1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bölgede 5 bin 16 kaçak kullanan abone tespit edildi
Bölgede 5 bin 16 kaçak kullanan abone tespit edildi

Bölgede 5 bin 16 kaçak kullanan abone tespit edildi

DEDAŞ Genel Müdürü Murat Karagüzel, özelleşmeden sonra bölge genelinde 5 bin 16 abonede kaçak tespit ettiklerini söyledi.

A+A-
Bölgede son günlerde artan elektrik kesintileri nedeniyle eleştirilerin odağı haline gelen DEDAŞ'ın Genel Koordinatörü Necat Tur, DEDAŞ Genel Müdürü Murat Karagüzel ve Diyarbakır İl Müdürü Asım Aydın, bir otelde basın toplantısı düzenledi.
 
UZUN VADELİ YATIRIMLAR GEREKLİ SABIR BEKLİYORUZ
 
Bölgedeki elektrik kesintilerinin geçmiş yıllarda yapılmayan altyapı yatırımlarından kaynaklandığını belirten DEDAŞ Genel Müdürü Murat Karagüzel, sorunun hemen bitirilmesini beklemenin hayalcilik olduğunu söyledi. Sorunun tam manasıyla çözüme kavuşması için 4-5 yıla ihtiyaçları bulunduğunu kaydeden Karagüzel, uzun vadeli yatırımların gerekliliğinden söz etti. Karagüzel, "Muazzam bir çalışma içerisindeyiz. Ama örneğin elemanlar direğe tırmanıyor direk devriliyor. Bu çalışmaların tam manasıyla rayına oturması için 4-5 yıla ihtiyacımız var ve sabır bekliyoruz" dedi.
 
"DİYARBAKIR'DA 127 BİN ABONE HİÇ, 35 BİN ABONE İSE 0 İLA 5 TL ARASINDA FATURA ÖDÜYOR"
 
Diyarbakır'daki 417 bin aboneden 127 bininin hiç elektrik parası ödemediğini ifade eden Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) Genel Müdürü Murat Karagüzel, 35 bin abonenin de 0 ila 5 TL arasında fatura ödediğini belirterek, "417 bin aboneden sadece 100 bin abone 40 lira ve üzeri fatura ödüyor. Bölgede yüzde 70 olarak kabul edilen kayıp ve kaçak oranının dolaylı da olsa namuslu vatandaşın cebinden çıkıyor. 30 yıllık yanlışların sonuçlarını bugün görüyoruz. Kesintiler ancak yatırımlarla ve abonelerin kullanım alışkanlığının değiştirmesiyle çözülür" diye konuştu. 
 
Özelleşmeden sonra kayıp kaçağı önlemeye yönelik çalışmalar yaptıklarını kaydeden Karagüzel, "Özelleştirmeyle üzerine gittiğimiz kayıp kaçakta bölge genelinde 5 bin 16 abonenin kaçak kullandığını tespit ettik. Sadece geçen ay 3 bin 500 aboneye kaçak elektrik kullandığını tespit ettik. Kaçak kullandığı tespit edilen aboneler savcılığa bildirilecek ve haklarında yasal işlem yapılacaktır" şeklinde konuştu.
 
FATURANIZ 30 TL'NİN ALTINDA İSE YANDINIZ
 
Genel Müdür Karagüzel, yaptıkları teknik analizlerde bir evin ortalama elektrik kullanım oranının rakamsal karşılığının 40 TL'nin altında olmaması gerektiğini, 30-40 TL altında kalan faturaların da otomatik olarak kaçak kullanıyor algısı yarattığını da sözlerine ekledi.
 
SORUN DEVLETİN TRAFOSUNDAN KAYNAKLANIYOR
 
Özellikle kırsal kesimlerde kullanılan tesisatın 1980'li yıllardan kalma olduğunu belirten Genel Koordinatör Necat Tur da, geçmiş yılların ihmalinin cezasını çektiklerini dile getirdi. Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde dün ve önceki gün yaşanan olaylara da değinen Tur, "Cizre'de TEİAŞ'a ait trafonun yanmasından kaynaklı kesintileri vatandaş bilmediği için, bizden kaynaklı olarak biliyor. Birileri bunu halk ayaklanması gibi göstermek istiyor. TEİAŞ trafosu yandığı için Cizre'ye elektrik veremedik. TEİAŞ devlet kuruluşu, biz oradan elektriği alıyoruz. Oradan elektrik alamadığımız zaman vatandaşa elektrik veremiyoruz. Cizre'deki vatandaşlar bizden kaynaklı sandığı için maalesef istenmeyen olaylar yaşanmıştır. Ancak bilinmelidir ki oradaki kesintiler DEDAŞ'tan kaynaklı değil, TEİAŞ trafosundan kaynaklanmaktadır".

HABERE YORUM KAT