1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bölge Üniversiteleri başarısız
Bölge Üniversiteleri başarısız

Bölge Üniversiteleri başarısız

URAP'ın 2013 yılı Devlet Üniversiteleri Akademik Başarı Sıralaması'nda Güneydoğu Anadolu'dan sadece Gaziantep Üniversitesi yer alırken, Dicle Üniversitesi ise 31. sırada yer aldı.

A+A-

URAP tarafından yapılan değerlendirme, “Kamuoyunda karşılaştığımız “bu kadar çok üniversitenin açılmasının ne kadar mantıklı olduğu” sorusunu da akıllara haklı olarak bir kez daha getirmektedir” denildi.

2013 Yılı Devlet Üniversiteleri Akademik Başarı Sıralaması, URAP (University Ranking by Academic Performance) tarafından belirlendi. 96 üniversite arasından yapılan değerlendirmede 15. sıralamasında Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sadece Gaziantep Üniversitesi yer alırken, Dicle Üniversitesi ise 31. sırada yer aldı

2009 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulan URAP 2013 Yılı Devlet Üniversiteleri Akademik Başarı Sıralaması'nı açıkladı.Buna göre, Hacettepe Üniversitesi 800-849 puan aralığıyla ilk sırada yer alırken, Orta Doğu Teknik Üniversitesi 750-799 puan ile ikinci, İstanbul Üniversitesi 700-749 puan aralığı ile üçüncü sırada yer aldı.

URAP'ın değerlendirmesinde genel olarak yeni kurulan ve ülkenin doğusunda, kuzeyinde kalan üniversitelerin akademik açıdan yüksek bir performansa sahip olmadığı ortaya çıkarken, en iyi 15 listesinde, Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nden sadece Erzurum Atatürk Üniversitesi ile Gaziantep Üniversitesi; Akdeniz Bölgesi'nden ise Çukurova Üniversitesi bulunması dikkat çekti.

En zayıf performansa sahip 15 Üniversite listesine bakıldığında ise Mardin Artuklu Üniversitesi, en az akademik başarıya sahip, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Ardahan Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi, Kilis 7 Aralık ve benzeri diğer Doğu ve Güneydoğu Üniversiteleri en zayıf akademik performansı gösteren üniversiteler olduğu dikkat çekti.

Öte yandan son günlerde ağaç katliamı ile gündeme gelen Diyarbakır Dicle Üniversitesi ise 500-549 puan aralığı ile 31. sırada yer aldı.

Fazla Üniversite'nin olması mantıklı değil

URAP'tan yapılan değerlendirmeye göre, nitelikli üniversite anlayışının Türkiye geneline homojen bir şekilde yayılmadığı ifade edilerek, “Bu sonuç Bölgeler arasında akademik performans açısından farklılıklar olduğunu göstermektedir. Bu durum, kamuoyunda karşılaştığımız “bu kadar çok üniversitenin açılmasının ne kadar mantıklı olduğu” sorusunu da akıllara haklı olarak bir kez daha getirmektedir. Özellikle yeni üniversitelerde kütüphane imkanlarının kısıtlı olması (hatta kütüphane binasının bile olmaması), online veritabanlarının yetersiz olması da bilinen bir gerçektir. Bu bakımdan, Türkiye'deki üniversitelere ve bilime bakış açısının önemli revizelere ihtiyacı olduğu düşünülmektedir” denildi.

Üniversitelerin mevcut yapısının, öğrencilerin sosyal ve akademik gelişimlerine de yeterince fayda sağlayamadığı belirtilerek, şu değerlendirmede bulunuldu:

“Yeterli yurtların, sosyal alanların, öğrenci kulüplerinin bulunmaması; akademisyenlerin sayısal anlamda yetersiz olması göze çarpan en temel problemlerdendir. Daha da önemlisi bazı yerleşkelerde kütüphanelerin, binaların atıl durumda olan bodrum katlarına sıkıştırılmış olması da oldukça düşündürücüdür. Üniversitelerimizin çoğunun merkezlerinde tam teşekküllü kantinlerin bulunduğu düşünüldüğünde, kütüphanelerin hak ettiği önemi görmemesi, üniversitelerimizin kurulma maksadından uzaklaştığını düşündürmektedir.

Bu arada kantinler hiç mi olmasın? Elbette kantinler de olmalı ama kütüphane binasının olmadığı bir üniversitede, yönetim kampüsün en iyi binalarını sosyal tesislere, özel işletmelere değil kütüphanelere ayırmalı. Çünkü, kütüphaneler modern toplumlarda sosyalleşerek öğrenmenin sağlandığı, kişinin öğrenme kültürü içerisinde kendiliğinden geliştiği çok değerli alanlar. İnternet'in yeterli ve hızlı olduğu, günlük gazete,dergi ve türevlerinin bulunduğu, molalarda dinlenebilecek oturma alanları ve kafeteryanın bulunduğu bir kütüphane anlayışı, özellikle gelişmekte olan üniversitelerde, öğrencilerin kütüphane alışkanlığı kazanmasını ve dolayısıyla da kendisini geliştirmesini sağlayacaktır”

URAP Nedir?

URAP Araştırma Laboratuarı 2009 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulmuştur. URAP'ın amacı yükseköğretim kurumlarını akademik başarıları doğrultusunda değerlendirebilmek için bilimsel metodlar geliştirmek ve yapılan çalışmaların sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmaktır. URAP' ın hedefi, çalışmalar sonucunda elde edilen veriler ile üniversitelerin kendi akademik performanslarını diğer üniversitelerle karşılaştırabilmesine ve belirlenen kriterlere göre gelişmeye açık yanlarını farketmelerine yardımcı olmaktır.
Sıralama Nasıl Belirleniyor

Sıralamada, YÖK, ÖSYM, Web of Science gibi güvenilir kaynaklardan alınan ve yayın sayısı, kişi başına düşen yayın sayısı, atıf sayısı, kişi başına düşen atıf sayısı, toplam bilimsel döküman sayısı, kişi başına düşen toplam döküman sayısı, doktora öğrenci sayısı, doktora öğrenci oranı, kişi başına düşen öğrenci sayısı gibi bilimsel üretkenliğe dayanan veriler kullanılmaktadır.

HABERE YORUM KAT