1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bölgede, Cumhurbaşkanı’na bağlı birlikler mi var?
Bölgede, Cumhurbaşkanı’na bağlı birlikler mi var?

Bölgede, Cumhurbaşkanı’na bağlı birlikler mi var?

Bölgede artan çatışmalarda direk Cumhurbaşkanlığı'na bağlı olduğu öne sürülen "BORA Tugayları" iddialarını Meclis gündemine taşıyan HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknaz Uca, “ ’BORA Tugayları' adında birliklerin olduğu doğru ise bu birlikler ne amaçla kur

A+A-

Yine söz konusu birlikler kim tarafından kurulmuştur? Bu birlikler hangi kuruma ya da kişiye bağlı olarak çalışmaktadır?” diye sordu.


HDP Diyarbakır Milletvekili Felaknas Uca, bölgede artan çatışmalarda direk Cumhurbaşkanlığı'na bağlı olduğu öne sürülen "BORA Tugayları" iddialarını Meclis gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Selami Altınok'un yanıtlaması talebiyle soru önergesi veren Uca, milletvekillerinin "Burada valilik, kaymakamlık ve kolluk güçlerinin emirlerine uymayan, doğrudan Cumhurbaşkanı'na bağlı birliklerin olduğu" tespitini paylaştı.

Önergede, HDP'li milletvekillilerinin bu birliklerin özel hareket timleri kıyafeti giyen bu kişilerden bazılarının Türkçe konuşmadığı ve bu birliklerden kolluk kuvvetlerinin dahi haberdar olmadığı bilgisi paylaşıldı. HDP'li heyetin Şemdinli'deki temasları sırasında "Burada biz çalışıyoruz, Vali değil" denilerek, "Güvenliğiniz yok, yarım saat içerisinde burayı terk edin" şeklinde tehdit edildiğine yer verilen önergede, 7 Ağustos Cuma günü bir gazetede "BORA Tugayları Sahaya İniyor" başlığıyla verilen habere dikkat çekildi.
 
Uca önergesinde, özel hareket timlerinin uygulamalarının 1990'lı yıllarda bölge illerinde binlerce sivilin katledilmesi, yüzlerce köyün boşaltılması gibi uygulamalarda rol alan JİTEM'i akıllara getirdiğine işaret ederek, bugün kamuoyunda ciddi endişe yaratan şeyin ise bölgede JİTEM'in yerine "BORA Tugayları" kurulduğu yönündeki iddialar olduğunu ifade etti.
 
Uca, bu iddialara ilişkin İçisleri Bakanı Altınok'nun yanıtlaması talebiyle şu soruları yöneltti:
 
* PKK'ye karşı mücadele etmek için bölge kentlerinde konumlandırılmış özel birlikler şeklinde örgütlenen 'BORA Tugayları' adında birliklerin olduğu doğru mudur?
 
* 'BORA Tugayları' adında birliklerin olduğu doğru ise bu birlikler ne amaçla kurulmuştur? Yine söz konusu birlikler kim tarafından kurulmuştur? Bu birlikler hangi kuruma ya da kişiye bağlı olarak çalışmaktadır?
 
* Bölgede Cumhurbaşkanlığına ait birlikler olduğu doğru mudur? Cumhurbaşkanlığına bağlı olduğu iddia edilen birlikler ile 'BORA Tugayları' arasında bir ilişki var mıdır? Eğer Cumhurbaşkanlığına bağlı birlikler varsa bu birlikler 'BORA Tugayları' adlı birlikler midir?
 
* 'BORA Tugayları'nın 300 ila 500 kişiden oluştuğu ve söz konusu tugayların 9 birlik şeklinde örgütlediği iddiası doğru mudur? Doğru ise bu birimlerin altısının Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, diğer üç birimin de İstanbul, Ankara ve İzmir'de konuşlandırıldığı iddiası doğru mudur?
 
* Son 37 günde Lice, Silopi, Silvan, Yüksekova başta olmak üzere 'özel güvenlik bölgesi' ilan edilen bölgelerde 38 sivilin infazı 'BORA Tugayları'na bağlı özel hareket timleri tarafından mı gerçekleştirilmiştir?
 
* Yine 18 Ağustos günü Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde 'Burada biz çalışıyoruz, vali değil' diyen ve 24 Ağustos Pazartesi günü de Silvan'da 'Ben devletim' diyerek HDP milletvekillerini tehdit eden özel hareket timleri 'BORA Tugayları'na bağlı kişiler midir?  

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler