1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Bölgede fiili bir darbe var”
“Bölgede fiili bir darbe var”

“Bölgede fiili bir darbe var”

İHD Diyarbakır Şubesi Kayıp Komisyonu Üyesi Nigar Kocaman, 15 ayrı ilçede, 40’a yakın kez sokağa çıkma yasağının ilan edildiğini dile getirerek, bölgede fiili bir darbe yapıldığını belirterek, ortaya çıkan insan hakları ihlallerinin sorumlusunun, Dolmabah

A+A-

 İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve Kayıp yakınların “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 355’incisi Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde yaptı.

Kayıp fotoğraf1larının taşındığı eyleme İHD Diyarbakır Şubesi yönetici ve üyeleri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, kayıp yakınları ile insan hakları savunucuları katıldı. Eylemde, 1993 yılında Diyarbakır’ın Hani ilçesinde misafir bulunduğu evin taranması sonucu yaşamını yitiren Felek Ok’un faillerinin bulunup, yargılanması istendi.
 
‘Acı duyuyoruz, şiddetle kınıyoruz’


Eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şubesi Kayıp Komisyonu Üyesi Nigar Kocaman, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’ye yönelik saldırıdan büyük acı duyduklarını ve durumu şiddetle kınadıklarını söyledi.
 
‘Bölgede fiili bir darbe uygulanıyor’


Kocaman, 15 ayrı ilçede, 40’a yakın kez sokağa çıkma yasağının ilan gedildiğini dile getirerek, bölgede fiili bir darbe yapıldığını belirterek, ortaya çıkan insan hakları ihlallerinin sorumlusunun, Dolmabahçe Mutabakatı ile kurulan çözüm masasını devirenlerin olduğunu söyledi. Kocaman, Abdullah Öcalan ile yeniden müzakerelerin başlatılarak çözüm ortamının sağlanmasını istedi. Kocaman, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmasına da değinerek, basın özgürlüğüne bir darbe daha vurulduğuna işaret etti.
 
Rütbeli asker: Evinizi biz taradık


Kocaman’ın konuşması ardından İHD Diyarbakır Şube Yöneticisi Emin Ermin, 2 Mart 1993 yılında Diyarbakır’ın Hani ilçesinde, misafir olarak bulunduğu evin askerlerce taranması sonucu yaşamını yitiren Felek Ok’un hikayesini paylaştı. Ermin, taranan evin sahibi Mehmet Önen’in konu ile ilgili mahkemeye verdiği ifadeleri şöyle aktardı:
“02 Mart 1993 tarihinde evimizin güney tarafı panzerlerle tarandı.

Evimizde misafirimiz olan Felek Ok, evin o tarafında bir odada yatıyordu. Yaralandı. Yaralı haliyle başka odaya kaçmaya çalışırken düştüğü yerde yaşamını yitirdi. Kızım Fatma, kolundan yaralanmıştı. Panzerin ayrılmasıyla silah sesleri kesildi. Doğrudan evimiz hedef alınmıştı. Evin çeşitli yerlerinde küçük çaplı yangınlar çıkınca söndürdük. Kızımın kolunu bezlerle sardık. Sabah olunca emniyete haber vermek için komando birliğinin önünden geçerken, bir asker nereye gittiğimi sordu. Erin yanında bir rütbeli vardı. ‘siz benim nereye gittiğimi iyi biliyorsunuz, gece evimi taradınız, onu haber vermeye gidiyorum’ dedim. ‘Emniyete gitme. Taramayı biz yaptık, bize gel’ dedi rütbeli kişi. ‘İçeride kaç ölü var’ diye sordu. Bir kişi diye cevap verdim. ‘Bir ise geçmiş olsun’ dedi. Yanlarında 2 sivil vardı. Onların polis ya da kim olduklarını bilmiyorum. Eve geldiler, kovanları topladılar. Yaklaşık 15 dakika sonra Polisler geldi. Kızımı karakola götürüp koluna pansuman yaptıktan sonra, hastaneye götürdüler.”


Açıklama 5 dakikalık oturma eylemi ile sona erdi.

Öte yandan, İHD Batman Şubesi ve kayıp yakınları “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” eyleminin 356’ncı haftasında açıklama yapan İHD yöneticisi avukat Devran Yıldız, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana insan hakları ihlallerinin hiç eksik olmadığını ve yaşanan ihlallere her geçen gün yenilerinin eklendiğine işaret ederek, bölgede sıkıyönetim uygulamaları ile devam eden saldırılara dikkat çekti.

DİHA’da yeralan habere göre, Yıldız, “Sokağa çıkma yasağı ile beraber devlet esasında sivil yaşam kayıplarını bir yaşam hakkı ihlali olarak görmeyip, kayıpları meşrulaştırmaktadır. Bu nedenle hala yürürlükte olan sokağa çıkma yasağının derhal kaldırılması, başta sivil yaşam kayıpları olmak üzere tüm hak ihlalleri için etkin bir soruşturmanın yürütülmesi, sorunların diyalog ile çözülmesi temel talebimizdir” dedi.

HABERE YORUM KAT