1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Bölge firmaları dünyaya açılıyor
Bölge firmaları dünyaya açılıyor

Bölge firmaları dünyaya açılıyor

Karacadağ Kalkınma Ajansı'nın sorumluluk alanında bulunan Diyarbakır ve Şanlıurfa'daki Gıda ve Tekstil Firmaları 1-5 Mayıs 2014 tarihinde Çin'de düzenlenecek olan Canton Fuarı'na katılacak.

A+A-

Karacadağ Kalkınma Ajansı'nın Yatırım Destek Ofisleri, dünyanın en büyük Gıda ve Tekstil fuarı olarak kabul edilen ve bu yıl 115'inci düzenlenecek Canton Fuarı'nda stant açacak. 

210 ülkeden 175 bin ziyaretçinin gezmesi beklenen fuar, başta Amerika, Pasifik, Ortadoğu ve Rusya olmak üzere dünya pazarlarına açılmak isteyen firmalar için önemli bir etkinlik olarak görülüyor. Her yıl yaklaşık 15 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşan fuarda Karacadağ Kalkınma Ajansı bünyesinde faaliyet gösteren Diyarbakır ve Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisi yetkilileri, açılacak stantta firmaların ürünleri ile tanıtım materyallerinin dağıtımının yanı sıra iki ildeki yatırım fırsatları konusunda bilgilendirme çalışmalarında bulunacak.

'Dünya pazarlarına açılmak istiyoruz'

Fuara Diyarbakır'dan katılacak Sürgücü Süt ve Üzüm Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Eşref Demir, “Firma olarak pekmez, nar ekşisi, pestil üretimini gerçekleştiriyoruz. Diyarbakır OSB'deki tesislerimizde ürettiğimiz ürünleri, aralarında İstanbul, Ankara, İzmir ile Erzurum'un da bulunduğu 18 ilde 25 Migros'ta kendi markamız ile satışa sunuyoruz. Üretim ile ilgili sorunlarımızı büyük ölçüde çözdük. Artık ihracata odaklandık. Bu kapsamda dünyaya açılmak için Çin'e gitme kararı aldık. Canton Fuar'ında başta çevre ülkeler, olmak üzere dünya pazarlarına açılmak istiyoruz” dedi. 

HABERE YORUM KAT