1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bölgede ilk kez uyanık beyin ameliyatı
Bölgede ilk kez uyanık beyin ameliyatı

Bölgede ilk kez uyanık beyin ameliyatı

DİYARBAKIR - Türkiye'de ve dünyada gelişmiş merkezlerde uygulanan 'Uyanık beyin tümörü ameliyatı' ile Diyarbakır'da bir hastaya beyin ameliyatı yapıldı.

A+A-

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 'Uyanık beyin tümörü ameliyatı' gerçekleştirildi. Hasta uyutulmadan yapılan beyin ameliyatı ile riskli bölgelerdeki tümörler alınarak hastanın felç olma riskini en aza indirgendi.

Baş ağrısı ve nöbet şikayetiyle hastaneye başvuran 28 yaşındaki hasta Fatma Durak'ın beyninin sağ tarafında tespit edilen 5x6 santimetre çapındaki tümör, 'Uyanık beyin tümörü ameliyatı' yöntemi ile alındı. Hasta, uyanık el kol ve bacaklarını hareket ettirebilir bir durumda ve sürekli konuşturularak 1 saatlik bir ameliyatın ardından sağlığına kavuştu. Beyin ve sinir cerrahisi bölümü 7 kişilik ameliyat ekibinin gerçekleştirdiği ve hastanın bilincinin açık tutulması yoluyla gerçekleştirilen operasyon esnasında hastanın konuşma hareket gibi fonksiyonları da kontrol edildi.

"HASTA KOMUTLARA CEVAP VERİYORDU"

Uyanık beyin tümörü ameliyatını gerçekleştiren Op. Dr. Ulaş Aktaş, genel anestezi yapılmadan hastanın komutlara cevap verebilecek şekilde sadece ağrı hissini ortadan kaldıracak kontrollü anestezi yöntemi ile hasta uyanıkken, beynindeki tümörün çıkarıldığını kaydetti.

Aktaş, "Bu yöntem sayesinde operasyon esnasında hastanın fonksiyonları kontrol edilerek zarar görmeye başladığı anda önlem alınabilir. Yani ilgili beyin bölgesini kontrol altında tutarak hastanın zarar görmesini önlemiş oluyoruz. Bu yöntemi mevcut hastamızda uygulama nedenimiz sol vücut yarısında felç gelişme olasılığı idi. Hastamız hem ameliyat öncesi hem de ameliyat esnasındaki mükemmel uyumuyla bize çok yardımcı oldu. Şu anda durumu gayet iyi olan hastamızın Patoloji sonuçlarını beklediğimiz için taburcu işlemini gerçekleştiremedik” dedi. Hastanın ameliyattan 4 saat sonra günlük aktivitelerini yapabilir düzeye geldiğini belirten Aktaş, çalışmanın ekip işi olduğunu söyleyerek bu ameliyatı yapacak gerekli teknik malzemeyi kazandıran hastane yönetimine de teşekkür ettiğini ifade etti.

"AMELİYATTA İKEN DOKTORUMLA KONUŞUYORDUM"

'Uyanık beyin tümörü ameliyatı' ile sağlığına kavuşan hasta Fatma Durak, "Çok perişandım. Ağrılarımdan dolayı gece uyku gözüme girmiyordu. Çok acılar çekiyordum. Allah'a şükür aynı anda doktorlarımla konuşarak ciddi bir beyin ameliyat oldum" diye konuştu. Durak, kendini iyi hissettiğini, doktoruna ve hastane personellerine çok teşekkür ettiğini de sözlerine ekledi.

Diyarbakır İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammed Güzel Kurtoğlu ise, bölgenin ilk uyanık beyin tümörü ameliyatını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını belirterek, "Kamu da sağlık standartlarımızı yükselterek bölgeye daha iyi hizmetler verebilmek adına çalışmalarımız devam edecektir. Kamu Hastaneleri Birliği olarak böylesi başarılı bir ameliyatın Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilmesinden ötürü gururluyuz. Ameliyatı gerçekleştiren ekibe teşekkür ediyor başarılarının devamını diliyorum" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT