1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Bölgede herkes çok ümitli'
'Bölgede herkes çok ümitli'

'Bölgede herkes çok ümitli'

Çeşitli temaslarda bulmak üzere Diyarbakır'a gelen Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçi Francis Ricciardone, bölge illerinde yapmış olduğu geziye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

A+A-

Ricciardone, Barış için herkeste çok büyük bir istek ve irade gördüğünü belirterek, “Bölgede herkesin çok ümitli olduğunu gördük. Biz de bu noktada çok ümitliyiz” ded

Diyarbakır'da çeşitli temaslar yürüten Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ankara Büyükelçi Francis Ricciardone, Vali Mustafa Cahit Kıraç'ı makamında ziyaret etti. ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone, Güneydoğu gezisi kapsamında dün Diyarbakır'a gelerek çeşitli görüşmelerde bulundu.

Büyükelçi Ricciardone, önceki gün ilk ziyaretini Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'e gerçekleştirdikten sonra iş adamları ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle akşam yemeğinde bir araya geldi.

'Yaşanan gelişmeye şaşırdık'

Dün Diyarbakır'da ilk ziyaretini Vali Mustafa Cahit Kıraç'a yapan Ricciardone, burada olmaktan dolayı büyük memnuniyet yaşadığını söyledi. Vali Kıraç'ın kendilerini çok sıcak bir şekilde karşıladıklarını belirten Büyükelçi Ricciardone, “Biz süre önce Diyarbakır'a gelmiştik. Adana'dayken küçük bebeğimiz ile birlikte gelmiştik. Bugün tekrar Diyarbakır'dayız ve Diyarbakır'ın ne kadar gelişmiş olduğunu gördük. Yaşanan bu gelişme karşısında şaşırdık.

Herkes çok sıcak bir şekilde bizi karşıladı. Misafirperverliğiniz için çok teşekkür ederiz. Ayrıca yeni göreviniz için de hayırlı olsun diliyorum. İnşallah tarihi ve çok güzel bir döneminiz olur. Bölgede herkesin çok ümitli olduğunu gördük. Biz de bu noktada çok ümitliyiz” dedi.

Vali Kıraç ise, “ABD Büyükelçisi Riccardone, eşiyle birlikte valiliğimizi ziyaret etti. İzmir Valiliği yaptığım dönemlerde kendisiyle çok defa görüşme imkanımız oldu. Kendisine şehrimize hoşgeldiniz diyorum” dedi.

'Gelecekte barış, istikrar olacak'

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone daha sonra bölgede yapmış olduğu geziye ilişkin basın mensuplarına izlenimlerini aktardı.

Barış için herkeste çok büyük bir istek ve irade gördüklerini kaydeden Ricciardone, bu anlamda kendilerinin de çok ümitli olduklarını söyledi.

İlerleyen günlerde barışın köklerini çok daha derinlere salacağına inandığını kaydeden Ricciardone, “Tabi bugünlerde Diyarbakır çok daha parlak, çok daha gelişmiş, turistler ve yatırımcılar için çok cazip bir yer. Şimdi çok sakin, inşallah önümüzdeki haftalarda, aylarda barış köklerini çok daha derinlere salacaktır. İnşallah dediğiniz gibi bu çatışmalar geçmişte kalacaktır. Gelecekte barış, istikrar olacaktır. Turizm için ve yatırım için müsait bir yer olarak devam edecek ve daha da cazip olacaktır. Barış için herkeste çok büyük bir istek ve irade gördüm. Herkes çok ümitli biz de çok ümitliyiz” dedi.

Tarihi mekanları gezdi

Ricciardone basın mensuplarına izlenimlerini aktarmasının ardından, Diyarbakır'ın tarihi mekanlarını gezdi. Gezi sırasında kendisine selam veren küçük çocuklara Türk ve Amerikan bayrağının yan yana olduğu bir yaka flaması takan Ricciardone, çocukların kendilerine verdiği sakızı alıp teşekkür etti. Keldani ve Surp Gragos Ermeni Kilisesi'ni ziyaret eden Ricciardone, kilisede mum yaktı.

Doğu ve Güneydoğu illerine yönelik düzenlediği gezide Diyarbakır gezisini tamamlayan Riccardone'nin dün Gaziantep'e geçti.

HABERE YORUM KAT