1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bölgede 5 bin yeni korucu alınacak
Bölgede 5 bin yeni korucu alınacak

Bölgede 5 bin yeni korucu alınacak

Devletin Kürt halkına karşı başlattığı topyekûn savaş konseptinde yeniden 90'lı yıllardaki gibi yöntemlerine başvurulmaya başlandı.

A+A-

İçişleri Bakanı Selami Altınok, bölgede onlarca suça bulaşmış ve uzun süredir hükümsüz kılması ve gündemde olan koruculuğu tekrardan devreye koyarak, 5 bine yakın yeni korucunun alınacağını açıkladı.
 
7 Haziran'daki yenilgiyle birlikte Kürt halkına karşı kapsamlı bir savaşı devreye koyan AKP, Kürt halkına koruculuk sistemiyle yeniden sarıldı. Çözüm süreciyle birlikte hükümsüz kılması ve gündeme gelen ancak kimi bölgelerde yeniden korucu alımını sürdüren devlet, 5 bin korucunun alınması için çalışmalara başladı. İçişleri Bakanı Selami Altınok, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatıyla koruculuğun daha etkin noktaya getirilmesi amacıyla 5 bine yakın korucu kadrosu alımı için çalışmalara başladığını açıkladı.
 
Bölgede birçok suçun altında imzası bulunan koruculuk sisteminde, 2014 yılının Şubat ayı rakamlarına göre, 47 bin 800 maaşlı korucu ve 25 bin gönüllü korucu bulunuyor. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler