1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Bölgede ki Kuraklık hayatı felç etti.
Bölgede ki Kuraklık hayatı felç etti.

Bölgede ki Kuraklık hayatı felç etti.

Türkiye, yaz mevsiminin en sıcak günlerini yaşıyor. Kavurucu havaların hakim olduğu Güneydoğu'da olağanüstü kuraklık yaşanıyor.

A+A-

Türkiye, yaz mevsiminin en sıcak günlerini yaşıyor. Kavurucu havaların hakim olduğu Güneydoğu'da olağanüstü kuraklık yaşanıyor. Meteoroloji'nin yaptığı araştırmaya göre, 2008 yılının ilk 6 aylık döneminde Diyarbakır, Batman, Mardin başta olmak üzere bölgede olağanüstü kuraklık yaşandı.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, 2008 yılı ilk 6 aylık 'Kuraklık Analizi'ni açıkladı. Haziran ayında Türkiye'de yağışlar, Doğu Anadolu Bölgesi ve Karadeniz Bölgesi dışında normallerinin altında gerçekleştiği bildirildi. İç ve güneybatı bölgeler başta olmak üzere yurdun değişik bölgelerinde kurak oluşumlar göze çarpıyor.

Tefenni'de olağanüstü, Seydişehir, Uşak ve Gevaş'ta çok şiddetli kuraklık varken, Giresun olağanüstü, Ordu ve Sarıkamış aşırı nemli bir dönem yaşadı. Yurdun büyük bir bölümünde kuraklık normal seviyede. 'Kuraklık Analizi'nde 6 aylık değerlendirmeye göre ise Marmara'nın doğusu ve Batı Karadeniz'in kıyıları, İskenderun ve Konya Ereğli ile Yurdun kuzeydoğusu haricinde tüm bölgelerde kuraklık yaşandı.

Geçmiş 1 yıllık dönemde en kurak periyot oluştu. Sadece Giresun, Ordu, Kastamonu ve Kars çevrelerinde nemlilik mevcut. Türkiye'nin diğer kesimleri kuraklık durumu bakımından normalleri civarında. Diyarbakır, Batman, Mardin, Adana, Kırıkkale, Kırşehir, Aksaray, Akşehir, Yunak, Alanya, Anamur, Silifke, Burdur, Isparta, Antalya, Silifke, Uşak, Kütahya, Muğla, Denizli, İzmir, Manisa ve Çanakkale çevrelerinde ise olağanüstü kuraklık meydana geldi. Giresun çok nemli oldu.

Meteoroloji'nin yaptığı araştırmaya göre, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Doğu Anadolu'nun orta ve güneyi, İç Anadolu'nun orta, kuzey ve batısı, Ege Bölgesi'nin orta, kuzey ve doğusu, Akdeniz Bölgesi'nin kuzeybatısı ile doğusu ile Kumköy, Çanakkale, Samsun ve Düzce'de kuraklık, Rize, Artvin, Çorum ve Samsun hariç Orta ve Doğu Karadeniz Bölümleri, Batı Karadeniz kıyıları ile Bursa ve İpsala çevrelerinde nemlilik mevcut.

Yurdun diğer kesimleri kuraklık durumu bakımından normal. 9 aylık dönemde ise Diyarbakır, Batman, Mardin, Şanlıurfa, Siirt ve Antalya olağanüstü kurak, Giresun aşırı nemli. Son bir yılda Güneydoğu'da yaşanan kuraklık olağanüstü oldu. Geçtiğimiz aya göre haziran ayında bu periyotta iç ve batı bölgelerde kuraklık artışı, kuzeydoğu kesimlerde ise nemlilik artışı yaşandı.

Marmara'nın orta, güneybatı ve doğusu, kuzeyi ve güneybatısı hariç Ege Bölgesi, Polatlı hariç İç Anadolu Bölgesi'nin iç, kuzey ve batısı, Akdeniz Bölgesi'nin büyük bölümü, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi'nin orta ve güneyi, Batı Karadeniz'in iç kesimleri ile Çorum ve Edirne çevreleri kuraklığın etkisi altında olmakla beraber, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu, Samsun, Çorum, Gümüşhane ve Artvin hariç Orta ve Doğu Karadeniz Bölümü ile İpsala, Erzincan ve Zonguldak çevreleri nemli geçti.

Yurdun diğer kesimlerinde kuraklık durumu normal seviyede seyrediyor. Batısı dışında Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Antalya, Kırıkkale ve Kırşehir çevrelerinde olağanüstü kuraklık varken Giresun olağanüstü nemli oldu.