzde 16,1 oranıyla son sırada kalıyor.
 
Güneydoğu’da en az harcama eğlence ve kültüre
 
TÜİK'in verilerine göre, konut ve kira harcamasına en az payın ayrıldığı bölge Ortadoğu Anadolu olurken, ulaştırmada Doğu Karadeniz, haberleşmede Orta Anadolu, eğitim ve eğlence-kültürde ise Güneydoğu Anadolu en az harcamanın yapıldığı bölgeler oldu.


Alkollü içecekler, sigara ve tütün harcamasına ayrılan en fazla pay Batı Marmara'da iken, mobilya ve ev aletlerine Batı Karadeniz, diğer bölgelerden daha fazla pay ayırıyor.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler